Benka Urszula M.

0
387

Doktor nauk humanistycznych, w latach 2012-2013 wykładała w szkołach fotografii artystycznej, na kulturoznawstwie Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dziedzictwo kulturowe na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ceniona poetka, prozaik, eseistka, krytyk sztuki, Znawczyni problematyki dotyczącej mitu. Zamieszczana we wszystkich ważniejszych antologiach literatury polskiej, w tym monumentalnej Karla Dedeciusa. Kilkakrotnie wyróżniona przez Fundację Kultury (proza i eseje), nagradzana stypendiami we Francji i Niemczech. Członek nowojorskiego oddziału PEN Club. Była redaktorem literackim kwartalnika „Format” i „Metafora”. Przez wiele lat stały felieton w „Akcencie”, „Formacie Literackim”, „Odrze”, „Akancie”, „Autografie” i „Opcji na Prawo”, następnie w „Przejaśnieniach” , „Ricie Baum” i „Dyskursie”.

Tłumaczona na angielski, chiński, chorwacki, czeski, fiński, francuski, niemiecki, rosyjski, szwedzki.

Opowiadania „O” miały już II wydanie (Kraków), kilka oficyn zainteresowało się powieścią pt. „Magdalena”. W przygotowaniu powieść historyczna z lat II wojny światowej, tom poetycki „Księga opętania” i eseje o micie i sztuce.

W 2020 nakładek Oficyny Wydawniczej AKWEDUKT ukazał się jej poemat „Pasja”.

Obecnie współredaguje odnowiony „Format Literacki” i adjustuje prace naukowe dotyczące sztuki oraz mitu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko