Brygida Mielcarek

0
153

Kalina Izabela Zioła


Brygida Mielcarek

 

         Brygida Mielcarek urodziła się w Tucholi. Studiowała w poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i po ukończeniu studiów została w Poznaniu, gdzie mieszka do dziś. Wydała cztery książki poetyckie: „Alegorie zmysłów”, „Ponad Ziemią”, „Ziemiokrąg” i „Przestrzenie myśli”. Każdą z tych książek ilustrowała grafikami.Publikowała też swoje prace w wielu czasopismach kulturalnych, a także w wielu antologiach i almanachach. Od roku 2004 związana była z Klubem Literackim Centrum Kultury „Zamek”, który przekształcił się w Klub Literacki „Dąbrówka” w Poznaniu. Od roku 2009 należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obrazy jej, szczególnie ikony, cieszą się zawsze duzym zainteresowaniem.

 

         Niedawno odbył się w Poznaniu wernisaż wystawy Brygidy Mielcarek. Już przy drzwiach wejściowych witały gości uważne spojrzenia. Ikony spoglądały na wchodzących spod ciężkich powiek. Matka Boska z Dzięciątkiem, Anioły, smutny Pan Jezus…

         Ikony znane były już w I wieku naszej ery w Bizancjum. W klasztorach i zakonach Grecji, Rusi, Bułgarii i Słowacji zaczęto doskonalić technikę pisania ikon, wzorując się na tych pierwszych, pochodzących z Bizancjum. Począwszy od XIV wieku na Rusi Kijowskiej zaczęto ikony ozdabiać „sukienkami” ze srebrnej lub złotej blachy. Złoto oznaczało istnienie postaci poza czasem. Farbę z minerałów, temperę, używano do malowideł na ścianach i na deskach. Sztuka pisania ikon otulona była tajemnicą. Odpowiednie barwy i gra świateł sprowadzić miały spokój ducha na patrzącego.

         Każda z ikon Brygidy Mielcarek jest inna, ale wszystkie piękne. Ikony te wzorowane są na obrazach bizantyjskich, które zainspirowały artystkę do odtworzenia starych wzorów, wzbogaconych nowymi elementami.
Autorka tych prac ma wszechstronne zainteresowania. Pisze ikony, maluje obrazy, zajmuje się grafiką, haftem artystycznym i innymi formami rękodzieła artystycznego. Jest również poetką i potrafi sprawić, że wszystkie te sztuki przenikają się – obrazy są poetyckie, wiersze często malarskie, przemawiające kolorami, nastrojami rozmodlenia, echem cerkiewnych chórów.

         Bardzo często ikony Brygidy Mielcarek tworzą oprawę plastyczną spotkań autorskich poznańskich poetów.
 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko