Rekomendacje książkowe z Biesiady Literackiej SPP

0
100

 

rekomendacje spp holewinski wojcik

 

 

Wacław Holewiński

Ciekawostka

cudowne przygodyCiekawostka dla wielbicieli talentu wybitnego poety. W tym niewielkim tomie nie znajdą jednak wierszy Baczyńskiego, a drobny fragment powieści? opowiadania? Proza młodziutkiego Baczyńskiego nie powala na kolana. Znacznie ciekawsze są opisane przez Małgorzatę Wichowską na pierwszych pięćdziesięciu stronach losy odnalezienia utworu w papierach Jerzego Kamila Weintrauba, zupełnie dziś zapomnianego poety, przyjaciela autora „Ballady o trzech królach” znajdujących się w archiwum warszawskiego Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza. Przez kilkadziesiąt lat podejrzewano, że „Cudowne przygody pana Pinzla rudego” są autorstwa Weintrauba! Dopiero porównanie pisma rękopisu z innymi utworami Baczyńskiego pozwoliło ze stuprocentową pewnością przyporządkować go Baczyńskiemu.

„Cudowne przygody pana Pinzla Rudego” była w założeniu najpewniej humoreską odnoszącą się do czasów edukacji Baczyńskiego w szkole średniej (Liceum imienia Batorego).

Z nieukończonego utworu cieszą się zapewne wszyscy miłośnicy talentu poety, ale… ale juwenilia rzadko kiedy stanowią o pozycji, o miejscu w historii literatury tak wybitnego autora.

Książka, wydana w skromniutkim nakładzie pięciuset egzemplarzy, ma jednak sporo zalet: ogromną ilość zdjęć poety, także jego dzieł malarskich, graficznych, no i przede wszystkim reprodukowane są faksymile utworu.

 

Krzysztof Kamil Baczyński – Cudowne przygody pana Pinzla Rudego (powieść fantastyczna), Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa 2017, str. 136.

znaczek

 

 

Katarzyna Wójcik

koleda ksiedza BakiKolęda księdza Baki to zbiór najważniejszych wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza z lat jego młodości, zawartych w tomach publikowanych w latach 60. i 70. Mocno zakorzenione w literackiej tradycji polskiego baroku – o czym zresztą świadczy sam tytuł tomu – są dowodem na to, że sprawy duszy człowieka nie dezaktualizują się i nie podlegają upływowi czasu. Ten autorski wybór wierszy jest filozoficznym dyskursem ze śmiercią, która dotyka każdego tak samo, i jednocześnie afirmacją odradzającego się wciąż na nowo życia.

 

Jarosław Marek Rymkiewicz, Kolęda księdza Baki, Fundacja Evviva L’arte, Warszawa 2018, s.124, ISBN 978-83-944747-3-7

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko