10 lipca
Camille Pissarro – francuski malarz impresjonista i postimpresjonista urodził się w 1830 roku w Saint Thomas w Duńskich Indiach Zachodnich.
Henryk Wieniawski – światowej klasy skrzypek, kompozytor i pedagog zwany „poetą skrzypiec”, urodził się w Lublinie w 1835 roku.
Helene Schjerfbeck – fińska malarka, naturalistka i symbolistka, znana głównie z portretów i martwych natur, urodziła się w 1862 roku w Helsinkach.
Marcel Proust – francuski pisarz, autor siedmiotomowej powieści W poszukiwaniu straconego czasu urodził się w 1871 roku w Paryżu.
10 lipca
Teodor Baltazar Stachowicz – polski malarz, piewca Krakowa i jego okolic, zmarł w 1873 roku w Krakowie.
Ferdinand “Jelly Roll” Morton – amerykański pianista, bandlider i kompozytor jazzowy zmarł w 1941 roku w Los Angeles.
Leon Rozpendowski – polski artysta malarz związany z Lesznem zmarł tamże w 1972 roku.
Włodzimierz Słobodnik – polski poeta, satyryk, tłumacz literatury francuskiej, rosyjskiej i radzieckiej, także autor książek dla młodzieży, zmarł w 1991 roku w Warszawie.
11 lipca
Anna Zawadzka – polska malarka, uznawana przez Stefana Żeromskiego za oficjalną żonę, urodziła się w 1888 roku w Siedlcach.
Zbigniew Dolecki – polski poeta, pisarz, krytyk literacki, filmowy i muzyczny, urodził się w 1930 roku.
Adam Mieczysław Styka – polski artysta malarz, grafik i pedagog, profesor ASP w Warszawie i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, urodził się w 1940 roku w Mielnicy.
Tomasz Ludwik Stańko – światowej sławy polski trębacz i kompozytor jazzowy, urodził się w 1942 roku w Rzeszowie.
11 lipca
George Gershwin, właśc. Jacob Gershowitz – „Król jazzu”, amerykański pianista i kompozytor, autor muzyki do filmów i musicali, kolekcjoner sztuki, zmarł w 1937 roku w Los Angeles.
Zygmunt Jan Rumel – polski poeta, dowódca wojskowy, oficer AK, zginął tragicznie w 1943 roku w okolicach wsi Kustycze na Wołyniu.
Pär Fabian Lagerkvist – szwedzki poeta, prozaik, dramaturg, eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1951 roku, zmarł w 1974 roku w Lidingo.
Andrzej Krzysztof Waśkiewicz – polski poeta, krytyk literacki, edytor i wydawca, autor ponad trzydziestu książek, zmarł w 2012 roku w Gdańsku.
Milan Kundera – czeski i francuski pisarz, eseista, znany m.in. jako autor Nieznośnej lekkości bytu, zmarł w 2023 roku w Paryżu.
12 lipca
Evaristo Felice Dall’Abaco – włoski skrzypek, wiolonczelista i kompozytor, urodził się w 1675 roku w Weronie.
Max Jacob – francuski poeta, pisarz, malarz, krytyk sztuki, główny twórca wiersza kubistycznego, urodził się w 1876 roku w Quimper.
Amedeo Clemente Modigliani – włoski malarz, rysownik i rzeźbiarz, autor 420 obrazów, rysunki i ok. 25 rzeźb, urodził się w 1884 roku w Livorno.
Bruno Schulz – polski prozaik żydowskiego pochodzenia, malarz, grafik i rysownik, krytyk literacki, urodził się w 1892 roku w Drohobyczu.
Pablo Neruda, właściwie Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Besualto – chilijski poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku, urodził się w 1904 roku w Parral.
12 lipca
Hugo Gerhard Simberg – fiński malarz, symbolista, autor m.in. Rannego anioła, zmarł w 1917 roku w Ahtari.
Wacław Kisielewski – polski pianista i kompozytor, współtwórca duetu fortepianowego Marek i Wacek, prywatnie syn Stefana Kisielewskiego, zginął tragicznie w 1986 roku w Wyszkowie.
Bennett Lester „Benny” Carter – amerykański multiinstrumentalista, kompozytor i bandlider jazzowy, współtwórca kanonu stylu swing i wykładowca muzyki, zmarł w 2003 roku w Los Angeles.
Zofia Umerska – polska malarka, poetka, bibliolożka, zmarła w 2008 roku w Warszawie.
13 lipca
Ludwik Kwiatkowski – polski malarz i pedagog, uczeń Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, autor portretów obrońców Lwowa, urodził się w 1880 roku w Krakowie.
Adam Rapacki – polski kompozytor, śpiewak i dyrygent, autor muzyki filmowej, teatralnej i piosenek, urodził się w 1896 roku w Zakopanem.
Ludwik Antoni Maciąg – polski malarz, grafik i wykładowca akademicki, żołnierz AK, urodził się w 1920 roku w Krakowie.
Teresa Maria Bogusławska ps. „Tereska” – najmłodsza poetka walczącej Warszawy, harcerka, uczestniczka powstania warszawskiego, pozostawiła po sobie ok. sześćdziesięciu wierszy, zmarła w 1945 roku w wieku 16 lat w Zakopanem.
Jarosław Marek Rymkiewicz – polski poeta, eseista, tłumacz, dramaturg i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych, urodził się w 1935 roku w Warszawie.
Albert Ayler – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, uważany za współtwórcę free jazzu, urodził się w 1936 roku w Cleveland.
13 lipca
Robert Hamerling – austriacki poeta i dramatopisarz, filozof, którego utwory na język polski tłumaczyła m.in. Maria Konopnicka, zmarł w 1889 roku w Grazu.
14 lipca
Jacek Malczewski – polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, urodził się w 1854 roku w Radomiu.
Gustav Klimt – austriacki malarz i grafik, symbolista, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu, urodził się w 1862 roku w Baumgarten.
Jerzy Żuławski – polski poeta, pisarz, dramaturg i filozof okresu Młodej Polski, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej, urodził się w 1874 roku w Lipowcu.
Czesław Kuryatto – polski artysta malarz, portrecista, związany z Wisłą i Beskidem Śląskim, pozostawił po sobie ok. 2000 prac, urodził się w 1902 roku we wsi Kurczyce na Wołyniu.
Jan Krenz – polski kompozytor i dyrygent, twórca muzyki poważnej i filmowej, urodził się w 1926 roku we Włocławku.
Jadwiga Dörr – polska poetka, pisarka, filolog, eseistka, autorka tekstów do utworów muzycznych, urodziła się w 1940 roku w Łodzi.
14 lipca
William Mason – amerykański kompozytor muzyki poważnej, pianista i pedagog, zmarł w 1908 roku w Nowym Jorku.
Alfons Maria Mucha – czeski malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli secesji, zmarł w 1939 roku w Pradze.
Julia Hartwig – urodzona w Lublinie polska poetka, eseistka i tłumaczka, żona poety Artura Międzyrzeckiego, zmarła w 2017 roku w Gouldsboro.
Lucyna Szubel – polska poetka, autorka prozy poetyckiej, publicystka, zmarła w 2020 roku w Chrzanowie.
15 lipca
Rembrandt – holenderski malarz, grafik i rysownik, uważany za jednego z najważniejszych artystów europejskich i światowych, urodził się w 1606 roku w Lejdzie.
Ziemowit Szuman – polski artysta malarz, urodził się w 1901 roku w Głuchowie.
Antoni Kawałko – polski malarz i grafik, znany z obrazów z Australii i krajów Dalekiego Wschodu, urodził się w 1938 roku w Majdanie Ruszowskim.
Henryk Józef Kozak – polski poeta i prozaik, autor dwudziestu kilku książek, urodził się w 1945 roku w Krasnej na Podlasiu.
15 lipca
Ernest Bloch – amerykański kompozytor, dyrygent i pedagog, autor utworów orkiestrowych, kameralnych i instrumentalnych, zmarł w 1959 roku w Portland.
Juana de Ibarbourou, właśc. Juanita Fernández Morales – urugwajska poetka, zmarła w 1979 roku w Montevideo.
Maria Kuncewiczowa – polska pisarka i tłumaczka, wykładowczyni na University of Chicago, wiceprezes PEN – CLUBU w latach 1940 – 1946, najbardziej znana z powieści Cudzoziemka, zmarła w 1989 roku w Kazimierzu Dolnym.
Leszek Rózga – polski malarz, grafik i rysownik, profesor sztuk pięknych, zmarł w 2015 roku w Łodzi.
16 lipca
Eugène Ysaÿe – belgijski kompozytor i skrzypek, profesor konserwatorium w Brukseli, uczeń Henryka Wieniawskiego, urodził się w 1858 roku w Liege.
Elmer Livingston MacRae – amerykański malarz i rysownik, impresjonista, przedstawiciel malarstwa pastelowego, urodził się w 1875 roku w Nowym Jorku.
Adolf Feder – ukraiński malarz pochodzenia żydowskiego tworzący we Francji urodził się w 1886 roku w Odessie.
Jarosław Wojciechowski – polski poeta i prozaik związany z Włocławkiem, autor kilkunastu książek, współpracownik paryskiej Kultury, urodził się w 1955 roku we Włocławku.
16 lipca
Michalina Krzyżanowska – polska malarka pejzażystka, ekspresjonistka, więzień polityczny w latach 1950 – 1956, zmarła w 1962 roku w Warszawie.
Heinrich Theodor Böll – niemiecki powieściopisarz i dramatopisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1972 roku, zmarł w 1985 roku w Langenbroich.
Wayne King – amerykański klarnecista, kompozytor i dyrygent, zmarł w 1985 roku.
Wira Wowk, właściwie Wira Ostapiwna Selianśka – ukraińska poetka, historyk literatury, literaturoznawczyni, tłumaczka, laureatka Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki, zmarła w 2022 roku w Rio de Janeiro.
17 lipca
Czesław Aleksy Tański – polski artysta malarz, wynalazca, konstruktor lotniczy, pionier szybownictwa i popularyzator lotnictwa w Polsce, urodził się w 1862 roku w Pieczyskach.
Jerzy Zaruba – polski malarz, karykaturzysta i scenograf, projektant kukiełek do noworocznych szopek politycznych, urodził się w Radomiu w 1891 roku.
Bruno Jasieński, urodzony jako Wiktor Zysman – polski poeta, prozaik i dramaturg, współtwórca polskiego futuryzmu, przedstawiciel awangardy międzywojennej, urodził się w 1901 roku w Klimontowie.
Ignacy Strasfogel – polski kompozytor, dyrygent i pianista żydowskiego pochodzenia, autor utworów orkiestrowych, kameralnych, instrumentalnych i wokalnych, urodził się w 1909 roku w Warszawie.
Zbigniew Kośmiński – polski poeta i prozaik, dr hab. nauk humanistycznych związany z Lublinem, urodził się w 1924 roku w Grabowcu.
Krzysztof Cezary Buszman – polski poeta i podróżnik, autor piosenek, autor kilkunastu książek poetyckich, urodził się w 1967 roku w Gdańsku.
17 lipca
John William Coltrane – amerykański saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy, zmarł w 1967 roku w Huntington.
Stanisław Julian Rodziński – polski artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, rektor ASP w Krakowie, autor publikacji o sztuce, zmarł w 2021 roku.
18 lipca
Paul Dubois – francuski rzeźbiarz i malarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, urodził się w 1829 roku w Nogent – sur – Seine.
Władysław Bończa-Rutkowski – polski malaż pejzażysta, piewca mazowieckiej wsi, autor obrazów i fresków o tematyce sakralnej, urodził się w 1841 roku w Nowym Dworze Mazowieckim.
Emil Szymon Młynarski – polski kompozytor, skrzypek i dyrygent, współzałożyciel i dyrektor Filharmonii Warszawskiej, urodził się w 1870 roku w Kibartach.
Jan Śpiewak – polski poeta, eseista i tłumacz pochodzenia żydowskiego, prywatnie mąż poetki Anny Kamieńskiej, urodził się w 1908 roku we wsi Hoła Prystań na Ukrainie.
18 lipca
Antoine Watteau – francuski malarz, rysownik i rytownik, prekursor i czołowy przedstawiciel francuskiego rokoka, zmarł w 1721 roku w Nogent – sur – Marne.
Heiti Talvik – estoński poeta, który po nastaniu radzieckiej okupacji w 1945 roku został zesłany na Sybir, gdzie prawdopodobnie zmarł w 1947 roku, urodził się w 1904 roku w Tartu.
Ludwik Bronisz-Pikało – polski prozaik, autor utworów dla młodzieży, działacz ZHP, żołnierz AK, zmarł w Lublinie w 2011 roku.
Danuta Urbanowicz – polska malarka, zmarła w Krakowie w 2018 roku.
19 lipca
Edgar Degas – francuski malarz i rzeźbiarz impresjonistryczny, jeden z największych malarzy końca XIX wieku, urodził się w 1843 roku w Paryżu.
Ewa Pohoska – polska dramatopisarka, poetka, publicystka, żołnierz AK, urodziła się w 1918 roku w Warszawie.
Robert Mann – amerykański skrzypek, kompozytor i dyrygent, kilkukrotny laureat Nagrody Grammy, urodził się w 1920 roku w Portlandzie.
Janusz Nowotarski – polski muzyk jazzowy, saksofonista, klarnecista, kompozytor, urodził się w 1945 roku w Krakowie.
19 lipca
Adomas Varnas – litewski artysta malarz, grafik, fotograf, propagator i mecenas rodzimej sztuki ludowej, scenograf, wykładowca, zmarł w 1979 roku w Chicago.
Janusz Andrzej Zajdel – polski pisarz, autor fantastyki naukowej, fizyk, zmarł w 1985 roku w Warszawie.
Stanisław Poznański – polski artysta malarz i grafik, uczeń Leona Wyczółkowskiego, profesor ASP w Warszawie, zmarł w 1996 roku w Warszawie.
20 lipca
Déodat de Séverac, baron de Beauville – francuski kompozytor muzyki poważnej, urodził się w 1872 roku w Saint Felix Lauragais.
Emil Zegadłowicz – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, znawca sztuki i tłumacz, urodził się w 1888 roku w Białej Krakowskiej.
Hanna Ożogowska – polska poetka, prozaiczka, tłumaczka, najbardziej znana jako autorka utworów dla dzieci i młodzieży, urodziła się w 1904 roku w Warszawie.
Carlos Santana – meksykańsko – amerykański muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta i kompozytor, urodził się w 1947 roku w Aultan de Navarro.
20 lipca
Paul Ambroise Valéry – francuski poeta, prozaik i eseista, filozof i matematyk, muzyk i malarz, zmarł w 1945 roku w Paryżu.
Fikret Mualla – turecki malarz łączący ekspresjonizm z fowizmem, ilustrator i projektant strojów do operetek, zmarł w 1967 roku we Francji.
Paul Delvaux – belgijski malarz, neoimpresjonista, ekspresjonista i surrealista, zmarł w 1994 roku w Vuerne.
Lucian Freud – brytyjski malarz żydowskiego pochodzenia, eksperymentator z surrealizmem, wnuk Sigmunta Freuda, zmarł w 2011 roku w Londynie.
21 lipca
Lovis Corinth – niemiecki malarz i grafik, przedstawiciel impresjonizmu i prekursor ekspresjonizmu niemieckiego, urodził się w 1858 roku w Tapiewie.
Antoni Kamieński – polski malarz, grafik i ilustrator, hallerczyk, urodził się w 1860 roku w Wilnie.
Zbigniew Turski – polski kompozytor i dyrygent, złoty medalista olimpijski Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury w dziedzinie muzyki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku, urodził się w 1908 roku w Warszawie.
Błażej Koza – polski kompozytor, klarnecista i saksofonista, multiinstrumentalista, muzyk sesyjny, urodził się w 1994 roku w Sosnowcu.
21 lipca
Bohdan Łepki – ukraiński poeta, prozaik i literaturoznawca, profesor UJ, rzecznik polsko – ukraińskiego zbliżenia, zmarł w 1941 roku w Krakowie.
Arshile Gorky, właśc. Wostanik Manug Adoyan – amerykański malarz pochodzenia ormiańskiego, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego, zmarł w 1948 roku w Sherman.
Stefania Podhorska-Okołów – polska pisarka, publicystka i tłumaczka, ostatnia redaktorka naczelna tygodnika Bluszcz, zmarła w 1962 roku w Warszawie.
22 lipca
Franciszek Siedlecki – polski malarz i grafik, autor scenografii teatralnych, krytyk sztuki, teatrolog, reprezentant secesji i symbolizmu, urodził się w 1867 roku w Krakowie.
Edward Hopper – amerykański malarz i grafik, jeden z najważniejszych artystów XX wieku w USA, „reprezentant tylko samego siebie”, urodził się w 1882 roku w Nyack.
Paweł Tański – polski poeta, prozaik, historyk literatury, krytyk literacki, autor tekstów piosenek, gitarzysta, redaktor pism literackich i animator kultury urodził się w 1974 roku w Toruniu.
22 lipca
Józef Kościelski – polski poeta, prozaik, dramaturg, mecenas sztuki, filantrop i wielkopolski działacz polityczny, zmarł w 1911 roku w Poznaniu.
Józef Andrzej Teslar – polski poeta, publicysta, krytyk sztuki, doktor filozofii, działacz niepodległościowy, major piechoty Wojska Polskiego, zmarł w 1961 roku w Dinard.
Edward „Sonny” Stitt – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, zmarł w 1982 roku w Waszyngtonie.
Hans Rudolf Björkegren – szwedzki poeta, pisarz, tłumacz i historyk, zmarł w 2017 roku w Sztokholmie.
23 lipca
Franz Berwald – szwedzki kompozytor, skrzypek i altowiolinista, profesor konserwatorium w Sztokholmie, urodził się tamże w 1796 roku.
Peder Severin Krøyer – duński malarz, członek grupy Malarzy ze Skagen, urodził się w 1851 roku w Stavanger.
Czesław Budzyński – polski poeta i powieściopisarz, dyplomata, urodził się w 1932 roku w Kiczkach.
23 lipca
Domenico Giuseppe Scarlatti – włoski kompozytor muzyki poważnej okresu baroku, klawesynista, zmarł w 1757 roku w Madrycie.
Zygmunt Jordan Rozwadowski – polski malarz batalista, scenograf, pedagog, legionista, współtwórca m.in. Panoramy Racławickiej, zmarł w 1950 roku w Zakopanem.
Maria Kalota-Szymańska – polska poetka i publicystka, autorka kilkunastu książek poetyckich, zmarła w 2011 roku w Toruniu.