ISAKIEWICZ Elżbieta

0
417

Elżbieta ISAKIEWICZ

ur.w Sopocie. Polska pisarka, reportażystka, dziennikarka i publicystka. Absolwentka I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie i Wydziału Polonistyki UW.

Szlify dziennikarskie zdobywała w tygodniku studenckim „itd”. Pod koniec lat 80. pracowała krótko w „Tygodniku Solidarność”. W 1991 podjęła pracę w dzienniku konserwatywno-liberalnym „Nowy Świat”. W 1993 założyła wraz z Piotrem Wierzbickim „Gazetę Polską”, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego. W 2005 ustąpiła ze stanowiska i razem z Piotrem Wierzbickim opuściła redakcję. Przez pewien czas pracowała w koncernie Agora SA, wydawcy Gazety Wyborczej. Następnie została publicystką i reporterką tygodnika „Newsweek Polska”. W listopadzie 2007 rozpoczęła pracę w „Tygodniku Powszechnym” (co spowodowało oburzenie części środowiska, współpracującego od lat z redakcją, m.in. odejście Władysława Bartoszewskiego z zespołu pisma). Z „Tygodnikiem Powszechnym” była związana do 2011.

Autorka m.in. powieści „Liczenie słoni” i zbioru opowiadań „Wołanie o pomoc”. Za swoje książki i reportaże zdobywała liczne nagrody. W stanie wojennym uhonorowana wyróżnieniem przez zdelegalizowane wówczas Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaże społeczne publikowane na łamach „itd”. W 2000 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za książkę „Ustna harmonijka: Relacje Żydów, których uratowali od Zagłady Polacy”. W 2003 została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę „Czerwony ołówek. O Polaku, który uratował tysiące Żydów”, w której zrekonstruowała losy przedwojennego dyplomaty Henryka Sławika. W 2006 otrzymała nominację do nagrody Grand Press 2006 w kategorii „reportaż prasowy” za opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” tekst „Taniec brzucha w białej sali”, opowiadający o wolontariuszach, którzy w dzieciństwie chorowali na nowotwór, a jako dorośli wrócili na oddziały onkologiczne, by wspierać chore dzieci. W 2011 zdobyła pierwszą nagrodę w edycji krajowej konkursu dziennikarskiego Unii Europejskiej „Razem przeciw dyskryminacji” za reportaż o sytuacji cudzoziemców w Polsce pt. „Asfalt, goryl, żółtek” – także opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”. W 2010 wyszedł drukiem jej zbiór reportaży „Ulicznica”, pisanych dla „Tygodnika Powszechnego” i „Dużego Formatu GW”. W 2013 ukazała się jej książka „Kaprys. Przypowieść o mężczyźnie i kobiecie”, w której podejmuje temat psychologicznych relacji w związku dwojga ludzi[6]. Na forum tygodnika „Newsweek”prowadzi swój blog „Kocim pazurem”, gdzie komentuje wydarzenia społeczno-obyczajowe. Ma swój pisarski fan page, na którym anonsuje się, jako „miłośniczka kotów, Czechowa, dobrego wina i wysokich obcasów”.

Mieszka w Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko