Paweł Krupka – Literatura do Poznania

0
140
Fot. z archiwum SPP

Oddział Wielkopolski SPP zorganizował w dniach 26-30 września imponującą I edycję festiwalu Literatura do Poznania. W świetle coraz skromniejszych i coraz bardziej niszowych prezentacji literackich ostatnich lat, rozmach i zakres tego przedsięwzięcia budzi podziw i uznanie. Wielka w tym zasługa zarówno miejscowego zarządu SPP , jak i licznych instytucji partnerskich, które udało się poznańskim kolegom włączyć do wspólnego działania.

Efektem tej współpracy wielu instytucji kultury był bogaty i różnorodny program, przeprowadzony zarówno w typowych dla prezentacji literackich wnętrzach bibliotek i domów kultury, jak i na otwartej przestrzeni poznańskich ulic i placów. Na szczególną uwagę zasługują działania służące atrakcyjnej promocji poezji.  Poznańscy pisarze umiejętnie stawili czoło wyzwaniu i zorganizowali ciekawe wydarzenia służące popularyzacji form lirycznych. Na poznańskich ulicach w dniach festiwalu odbywała się akcja Przystań na Poezję polegająca na czytaniu wierszy i rozdawaniu ulotek. W ośrodku kultury Farby na Wildzie odbyło się czytanie poezji przy muzyce z udziałem zespołu Ral7024 z udziałem m.in. prezeski oddziału Łucji Dudzińskiej i Małgorzaty Łyssowskiej-Szczęsnej. W Domu Tramwajarza slam poetycki współorganizowany przez fundację KulturAkcja. Nie zapomniano, oczywiście, o naszych wschodnich sąsiadach. W ramach festiwalu odbyła się prezentacja nowej polsko-ukraińskiej antologii poetyckiej Kto wam pozwolił tak pięknie żyć… w przekładach Bohdany Buchkowskiej i Switłany Bresławskiej.

Bogata była także oferta festiwalowa dla miłośników form narracyjnych oraz publicystyki kulturalnej i historycznej. Odbyły się też prezentacje nowych książek Irminy Kosmali, Karola Soberskiego, który w sposób fascynujący przedstawił wielkopolskiego ziemianina, celebrytę, kolekcjonera sztuki Maryana Habera. Karol Soberski okazał się wyśmienitym gawędziarzem i swoją opowieścią zauroczył publiczność. Biblioteka Uniwersytecka gościła pisarkę, poetkę Dagmarę Kacperowską, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o produkcji papieru a także o dziejach młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju sięgające połowy XVI w. Na festiwalu w Bibliotece Raczyńskich gościliśmy prezeskę Stowarzyszenia Pisarzy Polskich prof. dr hab. Annę Nasiłowską, która w sposób fascynujący przedstawiła pierwszą kompletną biografię Sławomira Mrożka. Spotkanie prowadził prof. Piotr Łuszczykiewicz. Świadkami pasjonującej rozmowy o Mrożku była nadspodziewanie wielka liczba słuchaczy, wielka sala wypełniła się po brzegi. W Bibliotece Raczyńskich wystąpili członkowie oddziału SPP: Dawid Jung, Krzysztof Szymoniak, Dagmara Kacperowska,  Igor Wojciechowski (Frender), Mariusz Grzebalski, Andrzej Sikorski, Jerzy Grupiński, Roman Bąk, Renata Teresa Korek, Tadeusz Żukowski, Artur Daniel Liskowacki, Lucyna Brzozowska, Dominik Żyburtowicz, Rafał Jaworski i Bianka Rolando.

Jerzy Grupiński przedstawił w Bibliotece Raczyńskich swą powieść autobiograficzną, z lat dzieciństwa Chleb od zająca oraz zarekomendował nowy 85 numer redagowanego przez siebie kwartalnika Protokół Kulturalny w XXV-lecie istnienia pisma. Interesujące były spotkania z pisarzami i badaczami literatury – Dagmarą Kacperowską, Teresą Tomsią, Krzysztofem Szymoniakiem, Izabelą Fietkiewicz-Paszek, Renatą T. Korek, Markiem Czuku, Rafałem Różewiczem, Andrzejem Sikorskim, Karolem Sobierskim i Piotrem Śliwińskim. Zaprezentowano młodych autorów debiutujących na łamach Zeszytów Literackich. Przedstawiciele powieści sensacyjnej Igor Frender i Marek Boszko-Rudnicki podzielili się z publicznością przemyśleniami o tym gatunku literackim.

Nie zabrakło na festiwalu akcentów dramaturgicznych. Aktorzy Teatru Polskiego – Kornelia Trawkowska i Jakub Papuga –przeczytali dramat Igora Frendera Jak obalić człowieka. Było dramatycznie, sensacyjnie, a także wesoło. Publiczność dopisała i reagowała entuzjastycznie. Ważnym i cennym elementem festiwalu była też różnorodna oferta edukacyjna, obejmująca zarówno spotkania pisarzy z młodzieżą w poznańskich szkołach, jak i szybki kurs pisania kreatywnego poprowadzony przez Biankę Rolando w Bibliotece Raczyńskich. Wręczono nagrodę I Ogólnopolskiego konkursu na książkę poetycką FONT. Aktorka i reżyserka Beata Poźniak z Los Angeles zaprezentowała swój poetycki debiutanckie wydanie Poezja dyskordia.

Należy jednak zwrócić uwagę na istotny aspekt festiwalu, świadczący o determinacji organizatorów w promocji tych form literackich, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem odbiorców i stąd mają najsłabszą pozycję na rynku. Albowiem na tle wszechstronnego programu, uwzględniającego możliwie najszerszy zakres piśmiennictwa i edytorstwa, w programie festiwalu dominowała zdecydowanie promocja krótkich form wypowiedzi. Oprócz wyżej wspomnianych, w programie festiwalu znalazły się m. in. takie wydarzenia, jak Poetycki Hyde Park, turniej jednego wiersza, prezentacje poetyckie FONT/GLNK i koncert piosenki literackiej w wykonaniu Jolanty Ciecharowskiej i Romualda Andrzejewskiego. Świadczy to o wyobraźni organizatorów festiwalu i odwadze w poszukiwaniu skutecznych form promocji tych gatunków literackich, których tożsamość i rozwój są zagrożone. Spośród kolorowych postaci, które nawiedziły Festiwal, warto odnotować sylwetkę przybyłego z Rybnika  Roberta Rybnickiego – Ryby, artysty scenicznego i dawnego redaktora pisma Plama.

Kończąc tę zwięzłą relację z I odsłony Festiwalu Literatura do Poznania, gratuluję koleżankom i kolegom z Wielkopolskiego Oddziału SPP rozmachu i pomysłowości, a przede wszystkim skuteczności działania. Szczególne słowa uznania należą się kierującej festiwalem prezesce oddziału SPP Łucji Dudzińskiej, a także Teresie Tomsi, Igorowi Frenderowi i Dawidowi Jungowi, którzy włożyli w przygotowanie i prowadzenie festiwalu najwięcej pracy. To potężne przedsięwzięcie, które skupiło wokół literatury wiele osób oraz instytucji, z pewnością pozostanie na długo w pamięci poznańskich miłośników sztuki słowa i stanowić będzie zachętę do dalszych, równie udanych edycji.

Paweł Krupka

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko