Bestsellery Empiku 2012 rozdane

0
89

Wydawcy oraz twórcy 17 najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów kultury i rozrywki odebrali statuetki Bestsellera Empiku 2012 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie.

 

W kategorii „literatura polska” wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „Houston, mamy problem”, co oznacza, że najchętniej wybieraną przez miłośników czytania książką 2012 roku została pełna humoru i perypetii opowieść o mężczyznach widzianych oczami kobiety.

 

Wśród „literatury obcej” bezkonkurencyjny okazał się pierwszy tom trylogii E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, sąsiadujący na liście pretendentów do głównej nagrody z „Ciemniejszą stroną Greya”.

 

W kategorii „literatura faktu” mamy powtórkę z ubiegłego roku: ponownie zwyciężyła książka Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”.

W gronie poradników także powtórna wygrana: Polacy nadal szukają odpowiedzi na pytanie postawione przez Sherry Argov „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”.

 

W kategorii „humanistyka” powraca nazwisko laureata z 2012 roku: Szymon Hołownia, który rok temu otrzymał statuetkę wspólnie z Marcinem Prokopem za książkę „Bóg, kasa i rock’n’roll” (w tym roku znów była ona jedną z pięciu najchętniej kupowanych książek w swojej kategorii), zauroczył czytelników podróżami po świecie w poszukiwaniu różnych oblicz wiary w książce „Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie”.

 

W kategorii „literatura dla dzieci” wielkie zaskoczenie. Nie dlatego, że autorka jest celebrytką, takie wydawnictwa nikogo już nie dziwią. Rzecz w tym, że napisała książkę, która spodobała się i rodzicom wychowanym na „Dzieciach z Bullerbyn”, i dzieciakom obserwującym uważnie dziwny świat dorosłych zza tabletów i monitorów komputerów. Mowa o książce Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler”.

 

I wreszcie literatura młodzieżowa: w tej kategorii piątkę nominowanych zdominowała trylogia Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem. Dla dzisiejszych nastolatków „Igrzyska śmierci”, których ekranizacja trafiła w 2012 roku na ekrany kin, i dalsze tomy cyklu stanowią współczesny odpowiednik „Roku 1984´´.

 

Empik wrócił również do tradycji przyznawania własnych wyróżnień – nagród dla Wydarzenia Roku. Chociaż kapituła Empiku wybrała w tym roku film „Jesteś Bogiem”, warto zauważyć, że wśród pięciu nominowanych w tej kategorii znajdowały się dwie książki – „Trafny wybór” J.K. Rowling i „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej.

 

Jak co roku o wynikach plebiscytu Bestsellery Empiku zadecydowała publiczność, czyli odbiorcy, którzy w 190 salonach w całej Polsce oraz w firmowym sklepie internetowym kupowali książki, płyty, filmy gry i czasopisma.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko