Szanowni Państwo,
Początek listopada to w Krakowie kilkudniowe święto literatury: Festiwal Josepha Conrada obejmuje nie tylko dyskusje, wykłady, spotkania autorskie i warsztaty, ale także projekcje filmowe i spektakle, wystawy i koncerty. Goście festiwalu reprezentują rozmaite kultury, narody, zawody i pokolenia. O literaturze rozmawiają prozaicy, poeci i reporterzy, literaturoznawcy i reżyserzy z całego świata. To wielobarwna mozaika artystyczna, ilustrująca bogactwo światowej literatury, przybliżająca polskiemu czytelnikowi mało znane obszary myśli i wrażliwości.
W tym roku gościć będziemy m.in.: pisarkę Marię Amelie oraz poetkę Miriam Van hee. Obydwie panie są rezydentkami Willi Decjusza.
Marie Amelie, która uważana jest za norweską Masłowską, miała możliwość wyjazdu do Londynu bądź do Miami. Wybrała Kraków.
Prześladowanie pisarzy w tak demokratycznym państwie jak Norwegia? Brzmi niewiarygodnie, a jednak taki los spotkał 25 letnią Marie Amelie (to jej pseudonim artystyczny, prawdziwe nazwisko brzmi Madina Salamova). Przez osiem lat Madina, która pochodzi z Osetii Północnej, mieszkała w Norwegii nielegalnie. Jej rodzice zbiegli tu ze względów politycznych. Ich prośba o azyl została odrzucona. Mimo to Madina ukończyła studia a potem pracowała. W 2010 r. wydała książkę “Illegal Norwegian” o dorastaniu nielegalnej imigrantki. Pismo “Ny Tid” przyznało jej tytuł Norweżki Roku. Odniosła wielki sukces – pisarką zainteresowały się światowe media, organizacje pozarządowe, a także… norweskie służby imigracyjne. Marie Amelie aresztowano podczas wystąpienia na uczelni, a potem wydalono do Moskwy. Ponieważ było tam niebezpiecznie, przygarnął ją Kraków. Pisarka przybyła do Krakowa pod koniec marca- a Miasto Kraków zostało przez nią wybrane spośród innych miast należących już do sieci Miast- Uchodźców ICORN.
Miriam Van Hee
Wybitna flamandzka poetka, tłumaczka, slawistka. Zadebiutowała w 1978 roku zbiorem wierszy o nostalgii, melancholii i samotności. Opublikowała wiele tomików poezji (m. in. Behind Closed Doors, Snowed In, Winter Heart, Behind the Mountains, Blackberry Picking), za które otrzymała kilka nagród (m. in. Flemish Culture Prize for Poetry w 1998 oraz Herman de Coninck Prize w 2008). Na swoim kocie ma również tłumaczenia takich autorów jak Osip Mandelsztam i Anna Achmatova. Mieszka w Gandawie (Belgia).
Często zapraszana jest przez organizatorów festiwali literackich na całym świecie – 3 listopada (czwartek), o godz. 18.00 będzie gościła w Krakowie na 3. Festiwalu Conrada.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli na spotkania z pisarkami:
4 listopada
15:00 Nielegalna Norweżka
Prowadzenie: Łukasz Wojtusiek
Miejsce: Terace Room, Pałac pod Baranami
3 Listopada
19:00 Spoiwo dni – poezja Miriam Van hee
Prowadzenie: Jerzy Koch
Miejsce: White Room, Pałac pod Baranami