BIELOBRADEK Joanna

0
501

Joanna BIELOBRADEK

Jedna z najważniejszych postaci literackich na emigracji, jedyna licząca się obecnie poetka i prozaik w polonijnym pejzażu w Chicago. Polskę opuściła w roku 1963, udając się na studia do Rzymu, a potem Perugii.

Opanowała znakomicie język włoski. W latach 1972-1975 pojawiają się jej pierwsze publikacje tak w pismach studenckich jak i literackich. Rok 1978
przynosi debiut książkowy: zbiór wierszy „Ślepcy” (Czytelnik, Warszawa).

Następne pozycji to: „Bracia Żydzi” (1981, Oficyna Poetów i Malarzy, Londyn), dramat „Zamach”,wydany pod pseudonimem, w 1989-1990 ukazuje się w odcinkach w chicagoskim „Kalejdoskopie” opowiadanie „Księżniczka na domku”,
w maju 1990 roku zaś – premiera spektaklu „Księżniczka na domku” w adaptacji i wykonaniu Danuty Borowieckiej z muzyką Heneryka Karasiewicza.
Rok 1991 przyniósł nowy tom poezji „Liryki amerykańskie i inne”. W roku 1994 Joanna Bielobradek publikuje książkę poetycką „Wiersze pisane w Ameryce” (Wydawnictwo „Ibis”, Warszawa.).

Od roku 1982 nieprzerwanie felietonistka radiowa w programach Zofii Borys, Urszuli Michałowskiej oraz w programie „Wietrzne Radio”, w którym występuje aktualnie. Od ubiegłego roku czyta w odcinkach swoją powieść życia pod roboczym tytułem „Szanowna pani Svendborg”, której akcja rozgrywa się na przestrzeni blisko stu lat. Jest to barwna, fascynująca saga kilku rodów polskich skoligaconych zwykle z cudzoziemcami. Miejsce powieści: Lwów
i Paryż przed II wojną światową, Moskwa i Leningrad w latach 1947- 1988, Rzym, Paryż, Londyn, Warszawa, Chicago, także Giżycko: lata 1944-2010.

Jest wielkim zjawiskiem literackim w historii nie tylko swojego pokolenia, ale i powojennych dziejach Polonii amerykańskiej. Profesor literatury polskiej w Chicago, Tymoteusz Karpowicz, sam poeta, nie krył swojego zauroczenia twórczością Joanny Bielobradek, uważając ją za najciekawszą indywidualność pisarską. Szczególnie cenił w jej dorobku mistycyzm, podkład filozoficzny, ogromną odwagę i ułańska wprost brawurę. Joanna Bielobradek mieszka od lat w Chicago.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko