Mikołaj Juliusz Wachowicz – Jubileusz Stanisława Grabowskiego

0
127

Mikołaj Juliusz Wachowicz


Jubileusz Stanisława Grabowskiego

17 maja br. ukończył 70 lat Stanisław Grabowski, poeta, prozaik, krytyk literacki, reżyser-dokumentalista, scenarzysta, wydawca, uczestnik festiwali i laureat kilkudziesięciu konkursów literackich, członek licznych jury, współpracownik rozmaitych pism, autor kilkudziesięciu książek z różnych dziedzin, w tym monografii o ks. Janie Twardowskim i Tadeuszu Nowaku oraz książek dla dzieci. Aż trudno uwierzyć, że ma już za sobą 54 lata pracy twórczej (debiut poetycki w „Tygodniku Morskim” w 1962 r.), a w podręcznikach szkolnych dla klas I – VI jest obecny od lat 36. Od zawsze działa społecznie. Obecnie jest też sekretarzem Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego.


Stanisław pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego, z którym do dziś zachował bliskie relacje. Wyrazem tego i swoistym hołdem dla ziemi rodzinnej jest jego monografia „W cieniu bratiańskiego zamku” z 2010 roku. Od niemal czterech dekad związany z warszawskim Ursynowem, Stanisław Grabowski to jeden z najbardziej wyróżniających się artystów tej dzielnicy, wciąż aktywnie tutaj działający na polu kultury. Stąd też trzy lata temu został prezesem Zarządu Fundacji ARKONA im. J. Zielińskiego, a w roku ubiegłym – redaktorem naczelnym kwartalnika ekologiczno-literackiego „Las Kabacki” – podmiotów promujących Ursynów współczesny i jego historię, ale przede wszystkim nowe talenty literackie. Dlatego przed niespełna dwoma miesiącami Redakcja „Poezji dzisiaj” przekazała na ręce Jubilata dyplom uznania dla ARKONY „za zasługi w promowaniu talentów poetyckich”. Stanisław bowiem bardzo życzliwie podchodzi do młodych (i nie tylko młodych) twórców, bezinteresownie wspiera ich działania, pomaga zaistnieć w kręgach literackich. Jako przedstawiciel starszego (choć przecież jeszcze nie najstarszego) pokolenia polskich pisarzy jak mało kto dba o ciągłość przekazu w polskiej kulturze, o znalezienie literatom godnych następców. Ma ich również pośród własnej rodziny, w osobie wnuczki Patrycji Soleckiej – utalentowanej studentki germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, mogącej poszczycić się już pewnym dorobkiem prozatorskim, dziennikarskim i fotograficznym.


Stanisław jako człowiek skromny świętował jubileusz prywatnie: w gronie Najbliższych i kolegów-twórców.


Z okazji ukończenia 70 lat przyjmij, Stanisławie, życzenia Zdrowia, zachowania tej zdumiewającej energii, pomyślnej realizacji nowych przedsięwzięć, poetyckiego i prozatorskiego natchnienia. Żyj nam dłużej niż Argantonios!


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko