„70 lat Teatru Żydowskiego w Warszawie” – jubileuszowa publikacja teatru

0
523

„70 lat Teatru Żydowskiego w Warszawie” to książka, która ukazała się właśnie z okazji Jubileuszu Teatru. Opowiada jego historię, pozwala prześledzić zmiany, przyjrzeć się poszukiwaniom artystycznym i relacji z widzem na tle przemian społecznych
i dziejowych.

Teatr Żydowski w Warszawie w czasie 70 lat od połączenia scen żydowskich w Łodzi
i we Wrocławiu (z których powstał) dał 226 premier. Pierwszą był „Sen o Goldfadenie” w reż. Jakuba Rotbauma (25 lutego 1950 roku), ostatnią izraelska „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz (23 października 2020 roku).

Ta 136-stronicowa publikacja pod redakcją Agnieszki Greiner i Remigiusza Grzeli omawia znaczące dyrekcje Idy Kamińskiej, Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Pokazuje topografię – od siedziby przy ul. Królewskiej, przez plac Grzybowski po rozsiane po Warszawie sceny, które Teatr Żydowski zmuszony jest wynajmować od zburzenia jego budynku. Wreszcie jest to opowieść o trwaniu teatru, który gra mimo okoliczności, mimo braku stałej siedziby, lockdownu i obostrzeń sanitarnych w czasie pandemii. To świadectwo poszukiwania nowych przestrzeni – również tych artystycznych, ale też świadectwo siły języka jidysz, który dzisiaj mówi w czyimś imieniu, stając się językiem wykluczonych. 

Autorami tekstów są Gołda Tencer („Teatr Żydowski. Moje życie”), Krystyna Gucewicz („Świat według Szurmieja”), Marta Bryś („Biografia trwania”), Elżbieta Baniewicz („Teatr żydowski stworzyły kobiety”), Tomasz Miłkowski („Marzył o tym Boy”, „Teatr to ludzie”), Maciej Nowak („Był teatr”), Remigiusz Grzela („Kamień i co? Rozmowa z Mają Kleczewską”), Damian Josef Neć („Der szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”), Anna Kuligowska-Korzeniewska („Polski Państwowy Teatr Żydowski”).

Publikacja bogato ilustrowana fotografiami z archiwum teatru zawiera też pełen wykaz premier i informacji o spektaklach i aktorach zatrudnionych w Teatrze Żydowskim w jego 70-leciu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko