SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
44
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

17 kwietnia

Maria Niedzielska – malarka i pedagog, założycielka Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie, urodziła się w 1876 roku w Żytomierzu.

Artur Schnabel – austriacki pianista, kompozytor i pedagog, uznawany za jednego z najznakomitszych pianistów XX wieku, urodził się w 1882 roku w Lipniku k. Bielska Białej.

Tadeusz Bocheński – poeta, muzykolog, pisarz, filozof i eseista, krytyk muzyczny i pianista, tłumacz, wieloletni współpracownik Kameny, urodził się w 1895 roku w Chrzanowie.

Patrizia Cavalli – włoska poetka, tłumaczka, autorka kilkunastu tomików poezji, urodziła się w 1947 roku w Todi.

Dorota Ryst – polska poetka, autorka kilku książek poetyckich, wiceprezes Stowarzyszenia Salon Literacki, urodziła się w 1965 roku.

17 kwietnia

Zofia Szeptycka – malarka i pisarka, córka Aleksandra Fredry, zmarła w 1904 roku w Przyłbicach.

Joe Kennedy – amerykański skrzypek klasyczny i jazzowy, i kompozytor jazzowy, laureat nagrody Living Legacy Jazz Award za całokształt twórczości w 2001 roku, zmarł w 2004 roku w Richmond.

Gabriel García Márquez – kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1982 roku, zmarł w Meksyku w 2014 roku.

18 kwietnia

Jean Victor Arthur Guillou – francuski kompozytor, pianista, a przede wszystkim wirtuoz organów i pedagog, urodził się w 1930 roku w Angers.

Uta Przyboś-Christiaens – polska poetka i malarka, autorka kilku tomików wierszy i pięknych obrazów, ukochana córka Juliana Przybosia, urodziła się w 1956 roku.

Neo Rauch – współczesny malarz niemiecki, którego twórczość była prezentowana także w Polsce, urodził się w 1960 roku w Lipsku.

Zbigniew Jakubek – polski pianista, kompozytor i aranżer, związany z jazzem, fusion i muzyką akustyczną, urodził się w 1962 roku we Wrocławiu.

Andrzej Zujewicz – malarz, grafik, rysownik, fotograf i animator kultury, urodził się w 1971 roku w Zabrzu.

18 kwietnia

Joan Font i Vidal – hiszpański malarz marynista pochodzący z Minorki, zmarł w 1885 roku.

Grażyna Chrostowska – polska poetka pochodząca z Lublina, działaczka podziemia w czasie II wojny światowej, więźniarka Ravensbruck, została rozstrzelana w 1942 roku.

Józef Łobodowski – poeta, prozaik, publicysta, tłumacz, określany przydomkiem „ostatni romantyk”, antykomunista, uznany przez Ukraińców „za łącznika między literaturą polską a ukraińską”, zmarł w 1988 roku w Madrycie.

19 kwietnia

Germaine Tailleferre – francuska kompozytorka, autorka kompozycji na fortepian i orkiestrę, i baletów, urodziła się w 1892 roku w Saint – Maur – Dess – Fosses.

Edward Dwurnik – polski malarz i grafik o światowej sławie, urodził się w 1943 roku w Radzyminie.

Jerzy Barczyński – poeta i działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany z Tarnowem, urodził się w 1948 roku tamże.

19 kwietnia

George Gordon  Byron – jeden z największych poetów i dramaturgów angielskiech, najberdziej wpływowy poeta romantyzmu, zmarł w 1824 roku w Missolungi.

James „Jimmie” Noone – amerykański klarnecista i kompozytor jazzowy, zmarł w 1944 roku w Los Angeles.

Jerzy Andrzejewski – polski prozaik, publicysta, felietonista, scenarzysta, współzałożyciel KOR, zmarł w 1983 roku w Warszawie.

Jonasz Kofta – poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz, artysta kabaretowy, zmarł w 1988 roku w Warszawie.

Eugeniusz Waniek – polski malarz, grafik, rysownik, scenograf i pedagog, profesor ASP w Krakowie, żołnierz AK, zmarł w 2009 roku w Krakowie.

Arkadiusz Sann właśc. Arkadiusz Jan Gałązka – polski poeta i prozaik związany z Chełmem, zmarł w 2016 roku tamże.

20 kwietnia

Enrico Prampolini – włoski malarz, rzeźbiarz i scenograf, współzałożyciel “Casa d’arte italiana”, którego głównym zadaniem było upowszechanianie sztuki zagranicznej we Włoszech, urodził się w 1894 roku w Modenie.

Gerard Francis Dillon  – irlandzki malarz ekspresjonista nawiązujący swą twórczością do Marca Chagalla, urodził się w 1916 roku w Belfaście.

Sandro Chia – współczesny malarz i rzeźbiarz włoski urodził się w 1946 roku we Florencji.

Krystyna Rodowska – polska poetka, tłumaczka i krytyczka literacka, laureatka nagrody ZAIKS-u za wybitne osiągnięcia w zakresie przekładów z literatur: francusko- i hiszpańskojęzycznych, urodziła się w 1937 roku we Lwowie.

Nazar Honczar – poeta, aktor i performer ukraiński, stypendysta programów: „Homines Urbani” (2005), „Gaude Polonia” (2007) oraz “Stadtschreiber der Stadt Graz” (2007/2008), urodził się w 1964 roku we Lwowie.

20 kwietnia

Carl Loewe  – niemiecki kompozytor, dyrygent, organista i śpiewak ( baryton ), przez współczesnych zwany „Schubertem północnych Niemiec”, zmarł w 1869 roku w Kilonii.

Bram Stoker – irlandzki pisarz, krytyk teatralny, autor Draculi, zmarł w 1912 roku w Londynie.

Paul Celan – poeta, przedstawiciel niemieckojęzycznej poezji lat powojennych, autor kilkunastu tomików poetyckich, zmarł w 1970 roku w Paryżu.

Andrew Hill – amerykański pianista i kompozytor jazzowy zmarł w 2007 roku w Jersey City.

21 kwietnia

Albert Weisgerber  – niemiecki malarz i grafik urodził się w 1878 w St. Ingbert.

Jerzy Kamrowski – polski poeta i historyk, malarz i krytyk sztuki, publicysta, kustosz i konserwator zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, urodził się w 1950 roku.

21 kwietnia

Louis Théodore Gouvy – francuski kompozytor, który pozostawił po sobie 170 utworów w 90 opusach, zwolennik muzyki absolutnej, zmarł w 1898 roku w Lipsku.

Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta i wolnomularz, zmarł w 1910 roku w Redding.

Światopełk Karpiński – polski poeta i satyryk, obrońca Warszawy w 1939 roku, zmarł w 1940 roku w Wilnie.

Nina Simone, właśc. Eunice Kathleen Waymon – pianistka i wokalistka jazzowa, bluesowa i soulowa, kompozytorka, zmarła w 2003 roku w Carry – le – Rouet.

Shankha Ghosh, właśc. Chittapriyo Ghosh, ps. Kuntakbengalski poeta i krytyk, uważany za „duchowego spadkobiercę Rabindranatha Tagore”, zmarł w 2021 roku w Kolkacie.

22 kwietnia

José Vianna da Motta – portugalski pianista, kompozytor i dyrygent, pedagog, publicysta i krytyk muzyczny, urodził się w 1868 roku na Wyspie Świętego Tomasza.

Jan Talaga – polski malarz, witrażysta, uczeń Leona Wyczółkowskiego i Juliana Fałata, współpracownik Stanisława Wyspiańskiego, urodził się w 1876 roku koło Suchej Beskidzkiej.

Sir Sidney Nolan – australijski malarz, ilustrator książek i scenograf operowy, jeden z czowłowych przedstawicieli australijskiej awangardy urodził się w 1917 roku.

Charles Mingus Jr – amerykański kontrabasista i kompozytor jazzowy, bandlider i pianista, urodził się w 1922 roku w Nogales.

Louise Elisabeth Glück – amerykańska poetka i eseistka, laureatka m.in. Nagrody Pulitzera w 1993 roku, Nagrody Bollingena w 2001 roku i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2020 roku, urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku.

22 kwietnia

John Peter Russell – australijski malarz impresjonistyczny zmarł w 1930 roku w Sydney.

23 kwietnia

William Shakespeare – angielski poeta, dramaturg i aktor, jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformatorów teatru, urodził się w 1564 roku.

William Turner – angielski malarz, pejzażysta, prekursor impresjonizmu, urodził się w 1775 roku w Londynie.

Ethel Mary Smyth – brytyjska kompozytorka i sufrażystka, autorka kilku oper, utworów symfonicznych i kameralnych, urodziła się w 1885 roku w Woking.

Halldór Kiljan Laxness – pisarz islandzki, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1955 roku, urodził się w 1902 roku w Reykiaviku.

Bolesław Miciński – poeta, eseista i filozof, asystent Władysława Tatarkiewicza, urodził się w Mokrej na Podolu w 1911 roku.

23 kwietnia

Miguel de Cervantes – hiszpański pisarz renesansowy, najbardziej znany jako autor powieści Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy, zmarł w 1616 roku w Madrycie.

Krzysztof Komeda – polski pianista i kompozytor jazzowy, twórca muzyki filmowej, pionier nowoczesnego jazzu w Polsce, zmarł w 1969 roku w Warszawie.

Mária Medvecká – słowacka artystka malarka, przedstawicielka realistycznego impresjonizmu, zmarła w 1987 roku w Bratysławie.

24 kwietnia

Georg Hellmesberger Sr. – austriacki skrzypek, kompozytor, dyrygent i pedagog, urodził się w 1800 roku w Wiedniu.

Leon Wyczółkowski – polski malarz, grafik i rysownik, jeden z człowych przedstawicieli malarstwa Młodej Polski, urodził się w 1852 roku w Hucie Miastkowskiej koło Garwolina.

Jerzy Tchórzewski – polski malarz, grafik i poeta, laureat Nagrody im. Jana Cybisa, przyjaciel Tadeusza Różewicza, urodził się w 1928 roku w Siedlcach.

Stanisław Pasternak – poeta, prozaik, lotnik i sadownik, z wykształcenia historyk sztuki, muzealnik, urodził się w 1937 roku w Gródku Jagiellońskim.

Joe Henderson – amerykański skasofonista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 1999 roku, urodził się w 1937 roku w Limie.

24 kwietnia

Adélaïde Labille-Guiard – francuska malarka neoklasyczna, jedna z pierwszych kobiet przyjętych do Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby, zmarła w 1803 roku w Paryżu.

Kunegunda Białopiotrowiczowa – polska publicystka, poetka, powieściopisarka, działaczka społeczna i emigrantka, zmarła w 1883 roku w Radzikowie koło Warszawy.

Leopold Gottlieb – polski malarz, uczeń Jacka Malczewskiego, legionista, zmarł w 1934 roku w Paryżu.

Tadeusz Różewicz – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, należący do Pokolenia Kolumbów, zmarł w 2014 roku we Wrocławiu.

25 kwietnia

Rafał Chwoles – polski malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, członek wileńskiej grupy literackiej Jung Wilne, który od 1969 roku mieszkał we Francji, urodził się w 1913 roku w Wilnie.

Ella Jane Fitzgerald – amerykańska wokalistka jazzowa nazywana „pierwszą damą piosenki”, odznaczona Medalem Wolności, urodziła się w 1917 roku w Newport News.

Piotr Klugowski – artysta malarz, grafik i rysownik, profesor sztuk pięknych, urodził się w 1960 roku w Kowalewie Pomorskim.

James Fenton – angielski poeta, dziennikarz i krytyk literacki, profesor poezji na Oksfordzie, autor ponad dwudziestu książek, urodził się w 1949 roku w Lincolna.

25 kwietnia

Jankiel Adler – żydowski malarz, grafik, scenograf i poeta pochodzący z Tuszyna, zmarł w 1949 roku w Whitley Cottage w Anglii.

Thomson William Gunn – poeta brytyjski, wykładowca literatury na Uniwersytecie Berkeley, autor ok. trzydziestu książek, zmarł w 2004 roku w San Francisco.

Claude Williams – amerykański skrzypek i kompozytor jazzowy, zwany Fidller, zmarł w 2004 roku w Cansas City.

Sofia Kisselov – izraelska malarka, twórczyni gobelinów i rzeźb z aluminium, pochodząca z Krakowa, zmarła w 2018 roku w Tel Avivie.

26 kwietnia

Eugène Delacroix – francuski malarz okresu romantyzmu, twórca portretu Fryderyka Chopina, pozostający pod wpływem malarstwa Rubensa, urodził się w 1798 roku w Charenton – Saint – Maurice.

Vincente Aleixandre – hiszpański poeta, przedstawiciel Pokolenia 27, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1977 roku, urodził się w 1898 roku w Sewilii.

Zbigniew Dłubak – polski teoretyk sztuki, malarz, fotograf, więzień obozów koncentracyjnych, redaktor naczelny pisma Fotografia, urodził się w 1921 roku w Radomsku.

26 kwietnia

Josef Labor – austriacki niewidomy pianista i kompozytor późnego romantyzmu, zmarł w Wiedniu w 1924 roku.

Stefan Kołomłocki – polski malarz, ilustrator, pisarz i działacz harcerski, legionista, uczeń Jacka Malczewskiego, zmarł w 1931 roku w Poznaniu.

Count Basie, właśc. William James Basie – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, laureat NEA  Jazz Mastere Award w 1983 roku, zmarł w 1984 roku w Hollywood na Florydzie.

Hanna Ożogowska – polska poetka, prozaiczka, tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej, laureatka Orderu Uśmiechu, zmarła w 1995 roku w Warszawie.

27 kwietnia

Tadeusz Hiż – polski poeta, publicysta i tłumacz, postać cyganerii warszawskiej, z wykształcenia prawnik, ostatnie wiersze napisał podczas powstania warszawskiego, urodził się w 1883 roku w Warszawie.

Wlasimil Hofman – polski malarz symbolista, przyjaciel Jacka Malczewskiego, poeta, urodził się w 1881 roku w Karlinie.

Teresa Ferenc – polska poetka, autorka dwudziestu kilku książek poetyckich, członek założyciel SPP, urodziła się w 1934 roku w Ruszowie Kolonii.

Witold Stanisław Kozak – malarz, rzeźbiarz, grafik, krytyk sztuki, filozof i poeta, urodził się w 1956 roku w Garwolinie.

27 kwietnia

Scott Bradley – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent, znany m.in. z muzyki komponowanej do popularnych kreskówek, zmarł w 1977 roku w Kalifornii.

Leopold Buczkowski – prozaik, poeta, malarz, grafik i rzeźbiarz, uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, zmarł w 1989 roku w Warszawie.

28 kwietnia

Ludvig Schytte – duński kompozytor, pianista i pedagog, który tworzył głównie sonaty i koncerty fortepianowe, urodził się w 1848 roku w Arhus.

Antoni Lange – poeta, tłumacz, poliglota, filozof – mistyk, krytyk literacki, dramatopisarz i powieściopisarz, zaliczany do pierwszego pokolenia poetów Młodej Polski, urodził się w 1862 roku w Warszawie.

Emile Bernard – francuski malarz, grafik, autor artykułów o sztuce, urodził się w 1868 roku w Lille.

Anna Sołtan – Romerowa – polska malarka, akwarelistka i pejzażystka, urodziła się w 1895 roku w Warszawie.

Jan Izydor Sztaudynger – poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz i teoretyk lalkarstwa, doktor filozofii, polonista i germanista, urodził się w 1904 roku w Krakowie.

John Tchicai – duński saksofonista i kompozytor jazzowy, jeden z pionierów free jazzu w Europie, urodził się w 1936 roku w Aarhus.

28 kwietnia

Witold Zechenter – polski poeta, prozaik i publicysta, autor tekstów piosenek, tłumacz, twórca felietonów i słuchowisk radiowych, zmarł w Krakowie w 1978 roku.

Maciej Sieńkowski – polski artysta współczesny, malarz i pedagog, zmarł w 2014 roku w Augustowie.

29 kwietnia

Konstandinos Petru Kawafis – poeta grecki, przedstawiciel greckiego modernizmu, jeden z najwybitniejszych poetów greckich XX wieku, urodził się w 1863 roku w Aleksandrii i zmarł w 1933 roku tamże.

Toots Thielemans – belgijski muzyk jazzowy, harmonijkarz, gitarzysta i kompozytor, urodził się w 1922 roku w Brukseli.

Czesław Kuriata – polski poeta i prozaik, autor utworów dla dzieci, urodził się w 1938 roku w Marcelówce na Wołyniu.

29 kwietnia

Zygmunt Ajdukiewicz – polski malarz, ilustrator Potopu H. Sienkiewicza, zmarł w 1917 roku w Wiedniu.

Jacek Bednarek – polski kontrabasista jazzowy i klasyczny, kompozytor, autor muzyki filmowej, zmarł w 1990 roku w Bydgoszczy.

Nick Joaquin – filipiński pisarz, poeta, dramaturg, eseista, historyk, czołowa postać filipińskiej literatury, laureat Nagrody Magsaysaya zw. azjatyckim Noblem w 1996 roku, zmarł w 2004 roku w San Juan koło Manili.

Krystyna Bednarczyk – polska poetka emigracyjna, współtwórczyni londyńskiego wydawnictwa Oficyna Poetów i Malarzy, zmarła w 2011 roku w Londynie.

30 kwietnia

Franz Lehar – węgierski kompozytor operetkowy, autor Wesołej wdówki, Cygańskiej miłości czy Krainy uśmiechu, urodził się w 1870 roku w Komarnie.

Stanisław Szwarc – polski malarz, grafik i litograf, profesor ASP w Krakowie, urodził się w 1880 roku.

Bronisław Kopczyński – polski artysta malarz, rysownik i grafik, autor popularnych litografii i akwarel związanych z Warszawą, urodził się w 1882 roku w Warszawie.

Jaroslav Hašek – czeski pisarz, publicysta i dziennikarz, autor Przygód dobrego wojaka Szwejka w czasie wojny światowej, urodził się w 1883 roku w Pradze.

Marek Skwarnicki – polski poeta, publicysta, prozaik, felietonista i tłumacz, urodził się w 1930 roku w Grodnie.

Radzimir Dębski – polski kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent i producent muzyczny, urodził się w 1987 roku w Szczecinie.

30 kwietnia

Édouard Manet – francuski malarz, prekursor impresjonizmu, ilustrator, zmarł w 1883 roku w Paryżu.

Roman Maciejewski – polski kompozytor wysoko ceniony przez Karola Szymanowskiego, ponownie odkryty w latach 90. XX wieku zyskał światowe uznanie, zmarł w 1998 roku w Goteborgu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko