NAZYWAM SIĘ ANNA WALENTYNOWICZ od 1 września w Łaźni Nowej

0
98

Agnieszka Przepiórska zaparsza:

Niektóre aktorki grają Antygony, Ofelie, Lady Makbet albo Fedrę. ( Wszystkie wyżej wymienione postaci to moje teatralne marzenia), ale z bliżej nieznanych mi przyczyn przychodzą do mnie ucieleśnienia heroin w postaciach realnych, żyjących kiedyś, albo całkiem niedawno. Teksty źródłowe, biografie, rozmowy , wywiady to moja pierwsza wersja scenariusza, do której tylko ja mam dostęp. Lubię ten czas przyglądania się bohaterce, doświadczania jej w samotności, zanim ruszy machina teatralna .Drugą wersję, tę właściwą zapisuje Rowicki. Spektakl na styku wrażliwości mojej i cudownej reżyserki Anny Gryszkówny jest podróżą przez labirynty przeżyć bohaterek, ich miłości , cierpienia, zwykłego życia, czasem niezwykłej twórczości. Zawsze filtruję je przez swoje doświadczenia, deficyty i pragnienia. Opowiadam też przez nie swoją osobistą historię, bo po 10 latach zajmowania się tekstami biograficznymi żywię przekonanie, że wspólnym doświadczeniem moich wszystkich heroin, a także moim jest bycie na polu bitwy, walka o niezależność, o nieskrępowanie, o poczucie, że się jest u siebie, o wypracowywanie strategii przetrwania, metod na przeżycie, a jedną z nich jest… idąc za W. Szymborską “Wiedzieć jak ułożyć rysy twarzy, by smutku nikt nie zauważył.”

Kiedyś zaproszę Was na Szekspira albo Bergmana, ale teraz powraca Anna Walentynowicz, w której łączą się losy Ukrainy i Polski, a także wszystkie żywioły tego świata. Wolność i zniewolenie, zwycięstwo i wykluczenie, miłość i odrzucenie. Anna nie brała jeńców i była bezkompromisowa. To była dzielna dziewczyna. Bardzo się różnimy w widzeniu świata i poziomie frustracji, ale staram się ją rozumieć i przytulam. Szczególnie tę małą Anuszkę ze wsi Sadowe.

Premiera Krakowska w Teatr Łaźnia Nowa 1-3 września.

Dziękuję Bartoszowi Szydłowskiemu, że dał Annie dom.

Agnieszka Przepiórska

Teatr Łaźnia Nowa – Duża scena

„Podobno zapamiętujemy tylko dobre rzeczy. Ile było tych dobrych dni, kiedy się chciało żyć, kiedy się człowiek uśmiechał. Kiedy mu coś wychodziło, kiedy wszystko się układało?”

REŻYSERIA

Anna Gryszkówna

SCENARIUSZ

Piotr Rowicki

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Małgorzata Szydłowska,

Mateusz Gierc

KOSTIUMY

Maja Witkowska

SCENOGRAFIA

Maja Witkowska, Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman

REŻYSERIA MATERIAŁÓW FILMOWYCH

Michał Grubman

MULTIMEDIA/PRODUKCJA FILMÓW

Lemoniada Studio

INSPICJENTKA

Katarzyna Białooka

WYSTĘPUJĄ

Agnieszka Przepiórska, Anna Gryszkówna

Foto Klaudyna Schubert

Plakat creator Zbyszek Prokop

Promocja i narracja Małgorzata Wach

Charakteryzacja Ludmiła Pilecka

PRAPREMIERA W STOCZNI GDAŃSKIEJ

14 sierpnia 2022

KRAKOWSKA PREMIERA W TEATRZE ŁAŹNIA NOWA

1 września 2023

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Dorota Karaś i Marka Sterlingowa (Wydawnictwo Znak, Kraków, 2020).

Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 r., w Stoczni Gdańskiej, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych (spektakl nosił wówczas tytuł „Anna”). Produkcją zajęła się Fundacja Nowa Strefa Kultury. Partnerem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności.

W spektaklu wykorzystywane są archiwa ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko