Pisarze wśród kibiców, kibice wśród pisarzy

0
53

Piłkarscy kibice chyba nigdy nie mieli w naszym kraju dobrej opinii. Wiele osób do dzisiaj myśli, że na trybunach zasiadają sami chuligani. Prawda jest jednak zupełnie inna. W tej grupie znajdziemy przekrój całego naszego społeczeństwa. Wielkimi fanami futbolu w naszym kraju są np. pisarze czy profesorowie. Dzisiaj przedstawiamy trójkę z nich. Kim są? Jakie kluby sobie umiłowali?

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy i reportażystów. Szczególnie upodobał sobie problematykę takich rejonów, jak: Afryka, Azja Środkowa, Kaukaz i Zakaukazie. Tematem jego pracy magisterskiej była Ghana.

Z czasem zaczął opisywać konflikty zbrojne w Afganistanie, Czeczeni, Gruzji i Tadżykisytanie. Jego mistrzem, na którym się wzorował, był Ryszard Kapuściński. Z czasem ich drogi się zeszły i obaj pisarze mieli przyjemność poznać się osobiście.

Jagielski żyje jednak nie tylko samym pisarstwem. Jego drugą pasją jest futbol. Z wielkim zaciekawieniem śledzi losy reprezentacji Polski, której wyniki na bieżąco może sprawdzać każdy kibic posiadający Fortuna kod promocyjny.

Jak sam przyznaje lubi oglądać mecze w domowym zaciszu. Robi to najczęściej w samotności lub w towarzystwie synów. Doping z reguły bywa bardzo żywiołowy i często okraszony jest mocnymi “epitetami”.

Jerzy Pilch

Innym znanym pisarzem zafascynowanym piłką nożną, był Jerzy Pilch. Urodził się w Wiśle, jednak jego ukochanym klubem była Cracovia. Jak sam wspominał, kibicem “Pasów” został przez kostiumy, a dokładniej rzecz ujmując koszulki, w których po murawie biegali piłkarze tego klubu.

Jego najsłynniejszym dziełem była powieść “Pod Mocnym Aniołem”. W 2001 roku otrzymał za nią Nagrodę Literacką “Nike”. Dwanaście lat później książka ta doczekała się ekranizacji w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Pierwszą żoną Jerzego Pilcha była Anna Rejduch – córka jednego z prezesów Cracovii. Owocem ich miłości jest Magdalena, która podobnie jak ojciec poświęciła się pisaniu. 

W 2012 roku przyznał się do nadmiernego spożywania alkoholu i choroby Parkinsona. Ostatnie lata swojego życia spędził na wózku inwalidzkim. Zmarł w Kielcach 29 maja 2020 roku.

Jan Miodek

Nasz ostatni bohater nie jest co prawda pisarzem, jednak jak mało kto na pisaniu się zna. Jan Miodek może pochwalić się tytułem profesora nauk humanistycznych. To jeden z najlepszych w naszym kraju językoznawców oraz gramatyk normatywny.

Swego czasu prowadził w Telewizji Polskiej swój flagowy program “Ojczyzna polszczyzna”, w którym omawiał wybrane zagadnienia z języka polskiego. W czasie wolnym od pracy można go było spotkać na meczach Ruchu Chorzów. To właśnie ten klub jest bliski jego sercu.

Nic więc dziwnego, że zna praktycznie całą jego historię. Jego największym idolem był Gerard Cieślik. Miodek miał nawet okazję napisać wstęp do jego biografii.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko