Polscy artyści wspierają Ukrainę

0
78

Polscy artyści wspierają Ukrainę

 

Koncerty, wspólne czytanie literatury, happeningi – już kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, akcji i gestów solidarności z Ukrainą organizowanych w całej Polsce – oto jak twórcy kultury wspierają EuroMajdan. Oto dwa spośród wielu przedsięwzięć:


Olsztyn, Warszawa i Gdańsk czytają dla Ukrainy


Olsztyński teatr im. Stefana Jaracza zaprasza na specjalne wydanie “Czytanek Marginesu” – Solidarni z Ukrainą. Podczas spotkania w imię solidarności z wolną Ukrainą olsztyńscy aktorzy przybliżą twórczość ukraińskich i polskich autorów, związaną z przemianami społecznymi po roku 1989 i dzisiejszym życiem za naszą wschodzą granicą. Wśród prezentowanych utworów znajdą się m.in.: “Moja Europa” i “Ostatnie terytorium” Jurija Andruchowycza,  “Niezwykli” Tarasa Prochaśko, “Hymn demokratycznej młodzieży” Serhija Żadana, “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”  oraz “Muzeum porzuconych sekretów” Oksany Zabużko oraz  “Przyjdzie Mordor i nas zje” , książka nominowanego do Paszportów Polityki Ziemowita Szczerka.

Podobne inicjatywy odbędą się w całym kraju. W warszawskiej Cafe Kulturalna 26 lutego o godz. 19:00 ukraińskie utwory czytać będą wybitni polscy aktorzy: Ewa Błaszczyk,Magdalena Cielecka,Władysław Kowalski i Mirosław Zbrojewicz. W trakcie wieczoru będzie możliwość włączenia się w zbiórkę publiczną „Pomoc dla Ukrainy” organizowaną przez Fundację Edukacja dla Demokracji z przeznaczeniem na pomoc osobom rannym i represjonowanym na Ukrainie.


Happening na Rynku – przynieście flagi, znicze, hełmy, zdjęcia


Niedziela, 2 marca 2014, godz. 13:00, wrocławski rynek

40 dni od śmierci pierwszych bohaterów kijowskiego Majdanu na wrocławskim rynku spotkają się Ci, którzy chcą uczcić pamięć Serhija Nihojana, Michaiła Żyznieuskiego i Jurija Werbyckiego. – Tych 40 dni w tradycji wschodniej to czas, kiedy śmierć powoli przestaje tak dotkliwie boleć. Teraz pora na obowiązkową pamięć – piszą organizatorzy wydarzenia.  Chcemy pokazać, że Wrocław jest z Ukrainą!

“Na placu Gołębim ustawiony zostanie telebim z relacjami z wydarzeń w Kijowie.Przychodźcie ucharakteryzowani, przynieście ze sobą ukraińskie flagi, hełmy, farby i znicze. Chcemy wspólnie z Wami stworzyć wrocławski happening. Będziemy też nagrywać film – kontynuację dzieła naszego kijowskiego przyjaciela Serhija Orżechowskiego. (ukraińską część można obejrzeć tutaj).Wysyłajcie zdjęcia, jeśli sami byliście na Majdanie i chcecie się podzielić publicznie wrażeniami. Przedsięwzięcie ma w 100% charakter społeczny. Grasz na czymś? Przyjdź z instrumentem! Chodzisz na szczudłach? Szyjesz? Użyczcie nam swego talentu!” – proszą organizatorzy z Kalejdoskopu Kultury.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko