Zbigniew Kresowaty – Donosy Kulturalne z Wrocławia

0
181

Zbyszek  Kresowaty  – DONOSY  KULTURALNE –  Wrocław   (Dolny Śląsk)

 

 


   

49. Festiwal Wratislavia Cantans. Znamy program

 

2014-03-28 17:01  aktualizowano 2014-05-14 16:44:44  

Bilety na wrześniową edycję już w sprzedaży

Włoski dyrygent Giovanni Antonini po raz drugi ułożył program Wratislavii Cantans, tym razem z hasłem przewodnim „Z ciemności w światło”. Od 5-14 września we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wystąpią zarówno już znani publiczności artyści (m.in. dyrygenci – sam Antonini, Paul McCreesh, Philippe Herreweghe, wiolonczeliści – Giovanni Sollima, Sol Gabetta), jak i zupełnie nowe postaci (formacja Graindelavoix, grający na pianoforte Kristian Bezuidenhout, czy Sławomir Zubrzycki na violi organista, instrumentu zaprojektowanego jeszcze przez Leonarda da Vinci).instrumentu zaprojektowanego jeszcze przez Leonarda da Vinci).

Melomani już kupują bilety

Organizatorzy festiwalu nie tylko wyjątkowo wcześnie ogłosili pełny program imprezy (dostępny już na stronie internetowej Wratislavii Cantans), ale uruchomili sprzedaż biletów, by melomani mogli z wyprzedzeniem zaplanować, na jakie wydarzenia chcą się wybrać. – To daje dobre rezultaty, szczególnie jeśli chodzi o gości zagranicznych – przyznaje Andrzej Kosendiak, dyrektor festiwalu Wratislavia Cantans. – Mamy już zgłoszenia z Izraela, Niemiec i innych krajów – dodaje.

Festiwalowe atrakcje

Pośpiech w wyborze koncertu nie jest wskazany, bo wiele wydarzeń zapowiada się naprawdę ciekawie. Już teraz warto wspomnieć o finałowym (14 września w Katedrze św. Marii Magdaleny), podczas którego Paul McCreesh i jego soliści wraz z Chórem Filharmonii Wrocławskiej wykonają oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna. Angielski maestro i były szef artystyczny festiwalu kilka lat temu nagrał anglojęzyczną wersję monumentalnego arcydzieła o początku istnienia. Dwupłytowe wydawnictwo uchodzi dziś za perfekcyjną i wyjątkowo plastyczną interpretację utworu najstarszego z wiedeńskich klasyków.

Dla uczestniczących w lutowej Akademii Bachowskiej cudowna wiadomość – Philippe Herreweghe powraca z Collegium Vocale Gent, tym razem nie z bachowskim, ale purcellowskim repertuarem (13 września w Katedrze św. Marii Magdaleny).

Giovanni Antonini z kolei zainauguruje festiwal z Il Giardino Armonico i solistami, a w programie Concerti grossi Georga Friedricha Händla oraz Magnificaty Vivaldiego i Bacha (5 września, Katedra św. Marii Magdaleny). Pojawi się także jako flecista podczas koncertu 8 września w kościele Opatrzności Bożej. – Pamiętajmy, że to nie tylko dyrygent, ale znakomity instrumentalista – zwraca uwagę Andrzej Kosendiak.

Ponownie publiczność porwie z miejsc Giovanni Sollima, wiolonczelista, fenomenalny wirtuoz, artysta, który kocha eksperymentować. – W ubiegłym roku zyskał od wielu entuzjastyczne opinie, a wśród innych wzbudził kontrowersje – przypomina Andrzej Kosendiak. Co ciekawe, 6 września zagra w klasztorze Cystersów w Lubiążu. Dla melomanów zaplanowano specjalny transport autobusowy.

Czerwiec z twórczością Helmuta Kajzara

2014-05-12 

Teatr Współczesny przypomina wybitnych twórców

Helmut Kajzar - Teatr meta-codzienny, foto Cezary Chrzanowski– Trzy wielkie nazwiska, trzej wielcy dramatopisarze związani z naszym teatrem – Helmut Kazjar, Tymoteusz Karpowicz, Tadeusz Różewicz. Poświęcamy im różne zdarzenia i działania organizowane od dwóch lat w naszym teatrze – opowiada Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne wydarzenia już w tym tygodniu, a ich kulminacja nastąpi jesienią 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Wrocławski Teatr Współczesny ogłosił konkurs dla teatrów na koprodukcję. – Chcemy, by twórczość Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza była stale obecna na polskich scenach, by brzmiała w nowatorski sposób, przyciągając kolejne pokoleniach widzów – mówi dyrektor Fiedor. WTW ogłosił otwarty konkurs ofert na wystawienie utworu jednego z tych twórców. WTW będzie uczestniczył w tych realizacjach jako koproducent, przeznaczając na ten cel kwotę z puli 200 000 zł., ufundowaną przez Miasto Wrocław”. Ogłoszono też zamknięty konkurs dramaturgiczny. Uczestniczą w nim wyłącznie osoby zaproszone przez organizatorów, czyli Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Jego celem jest inicjowanie twórczości dramatopisarskiej w duchu wielkich wrocławskich dramatopisarzy – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza – poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności. Termin nadsyłania utworów upływa 30 czerwca 2015 r. Zaproszenie przyjęło 36 twórców.

Wyniki obu konkursów poznamy w 2016 roku. Teraz zaś Teatr Współczesny zaprasza na spotkanie z twórczością Helmuta Kajzara.

 

Pamiątki Geta Stankiewicza w Domku Miedziorytnika

foto - Tomasz Walków2014-05-14  

Wystawę można oglądać do 27 czerwca

Dowcipne i odważne szkice, oficjalne dokumenty z komentarzami, świetne przemówienia, ozdobne faksy i mocno niekonwencjonalne pisma do urzędników – obejrzymy je na wystawie „z szuflady Geta…”, która została otwarta 14 maja (w urodziny wrocławskiego artysty) w Domku Miedziorytnika, czyli słynnej kamieniczce „Jaś”.

Pracownia Geta otwarta dla wszystkich

To już trzecia prezentacja rzeczy, jakie Marek Stanielewicz, kustosz pracowni Geta, znalazł w miejscu, które przez lata było drugim domem profesora ASP. – Prezydentowi bardzo zależy, aby droga do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, związana z pokazaniem dorobku artystycznego Eugeniusza Geta Stankiewicza, była nieprzerwana – podkreśla wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. Od stycznia tego roku Domek Miedziorytnika został udostępniony dla zwiedzających, a przez trzy dni w tygodniu pracują w nim studenci Akademii Sztuk Pięknych. – Nareszcie jest to żywe, prawdziwe miejsce – nie kryje radości Marek Stanielewicz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko