Teresa Lubkiewicz – Urbanowicz nie żyje

0
73

Siódmego grudnia 2023 roku zmarła w wieku 93 lat Eugenia Teresa Lubkiewicz – Urbanowicz, pisarka, autorka dramatów i słuchowisk radiowych. Urodziła się 13 października 1930 roku w Lidzie. Dzieciństwo spędziła w Wilnie skąd w ramach repatriacji w 1946 roku przeprowadziła się z rodziną ciotki na Dolny Śląsk. Ukończyła szkołę pielęgniarską i początkowo pracowała w ośrodku dla dzieci z chorobą Heinego-Medina. W połowie lat pięćdziesiątych przeprowadziła się do Warszawy, gdzie studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1974 roku otrzymała nagrodę im. Stanisława Piętaka oraz pierwsze miejsce w konkursie Teatru Ateneum za sztukę Wijuny. W latach osiemdziesiątych XX wieku jej felietony były publikowane w ukazującym się w Londynie Dzienniku Polskim. W latach 1978-2018 współtworzyła powieść radiową W Jezioranach, pisała słuchowiska i dramaty. Na podstawie jej powieści Boża Podszewka nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

Wydała książki: Wiijuny (1974), Boża podszewka (1993), Boża Podszewka cz.2 (1998), Babskie nasienie (2005). Jest autorką dramatów Małanka i Sękacz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko