SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
54
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

3 kwietnia

Ulpiano Fernández-Checa y Saiz – hiszpański  malarz, rzeźbiarz, plakacista i ilustrator urodził się w 1860 roku w Colmenar de Oreja.

Polski malarz, biograf i publicysta Jan Spychalski związany z Poznaniem, urodził się w 1893 roku w Czeszewie.

3 kwietnia

Juliusz Słowacki – polski poeta i dramatopisarz, przedstawiciel romantyzmu, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych, zmarł w 1849 roku w Paryżu.

Franz Berwald – szwedzki kompozytor, skrzypek i altowiolinista, uznany za największego kompozytora szwedzkiego XIX wieku, zmarł w 1868 roku w Sztokholmie.

Nadežda Petrović – znana w całej Europie serbska malarka impresjonistka i fowistka, zmarła w 1915 roku.

Donald „Don” Harvey Francks – kanadyjski muzyk, wokalista, kompozytor jazzowy i aktor, zmarł w 2016 roku w Toronto.

Polski poeta i prozaik, przedstawiciel literackiego postmodernizmu – Marek Słyk, autor ponad dwudziestu książek, zmarł w 2019 roku w Warszawie.

Wojciech Pestka – poeta i prozaik, tłumacz i autor scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych, zmarł w 2023 roku.

4 kwietnia

Henry Bataille – francuski poeta i dramatopisarz, także malarz, urodził się w 1872 roku w Nimes we Francji.

Elmer Bernstein – amerykański kompozytor i dyrygent, znany głównie z tworzenia muzyki filmowej, urodził się w 1922 roku w Nowym Jorku.

Maya Angelou – afroamerykańska poetka, pisarka i aktorka, przyjaciółka Martina Luthera Kinga, odznaczona Narodowym Medalem Sztuki i Prezydenckim Medalem Wolności, urodziła się w 1928 roku w St. Louis.

Ryszard Tomczyk – artysta malarz, krytyk literacki, teatralny i artystyczny, pisarz i publicysta związany z Elblągiem, kronikarz życia kulturalnego miasta, animator kultury, urodził się w 1931 roku w  Radomiu.

Michel Camilo – pianista i kompozytor pochodzący z Dominikany, znany jako wspaniały pianista jazzowy, latynoamerykański i klasyczny dysponujący dużymi możliwościami technicznymi, urodził się w 1954 roku.

4 kwietnia

Rzeźbiarz i malarz belgijski Constantin Meunier zmarł w 1905 roku w Elsene.

Klaus Rifbjerg – duński pisarz, dramaturg i poeta, literaturoznawca i krytyk literacki, zmarł w 2015 roku w Kopenhadze.

5 kwietnia

Janusz Zabiegliński – polski kompozytor, saksofonista i klarnecista jazzowy, aranżer i lider zespołów jazzowych, urodził się w 1934 roku w Pabianicach.

5 kwietnia

Ludwik de Laveaux – pochodzący z francuskiego rodu osiadłego w Polsce w XVIII wieku malarz, od 1890 roku tworzący na emigracji, zmarł w 1894 roku w Paryżu.

Emil Młynarski – kompozytor, skrzypek i dyrygent, współzałożyciel i dyrektor Filharmonii Warszawskiej, zmarł w 1935 roku w Warszawie.

Polski malarz związany z „Bractwem Świętego Łukasza”, od 1928 roku osiadły w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – Jan Wydra zmarł w Otwocku w 1937 roku.

Irwin Allen Ginsberg – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation, zmarł w 1997 roku w Nowym Jorku.

Marianna Bocian – poetka pochodząca z Lubelszczyzny, autorka 19 książek poetyckich, przez wiele lat związana z Wrocławiem, zmarła w Radzyniu Podlaskim w 2003 roku.

Saul Bellow – amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1976 roku, zmarł w 2005 roku w Brookline.

6 kwietnia

Raffaello Santi – włoski malarz i architekt, najmłodszy z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci, znany z licznych przedstawień Madonny, urodził się w 1483 roku w Urbino i zmarł w 1520 roku w Rzymie.

Marian Hemar – polski poeta, tłumacz, satyryk, komediopisarz, dramaturg, autor tekstów piosenek, urodził się w 1901 roku we Lwowie.

Tadeusz Kantor – malarz, reżyser, scenograf, teoretyk sztuki, kierownik teatru Cricot 2, urodził się w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim.

Gerry Mulligan – amerykański multiinstrumentalista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1927 roku w Nowym Jorku.

Tadeusz Karabowicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki, literaturoznawca i redaktor, tworzący w języku polskim i ukraińskim, współtwórca skansenu w Holi, urodził się w 1959 roku w Sawinie.

6 kwietnia

Vítězslav Nezval – czeski poeta, prozaik, tłumacz, współtwórca poetyzmu, przedstawiciel czeskiego surrealizmu, zmarł w 1958 roku w Pradze.

Augustyn Bloch – współczesny kompozytor polski, organista, zmarł w 2006 roku w Warszawie.

Polski malarz, grafik i pedagog, profesor krakowskiej ASP, członek Francuskiej Akademii Sztuki – Juliusz Joniak zmarł w 2021 roku.

7 kwietnia

Gabriela Mistral – chilijska poetka, dyplomatka i działaczka oświatowa, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1945, urodziła się w 1887 roku.

Ikuma Dan – japoński kompozytor muzyki poważnej i krytyk muzyczny urodził się w 1924 roku w Tokio.

Freddie Hubbart – amerykański trębacz i kompozytor jazzowy urodził się w 1938 roku w Indianapolis.

Michał Siewkowski – poeta, prozaik, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych i artysta plastyk, autor ok. 20 książek, urodził się w 1957 roku w Inowrocławiu.

Marek Sobczak – malarz, grafik i rysownik, kurator wielu wystaw, współtwórca grupy SDS, urodził się w 1963 roku w Suwałkach.

7 kwietnia

El Greco a właściwie Domenicos Theotokopulos – hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt, przedstawiciel manieryzmu, zmarł w 1614 roku w Toledo.

Vanessa Bell – angielska malarka, jedna z głównych przedstawicielek brytyjskiego malarstwa pejzażowego i portretowego XX wieku, siostra Virginii Woolf, zmarła w 1961 roku.

Grácia Kerényi – węgierska poetka, tłumaczka, popularyzatorka i badaczka literatury polskiej, zmarła w Budapeszcie w 1985 roku.

8 kwietnia

Anna Bilińska – Bohdanowiczowa – polska malarka, uczennica Wojciecha Gersona, urodziła się w 1854 roku w Złotopolu.

Jan Styka – malarz, autor obrazów historycznych, batalistycznych i religijnych oraz autor i współautor czterech panoram, urodził się we Lwowie w 1858 roku.

Jerzy Piątkowski – poeta, autor czternastu książek poetyckich, urodził się w 1943 roku w Nowym Brzesku.

Odd Nerdrum – malarz norweski, jeden z najsłynniejszych współczesnych malarzy figuratywnych, urodził się w Szwecji w 1944 roku.

Juliusz Mazur – wrocławski muzyk jazzowy, pianista i kompozytor, urodził się w 1950 roku w Lubawie.

8 kwietnia

Gaetano Dionizetti – włoski kompozytor, autor przede wszystkim oper i muzyki religijnej, zmarł w 1848 roku w Bergamo.

Erik Axel Karlfeldt – szwedzki poeta, który pośmiertnie uzyskał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1932 roku ( w 1918 roku odmówił jej przyjęcia ) zmarł w 1931 roku.

9 kwietnia

Charles Pierre Baudelaire – francuski poeta i krytyk, parnasista zaliczany do tzw. poetów wyklętych, prekursor symbolizmu i dekadentyzmu, urodził się w 1821 roku w Paryżu.

Juozas Naujalis – litewski kompozytor, organista, dyrygent chóralny i pedagog, autor 150 utworów religijnych i świeckich, urodził się w 1869 roku w Czerwonym Dworze na Litwie.

Marian Mokwa – polski malarz, podróżnik, działacz społeczny, który tworzył ponad 80 lat, malując tysiące obrazów i akwareli, marynista, urodził się w 1889 roku w Malarach.

Jerzy Maksymiuk – pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej, dyrygent, felietonista, animator życia muzycznego, urodził się w 1936 roku w Grodnie.

9 kwietnia

Joseph Karl Stieler – niemiecki malarz portrecista, znany z portretu Ludwiga van Beethovena, zmarł w 1858 roku w Monachium.

Wacław Borowski – polski malarz, grafik, litograf i scenograf, parający się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, zmarł w 1954 roku w Łodzi.

Zofia Kossak – powieściopisarka, założycielka Rady Pomocy Żydom Żegota,pośmiertnie odznaczona medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1982 roku, zmarła w 1968 roku w Bielsku Białej.

Piotr Kuncewicz – poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, publicysta, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich, zmarł w Warszawie w 2007 roku.

10 kwietnia

Eugen d’Albert – niemiecki pianista, kompozytor i dyrygent pochodzenia szkocko – francuskiego, urodził się w 1864 roku w Glasgow.

Ewa Szelburg – Zarembina – poetka, powieściopisarka, eseistka i dramaturg, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i mlodzieży, urodziła się w 1899 roku w Bronowicach.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – muzyk jazzowy, skasofonista i kompozytor muzyki filmowej, urodził się w 1928 roku w Jaśle.

Jerzy Millian – muzyk jazzowy, kompozytor, wibrafonista, aranżer i malarz, urodził się w 1935 roku w Poznaniu.

Jolanta Baziak – poetka, eseistka, krytyk literacki, redaktor, wydawca, plastyk i animator kultury, urodziła się w 1956 roku w Toruniu.

Wojciech Boros – poeta, autor kilku książek poetyckich, urodził się w 1973 roku w Gdańsku.

10 kwietnia

Włodzimierz Boruński – poeta, satyryk, tłumacz, aktor i reżyser pochodzenia żydowskiego, kuzyn Juliana Tuwima, zmarł w Warszawie w 1988 roku.

Jacek Kaczmarski – poeta, bard, prozaik, kompozytor i autor tekstów, kojarzony gł. ze stanem wojennym i Solidarnością jako głos antykomunistycznej opozycji, zmarł w 2004 roku w Gdańsku.

Tomasz Tatarczyk – polski malarz, laureat Nagrody im. Jana Cybisa, zmarł w 2010 roku w Warszawie.

11 kwietnia

Gustav Vigeland – norweski rzeźbiarz, uczeń Rodina, twórca rzeźb symbolicznych i secesyjnych, urodził się w 1869 roku w Mandal.

Borys Lomani – polski kompozytor, pianista i dyrygent, urodził się w 1893 roku w Rydze.

Sándor Márai – węgierski poeta, prozaik, publicysta, urodził się w 1900 roku w Koszycach.

11 kwietnia

Tomasz Kajetan Węgierski – poeta okresu oświecienia, tłumacz, satyryk, badacz i podróżnik, wolnomularz, zmarł w 1787 roku w Marsylii.

Marcel Gromaire – francuski malarz, rysownik, grafik i projektant tkanin, laureat Międzynarodowej Nagrody Guggenheima w 1956 roku, zmarł w 1971 roku w Paryżu.

Andrzej Seweryn Kowalski – malarz, grafik, pisarz, eseista i pedagog, zmarł w 2004 roku w Katowicach.

Justo Jorge Padrón – hiszpański poeta, eseista i tłumacz, laureat wielu międzynarodowych nagród, zmarł w Madrycie w 2021 roku.

12 kwietnia

Henry Hugh Pierson – angielski kompozytor muzyki poważnej, urodził się w Oksfordzie w 1815 roku.

Mieczysław Romanowski – poeta okresu romantyzmu, uczestnik powstania styczniowego, urodził się w 1833 roku w Żukowie.

Stefan Mrożewski – grafik drzeworytnik, malarz, którego najważniejszym dziełem jest cykl 100 ilustracji do Boskiej komedii i portret Dantego, urodził się w 1894 roku w Częstochowie.

Krystyna Bednarczyk – polska poetka emigracyjna, założycielka ( wspólnie z mężem Czesławem Bednarczykiem ) Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie, urodziła się w 1923 roku w Warszawie.

Herbie Hancock – amerykański pianista, kompozytor jazzowy, aranżer i bandlider, laureat NEA  Jazz Masters Award, 14 nagród Grammy i Oskara za muzykę do filmu, urodził się w 1940 roku w Chicago.

Henryk Cześnik – malarz, rysownik, profesor ASP w Gdańsku, urodził się w 1951 roku w Sopocie.

12 kwietnia

Andrzej Kurylewicz – multiinstrumentalista, kompozytor i dyrygent, autor muzyki poważnej, teatralnej, filmowej, baletowej i jazzowej, zmarł w 2007 roku w Konstancinie Jeziornej.

13 kwietnia

Félicien César David – francuski kompozytor, autor utworów symfonicznych, kameralnych, oper i utworów na fortepian, urodził się w 1810 roku w Cadenet.

James Ensor – belgijski malarz, grafik, pisarz i kompozytor, prekursor ekspresjonizmu, urodził się w 1860 roku w Ostendzie.

Leon Getz – ukraiński malarz i grafik, absolwent i profesor ASP w Krakowie, śpiewak – tenor, urodził się w 1896 roku we Lwowie.

Konstanty Puzyna – teatrolog, eseista, publicysta, poeta i edytor, pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, urodził się w 1929 roku w Warszawie.

Seamus Heaney – irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1995 roku, urodził się w 1939 roku w Bellaghy.

Piotr Sommer – poeta, eseista, tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej, laureat m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, urodził się w 1948 roku w Wałbrzychu.

13 kwietnia

Sidney Richard Percy – brytyjski malarz pejzażysta zmarł w 1886 roku w Londynie.

Günter Wilhelm Grass – niemiecki pisarz narodowości niemiecko – kaszubskiej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1999 rok, zmarł w Lubece w 2015 roku.

Ryō Kawasaki – japoński gitarzysta jazzowy, kompozytor, inżynier dźwięku i programista, zmarł w 2020 roku w Tallinnie.

14 kwietnia

Jan Jerzy Woroniecki – malarz i grafik, uczestnik powstania wielkopolskiego, urodził się w 1890 roku w Poznaniu.

Inger Hagerup – jedna z najwybitniejszych poetek norweskich XX wieku, powieściopisarka i dramatopisarka, urodziła się w 1905 roku w Bergen.

Ewa Harsdorf – polska malarka, graficzka, organizatorka życia kulturalnego w Nowym Sączu, Harcmistrz ZHP, żołnierz konspiracji, urodziła się w 1910 roku w Zielonej.

Danuta Wawiłow – poetka, prozaiczka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych, znana głównie z literatury dziecięcej, urodziła się w 1942 roku w Koźmodiemiansku.

Richard John Wawro – szkocki malarz o polskich korzeniach, twórca niezwykle poetyckich płócien, urodził się w 1952 roku w Newport – on – Tay.

14 kwietnia

Georg Friedrich Händel – niemiecki kompozytor późnego baroku, zaliczany do największych twórców muzyki poważnej wszech czasów, zmarł w 1759 roku w Londynie.

15 kwietnia

Leonardo da Vinci – włoski artysta renesansowy, malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, matematyk, anatom, wynalazca, geolog, filozof, muzyk i pisarz, urodził się w 1452 roku w Anchiano.

Antônio Francisco Braga brazylijski kompozytor muzyki poważnej, urodził się w 1868 roku w Rio de Janeiro.

Pia Maria Górska – malarka, poetka, pisarka i działaczka społeczna, urodziła się w 1878 roku w Woli Pękoszewskiej.

Arnold Słucki – polski poeta i tłumacz żydowskiego pochodzenia, autor kilkunastu książek poetyckich dla dorosłych i dzieci, urodził się w 1920 roku w Tyszowcach.

Tomas Gösta Tranströmer – szwedzki poeta i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2011 rok, urodził się w 1931 roku w Sztokholmie.

15 kwietnia

Anna Archer – duńska malarka, której twórczość ewoluowała od impresjonizmu przez naturalizm do realizmu, zmarła w 1935 roku w Skagen.

Benon Liberski – malarz, jeden z czołowych przedstawicieli „łódzkiej szkoły realizmu”,

profesor Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, zmarł tamże w 1983 roku.

Lee Konitz – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 2009 roku, zmarł w Nowym Jorku w 2020 roku.

16 kwietnia

Józef Stefani – polski dyrygent i kompozytor muzyki poważnej, uczeń Józefa Elsnera, urodził się w 1800 roku w Warszawie.

 Ernst Abraham Josephson – szwedzki malarz, grafik i poeta, urodził się w 1851 roku w Sztokholmie.

Tristan Tzara, właśc. Samuel Rosenstock – francuski poeta i eseista pochodzenia rumuńskiego, inicjator dadaizmu, później – ekspresjonista, urodził się w 1896 roku w Rumunii.

Herbie Mann – amerykański flecista, saksofonista, klarnecista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku.

16 kwietnia

Émile Bernard – francuski malarz, grafik, projektant tkanin, autor artykułów o sztuce, przyjaciel Paula Gauguina, zmarł w 1941 roku w Paryżu.

Yasunari Kawabata – poeta i prozaik japoński, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1968 rok, zmarł w 1972 roku w Zushi.

Alfred Lenica – malarz, twórca własnego stylu będącego połączeniem taszyzmu, surrealizmu, informelu i drippingu, przywatnie teść Tadeusza Konwickiego, zmarł w 1977 roku w Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko