Jan Stanisław Smalewski – Minął tydzień

0
110

Jan Stanisław SmalewskiMinął tydzień

 

Sąsiedzie co słychać?

 

Janusz Hankowski            Gdy po dłuższym niewidzeniu się z sąsiadem, spotkałem się z nim w sklepie, pan Edek zadał retoryczne pytanie: Sąsiedzie co słychać?       

            – A widział pan?, naszemu prezydentowi wąsy kazali zgolić, żeby mógł wystąpić gdzieś tam… w ONZ?

            – Nie, no aż tak daleko by się nie posunęli – próbowałem wyprowadzić sąsiada z błędu. – Wąsy kazała mu zgolić żona – tak się tłumaczył w jednym z wywiadów w telewizji.

            I znów coś mi nie pasuje w tym wszystkim. Prezydent Komorowski zaskoczył mnie odwagą, krytykując publicznie na forum ONZ Radę Bezpieczeństwa za niewydolność, słabość i bezskuteczność. Że nie spełnia ona swojej roli, wymaga gruntownych reform, gdyż nie gwarantuje utrzymania pokoju światowego. Dowiodły tego ostatnie nieudane zabiegi dyplomatyczne w sprawie Syrii. Wielcy tego świata nie kierowali się interesem narodów cierpiących w wyniku działań wojennych, a jedynie swoimi interesami narodowych korporacji produkujących broń, handlujących uzbrojeniem, wydobywających ropę.

            Z jednej strony pomyślałem sobie, że to wyjątkowy na ten czas, temat zastępczy, jakiemu poddał się nasz prezydent. I dlaczego właśnie on? Dlaczego to Polska ma uświadamiać mocarstwom światowym, że nie postępują zgodnie z konwencjami międzynarodowymi gwarantującymi pokój na świecie? Dlaczego?… Kto ten głos weźmie pod uwagę?

            Z drugiej strony, wracając do wąsów prezydenta. Nie będę mu w tym felietonie wypominał, że pod jego skrzydłami zwierzchnika sił zbrojnych, a wcześniej ministra obrony, dobrodusznego Tatuńcia, rozłożono na łopatki polską armię. Nie będę, bo to odrębny temat. Nie mogę jednak zwrócić uwagi na to, iż nasz prze-odważny prezydent nie bał się stawić czoła światowym mocarzom, a boi się własnej żony. Zgolił wąsy, mimo iż powszechnie wiadomo, że każdy szlachciura w Polsce magnackiej wąsiska nosił. Gołowąs to nie szlachcic, a on przecież z rodu szlacheckiego się wywodzi.

            Tak, tak, w tym jednak z prezydentem Komorowskim się zgadzam: międzynarodowe struktury ONZ należałoby odpolitycznić i w jakiś racjonalny sposób unowocześnić. Ale konia z rzędem temu, kto to zrobi.

 

I tu znowu zmuszony jestem wrócić do podstawowego pytania zadanego przez pana Edka: Co słychać?

            U nas, na naszym małym podwórku, wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem. Bo cierpi na tym ekologia. A jak rosyjski Gazprom postawi swoje nowe olbrzymie platformy wiertnicze na Morzu Pecorskim (słyszeliśmy i widzieliśmy w telewizji, z protestującymi ekologami z Greenpeace uporali się jak ze zwykłymi terrorystami), to… taka Unia Europejska może im nadmuchać.

 

Interes i tylko interes we współczesnym świecie się liczy. A niedźwiedziowi żaden zając nie podskoczy, wiemy to od dawna. Udowodnili to ostatnio obaj wschodni włodarze Białorusi i Rosji przeprowadzając manewry wojskowe Zapad 2013. Armie Łukaszenki i Putina przetrenowały wojnę z Polską, kończąc ją na mapach zwycięskim atakiem atomowym na Warszawę.

Oczywiście oficjalnie ogłoszono, że na białoruskich poligonach i w Obwodzie Kaliningradzkim odbyły się strategiczne manewry wojskowe mające wyłącznie charakter obronny, ale Putin nie ukrywał przy tym, że „:ataku się nie planuje, ale bać się Rosji i Białorusi powinni”. Kto powinien? – lepiej nie pytać. Bardzo śmiesznie wyglądają porównania naszych sił zbrojnych z sąsiadami ze wschodu. Nawet, żeby się dodatkowo nie denerwować, nie będę ich przytaczał.

Z nadzieją będę teraz oczekiwał odpowiedzi ze strony sojuszu obronnego NATO, który też „w pokojowych manewrach obronnych” zaprezentuje gotowość ponoszenia ofiar za sojuszników, jakie mają się odbyć w listopadzie na północno-wschodnich rubieżach Polski.

Mam też nadzieję, że pan prezydent Komorowski wyciągnie właściwe wnioski z wizyty w Ameryce, zwłaszcza z „lustracji jej potęgi obronnej” i trochę odważniej zacznie myśleć również o polskich sprawach naszej obronności.

Jeśli by się okazało, że to jego głos na Forum ONZ zaważył na tym, iż wielka piątka porozumiała się wreszcie w sprawach likwidacji radzieckich zapasów broni chemicznej w Syrii (w jednogłośnie zatwierdzonej rezolucji zobowiązano do jej likwidacji reżim syryjski do połowy przyszłego roku), zmuszony będę do zgolenia swych wąsów, a co? I to bez względu na to, czy pozwoli mi żona.

 

Na zakończenie jeszcze kilka uwag o naszych polskich sprawach gospodarki paliwowej. Tak, nawet gdyby to nie interesy prezydenta Rosji, a tylko interesy wielkiego Gazpromu stały za tym, na pewno nad współpracą naszych gospodarek nie czuwa Anioł Stróż.

Po pierwsze – nie rozumiem, jak w czasach politycznego oziębienia można było zaproponować rosyjskim firmom wydobywczym, by prowadziły w Polsce poszukiwania gazu łupkowego?

Po drugie – także nie mogę pojąć tego, że ludzie pracujący w ministerstwach gospodarki i ochrony środowiska nie wiedzą, że istnieje coś takiego, jak sabotaż gospodarczy?, wywiad gospodarczy? Jak ochrona rodzimych interesów?

To polityczny i gospodarczy skandal, i powinno za to zostać rozliczonych wielu decydentów, iż dopuszczono do podpisania aż 12 koncesji przez rosyjską firmę DPV Service na poszukiwanie ropy i gazu łupkowego w Polsce. Firma od 2009 roku nic w tej mierze nie robi, opóźnia poszukiwania, wstrzymuje prace wiertnicze, nie chcę przy tym snuć przypuszczeń, że także wprowadza w błąd polskich zleceniodawców.

Niedawno „Rzeczypospolita”, która zajęła się tym problemem, ujawniła, że Ministerstwo Środowiska postanowiło sprawę o odebranie koncesji owej firmie skierować do sądu. Ujawniła także, że Urząd wszczął już 11 postępowań przeciwko tej firmie, wykazując „zaniechania” i niekompetencje.

A my, przepraszam – durni Polacy, cieszymy się, że znajdą nam gaz i będziemy mieli w Polsce drugie naftowe po Kuwejcie eldorado. Będziemy, ale teraz przez kolejne kilka lat sądzić się z firmami z Rosji… A jeszcze jak do tego zlikwidują nam nasze polskie kopalnie węgla…, nic dodać, nic ująć. Zgolone wąsy, ani odważne słowa naszego prezydenta na forum ONZ też w tej sprawie na pewno nam nie pomogą.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko