Krzysztof Lubczyński Wyznania włoskiego filozofa

0
173

Krzysztof Lubczyński


Wyznania włoskiego filozofa


Gianni Vattimo to profesor filozofii i estetyki na uniwersytecie w Turynie,  wykładowca wielu uczelni świata, ważna postać europejskiej lewicy intelektualnej i katolik jednocześnie, a przy tym postmodernista, uczeń Gadamera i interpretator myśli Nietzschego i Heideggera. Obecnie także deputowany do Parlamentu Europejskiego

„Nie być Bogiem” to jego autobiografia napisana w formie rozmów z dziennikarzem Piergiorgio Paterlinim. Nie jest to typowa autobiografia także dlatego, że nie została napisana w formie klasycznej narracji, rozpoczętej od drobiazgowego obrazu dzieciństwa i drzewa genealogicznego, ale w formie zbioru dygresji i swoistych felietonów, w formie lapidarium, silva rerum. Całości nie spaja jakaś z góry założona teza – różnorodność i sprzeczności są tu zjawiskiem naturalnym. Vattimo opowiada, a raczej dywaguje o filozofii, o egzystencji, o miłości i o polityce. A w tle burzliwa historia powojenna Włoch.

Vattimo bywa momentami w swoich wywodach irytujący, momentami egzaltowany, minoderyjny, ale zawsze intelektualnie inspirujący, błyskotliwy, przenikliwy i spostrzegawczy. Patrzy na zjawiska naszej epoki często w sposób oryginalny, zaskakujący, jak nikt inny. Dlatego warto go przeczytać.

Gianni Vattimo. Piergiorgio Paterlini – „Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce”, Wyd. Krytyki Politycznej 2011

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko