Krynicki laureatem nagrody im. Parandowskiego

0
63

Ryszard Krynicki został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego Polskiego PEN Clubu. Poeta opublikował ostatnio pierwszy – po ośmioletnim milczeniu – tomik wierszy “Haiku. Haiku mistrzów”.

 

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego przyznawana jest corocznie za twórczość w duchu dzieła Jana Parandowskiego. Nagroda została ustanowiona w 1988 przez Irenę Parandowską, wdowę po pisarzu, który w latach 1933-1978 był prezesem polskiego PEN Clubu. Wsród jej laureatów są m.in. Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990),Leszek Kołakowski (1992), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1995), Julia Hartwig (2009) czy Sławomir Mrożek (2010).

10 kwietnia 2014 roku do księgarń trafił nowy tom Ryszarda Krynickiego “Haiku. Haiku mistrzów”. Pierwszy od ośmiu lat tom z nowymi utworami poety zawiera niepublikowane, powstające na przestrzeni kilkunastu lat haiku, jak również wiersze będące świadectwem dochodzenia do tej formy wypowiedzi poetyckiej, oraz przekłady japońskich mistrzów.

Ryszard Krynicki pisze w posłowiu tomiku, że tworzył haiku już w latach 60. Ukazały się w “Akcie urodzenia” (1969) i w “Organizmie zbiorowym” (1975).

    “Mój wiersz nie chciał być haiku, pomimo że ze wszystkich rodzajów lapidarnej poezji akurat ono jest mi najbliższe. Zarówno jako wyrafinowana, niezwykle delikatna i precyzyjna forma, jak i szczególny rodzaj ludzkiego doświadczenia i stosunku do otaczającego nas świata” – pisze dziś Ryszard Krynicki, który swoje wczesne próby zebrał w otwierającym tomik cyklu “Prawie haiku”.

Druga część tomiku – cykl “Haiku z minionej zimy” – skomponowany z dwudziestu dziewięciu trójwierszy, napisany został od grudnia 2009 do marca 2010 r., kiedy poeta wreszcie odnalazł się w tej lapidarnej formie.

    “Krynicki uczynił z mowy polskiej instrument o niebywałej giętkości, nawet jak na znakomite przecież osiągnięcia wielu polskich poetów. Chyba nie było po wojnie drugiego liryka, który by tak uruchomił język i gramatykę” – pisał o poezji Ryszarda Krynickiego Tadeusz Nyczek.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko