O VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej

0
80

O VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej


            Z inicjatywy Redaktora naczelnego POEZJI dzisiaj, Aleksandra Nawrockiego już po raz siódmy odbył się w Polsce w dn. 14 – 23 listopada br. Festiwal Poezji Słowiańskiej. Wzięli w nim udział poeci z Białorusi, Litwy, Rosji, Serbii, Słowacji,  Węgier, Republiki Sacha oraz poeci z Londynu, Wileńszczyzny i Polski: należący do różnych Związków Twórczych, zrzeszeni i niezrzeszeni, o różnych przekonaniach, którzy przybyli na Festiwal z wyłącznym postanowieniem, żeby rozmawiać ze sobą jednym językiem –  poezji, otwierającym tajemnice i wskazującym drogę do ludzkiej duszy.

            Poetyckie spotkania w Warszawie miały miejsce, m.in.: w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Domu Polonii, Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury, Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga-Południe, Bibliotece Publicznej im. Z.J. Rumla, VII LO im J. Słowackiego. Podczas poetyckiej gali wiersze uczestników czytali: Katarzyna Nazaruk – poetka ze Słupska i Janusz Guttner – aktor i poeta z Londynu. Prezentowane były także książki poetyckie gości, m.in. tomik polskich twórców mieszkających w Anglii pt. „Pięciu z KaMPe” i „Antologia współczesnej poezji polskiej” wydana w Jakucji. Spotkaniom towarzyszyły występy wokalistek  z Białorusi i Wileńszczyzny oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca. Na słuchaczach ogromne wrażenie zrobiła prezentacja poezji śpiewanej w wykonaniu poetki z Jakucji, Jeleny Kuorsunnaach oraz recytacja wierszy przez Arsena Mirzajewa z Petersburga. Wzajemne czytanie wierszy odbywało się także podczas wieczornych spotkań w kawiarni Literatka

            Poeci zostali zaproszeni także do: Domu Kultury w Łomiankach, Centrum Kultury w Żyrardowie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie,  Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Krakowskiego Salonu Poezji  i Teatru Polskiego w Bielsku Białej.

            Poetyckie  spotkania zaowocowały  powstaniem planów współpracy ze środowiskami twórczymi, a także  planów wydawniczych dotyczących  promocji polskiej poezji współczesnej.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko