Andrzej Piątek – Na 61. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – arcydzieła literackie

0
3
Małgorzata Pruchnik-Chołka próbuje rolę Marii Stuart. Fot. Wiktoria Cieśla

            Jak przed rokiem, w nurcie głównym również 61. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – 2. Festiwalu Arcydzieł (10-19.11), pojawią się wybitne spektakle na podstawie arcydzieł literatury polskiej i obcej. W tym roku Słowackiego, Szekspira, Huxley’a, Millera i Mrożka. Oceniane i nagradzane przez jurorów: Annę Augustynowicz, Annę Srokę-Hryń, Jacka Sieradzkiego i Jana Wolskiego – pisze Andrzej Piątek.

            Na dużej scenie organizatora i gospodarza – Teatru Siemaszkowej w Rzeszowie, pojawią się konkursowe spektakle: Małgorzaty Warsickiej „Książę Niezłomny” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Dana Jemmetta „Miarka za miarkę z Teatru Żeromskiego w Kielcach, Piotra Cieplaka „Sen srebrny Salomei” z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Piotra Ratajczaka „Nowy wspaniały świat” z Teatru Osterwy w Lublinie, Małgorzaty Bogajewskiej „Śmierć komiwojażera” z Teatru Ludowego w Krakowie, Andrzeja St. Dziuka „Rzeźnia”,z Teatru Witkacego w Zakopanem i Martyny Łyko-Szalińskiej „Maria Stuart” z Teatru Siemaszkowej w Rzeszowie.

            Ponadto w ramach Sceny Nowej Dramaturgii będą czytania performatywne sztuk młodych autorów. Zobaczymy też efekty prac reżyserko-dramaturgicznych duetów wyłonionych podczas Teatralnego Speed Datingu. Ciekawie zapowiada się recital wokalny „Najpiękniejsza”, pochodzącej z Rzeszowa, aktualnie związanej z Warszawą, aktorki, reżyserki i wokalistki Anny Sroki-Hryń.

            „Maria Stuart” Słowackiego, która w listopadzie premierowo pojawi się w Siemaszkowej, powraca tu po 80 latach – w 1946 roku reżyserowała sztukę Wanda Siemaszkowa, wówczas dyrektorka rzeszowskiej sceny, a w królową Szkotów wcieliła Neonilla Kilar-Krzywicka, matka przyszłego kompozytora Wojciecha Kilara. W obecnej realizacji Martyny Łyko-Szalińskiej, królową Szkotów zagra Małgorzata Pruchnik-Chołka, zapamiętana na rzeszowskiej scenie ostatnio z roli Piaf w spektaklu Jana Szurmieja.

            Miłośników teatru czeka też 16 listopada finał organizowanego w Siemaszkowej Literackiego Festiwalu Międzysłów Karpat („Terytorium wiersza/ (Podkarpacki) Flisz Poetycki”, czyli spotkania i rozmowy poetów Podkarpacia) oraz projektu grupy studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego – Modlitwy-Niemodlitwy, opartego o twórczość Jerzego Nowosielskiego, z piosenkami m.in. Okudżawy, Brela i Osieckiej.

           

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko