IX Zlot Poetów w Łodzi już za nami

0
282


W dniach 29-30 lipca 2023 r. odbył się kolejny bo IX Zlot Poetów w Łodzi. Wydarzenie, które napełnia mnie radością zawsze jak tam jestem, odbywa się głownie dzięki pomysłowości i determinacji organizatorów. W tej edycji szczególnie gdyż zlot zbiegł się z obchodami 600 – lecia Łodzi. W zlocie wzięło udział liczne grono poetów i poetek z całej Polski bo 110 osób. Główna organizatorka Małgorzata Skwarek- Gałęska- prezes Oddziału Łódzkiego ZLP  wraz z współorganizatorami zawsze stoi na wysokości zadania. W roku bieżącym także zachwyciła gościnnością i bogatym programem.  Tak jak napisałam w Almanachu : Zlot Poetów w Łodzi to prawdziwe święto Poezji! Almanach IX Zlotu Poetów  pt. Moje spotkania z Łodzią liczy ponad 300 stron, w którym 76 autorów wierszy zaprezentowało swoją twórczość. W trakcie pierwszego dnia odbyły się liczne spotkania, warsztaty, indywidualne prezentacje. Warsztaty dziennikarskie zostały poprowadzone przez Andrzeja Dębkowskiego – cenionego literata i redaktora naczelnego Gazety Kulturalnej, warsztaty poetyckie przez znaną literatkę i wydawcę tomów poetyckich Magdalenę Węgrzynowicz – Plichtę, warsztaty fotograficzne przez Andrzeja M. Makucha, a fotograficzno-poetyckie przez Leszka Lisieckiego . Odbyły się również warsztaty aktorskie poprowadzone przez łódzką aktorkę – Katarzynę Żuk oraz  taneczne, które dzięki pasjonatce tańca Małgorzacie Hrycaj dostarczyły wielu osobom prawdziwej radości i relaksu.

Miały miejsce też dwie akcje charytatywne, które świadczą o jedności środowiska literackiego w zasadniczych spawach takich jak wolność i pokój oraz życie i zdrowie.

W związku z tym ukazała się Antologia polsko-ukraińska pt. Ukaz , ze sprzedaży której uzyskane środki finansowe powędrują na rzecz szpitala w Ukrainie. Odbyła się także aukcja książek, podarowanych przez uczestników zlotu, w celu pozyskania środków finansowych na leczenie i rehabilitację dla Poety, naszego kolegi, wielokrotnego uczestnika łódzkich spotkań.

Przekazując tę krótką relację chcę pogratulować także wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym osobom w Turnieju Jednego Wiersza, którzy spośród 60 prezentowanych utworów zdobyli : Grand Prix – Joanna Babiarz, I nagrodę Joanna Guzik , II nagrodę Katarzyna Dąbecka, III nagrodę Agnieszka Jastrzębowska oraz wyróżnienia Renata Batko, Zbigniew Antoni Tlałka i Irena Tetlak. Dodatkową nagrodą będzie publikacja nagrodzonych i wyróżnionych utworów w Gazecie Kulturalnej.  Jednocześnie należą się  brawa dla wszystkich pozostałych wspaniałych poetek i poetów, którzy zaprezentowali swoje utwory , dla których temat przewodni brzmiał Utkane historie. Trzeba przyznać , że Jury TJW IX Zlotu Poetów w składzie Andrzej Dębkowski, Ada Jarosz, Magdalena Węgrzynowicz – Plichta , Ryszard Wasilewski oraz Wojciech Hubner – mimo ilości i różnorodności prezentowanych utworów werdykt przyjęli jednogłośnie.

Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie Białej Fabryki czyli Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a także Mediateki MEMO  w Łodzi –  super nowoczesnej biblioteki  oddanej do użytkowania w 2022 r.

I jak zazwyczaj gdy takie wydarzenia dobiegają końca od następnego dnia zaczyna się planowanie kolejnej edycji. W 2024 roku będzie to już X Zlot Poetów – jubileuszowy.

 Życzę organizatorom wielu wspaniałych pomysłów i wytrwałości w niełatwych wyzwaniach organizacyjnych. Co do frekwencji to z pewnością dopiszemy, nie mniej liczebnie.

Dziękuję za tegoroczny wspaniały czas w Łodzi. Dziękuję za udostępnienie fotografii Annie Andrych, Jolancie Stelmasiak, Małgorzacie Skwarek- Gałęskiej,.

Pozdrawiam serdecznie – Irena Tetlak

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko