Szapocznikow liderką Kompasu Sztuki 2013

0
82

Rzeźbiarka Alina Szapocznikow zajęła pierwsze miejsce w rankingu polskich artystów współczesnych, układanym przez przedstawicieli czołowych galerii. Drugie miejsce w organizowanym od 2007 r. zestawieniu przyznano Mirosławowi Bałce, trzecie – Tadeuszowi Kantorowi.

Jak podkreślają dziennikarze i promotorzy sztuki współczesnej Kama Zboralska i Piotr Cegłowski – inicjatorzy przedsięwzięcia- głównym zadaniem Kompasu Sztuki jest “próba systematyzacji ciągle jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki”.

Ranking ogłaszany jest od 2007 r. na łamach “Rzeczpospolitej”. Obejmuje on artystów – żyjących i zmarłych – aktywnych twórczo po 1945 r. Kompas Sztuki tworzony jest przez przedstawicieli czołowych polskich galerii sztuki współczesnej, komercyjnych i publicznych, specjalizujących się w promocji sztuki. W tym roku w głosowaniu uczestniczyło 76 placówek z całego kraju, m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Foksal, Galeria Bielska, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Bałtycka, Arsenał w Białymstoku, Galeria XX1, Galeria Kronika oraz komercyjne: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_ 30, Propaganda, Leto, Le Guern, Jan Fejkiel Gallery, Artemis i Art Agenda Nova. P

Przedstawiciele galerii zgłaszali do rankingu 10 nazwisk biorąc pod uwagę osiągnięcia artystów. Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymywał 10 punktów, drugi – 9, trzeci – 8 itd. Suma punktów zadecydowała o ostatecznej lokacie. Zwracano także uwagę na liczbę rekomendacji. W tegorocznej edycji pojawiło się blisko 290 nazwisk.

Pierwsze miejsce przyznano Alinie Szapocznikow. W ubiegłym roku zajęła trzecią lokatę. Jak podkreślają organizatorzy, obecnie trwa renesans twórczości artystki. Na przełomie 2013 r. zaprezentowano jej wystawę w nowojorskiej MoMA oraz w Hammer Museum w Los Angeles. Poszukiwane przez kolekcjonerów rzeźby Szapocznikow osiągają coraz wyższe ceny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko