Krzysztof Lubczyński – Boska Liz

0
93

Krzysztof Lubczyński


Boska Liz

Biografie sławnych ludzi, to osobny gatunek literatury faktu. Sławni pisarze, politycy, artyści, uczeni. Trzeba przyznać, że biografie aktorów są na ogół najmniej ciekawe. Piętrzenie szczegółów na temat kolejnych etapów kariery, cała ta kuchnia profesjonalna – jeśli aktor nie miał prywatnego, bujnego życia – rzadko jest interesująca nawet dla kolegów po fachu. Sprawia to, że nawet biografie takich wielkich fascynujących aktorów, jak Laurence Olivier czy Irena Eichlerówna nie są zbyt porywającą lekturą. Z kolei biografie plotkarskie opowiadające o losie gwiazd o życiu bujnym w typie Marylin Monroe drażnią czasem minoderią stylistyczną, tak jak ich bohaterowie/bohaterki drażnią infantylizmem, głupotą, niedojrzałością.

Któż, kto widział tę fotografię nie westchnął na jej widok… Zabójczo męski Richard Burton wręczający swej Elisabeth kosztownej biżuterii na tle dekoracji rzymskiego Forum Romanum z filmu „Kleopatra”. Ona grała role tytułową, on – Marka Antoniusza. Każdy chciałby choć raz coś takiego przeżyć…

A jednka bez większego entuzjazmu przystępowałem do lektury książki Davida Breta „Elisabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda”. Z wyżej wyłuszczonych powodów.

Tytułowa bohaterka słynęła z ekscesów, była wręcz idealnym antywzorcem kapryśnej gwiazdy dającej się na planie we znaki całej ekipie. Taka narracja zawsze pachnie tabloidami i czytelnik o jakim takim smaku trzyma się od takich lektur na ogół z daleka. A jednak w tym przypadku spotkało mnie miłe rozczarowanie. David Bret napisał dobrą, solidną opowieść, a tłumacz Tadeusz Markowski najwyraźniej dobrze przyłożył się do zadania. Nie ma w przełożonym przez niego tekście denerwujących śladów pośpiechu i niechlujnych zwrotów kalkowych z angielszczyzny. W narracji Breta nie ma natomiast taniej sensacyjności, tabloidowego stylu, bylejakości i tandety, sztucznie podkręcanych emocji i epatowania patologią. Jest zupełnie poważne potraktowanie fenomenu gwiazdy, którą określano jako najpiękniejsza kobieta świata”. Lektura warta polecenia

 

David Bret – „Elisabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda”, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2012


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko