Przeglądy polskich filmów, koncerty muzyki i prezentacje najnowszej sztuki w całej Turcji, a przy okazji rekonesans tureckiej sztuki w Polsce. Rok polski w Turcji ma oznaczać gruntowną reinterpretację polsko-tureckiej historii – co eksportujemy i co zobaczymy u siebie?
Dwie duże wystawy prezentujące polsko-tureckie dziedzictwo kulturalne, III Symfonia (“Orientalna”) Szymanowskiego, “Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza w konwencji tradycyjnego tureckiego teatru cieni, “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w Stambule, showcase “Don’t Panic!”, Chopin i Penderecki, a także dużo polskiej muzyki ludowej – to tylko niektóre punkty inwazji polskiej kultury w Turcji zaplanowanej na 2014 rok…
Dlaczego polska kultura w Turcji?
Pretekstem do obchodzonego w 2014 Roku Polskiego w Turcji jest 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Według “Kronik” Jana Długosza miało to miejsce cztery lata po bitwie pod Grunwaldem, a więc w 1414 roku, w momencie, kiedy Sułtan Mehmed I Çelebi przyjął pierwszą polską misję dyplomatyczną na swoim dworze w ówczesnej stolicy imperium – Bursie. Od tamtej pory liczymy często burzliwą historię relacji polsko-tureckich, na którą składały się zaciekłe, wojny (w których Rzeczpospolita pełniła rolę przedmurza chrześcijaństwa), a także długie okresy pokoju, kiedy Turcja, czyli Imperium Osmańskie, jako jedyny kraj broniła polskiej suwerenności i czekała na posła z Lechistanu…
Na inaugurację Roku w Sakip Sabanci Museum w Istambule otwarta zostanie wystawa “Polska-Turcja. 600 lat stosunków politycznych i kulturalnych” (6 Marca-15 Czerwca 2014). Znajdą się na niej zabytki sztuki tureckiej i polskiej: druki, rękopisy, dzieła sztuki a także oryginalne dokumenty wymieniane między królami Polski i sułtanami Imperium Osmańskiego. Na ich przykładzie ukazane zostaną wielowiekowe relacje na płaszczyźnie dyplomatycznej, wojskowej, handlowej i kulturalnej, a także w sferze polsko-tureckich kontaktów międzyludzkich. W sposób szczególny wyeksponowana zostanie rola stolic – Bursy i Krakowa jako centrów władzy politycznej i kultury, a Bursy również jako wielkiego ośrodka produkcji i eksportu tkanin, m.in. do Polski. Więcej o wystawie…
W kraju ukaże się też specjalny “turecki” numer polsko-angielskiego kwartalnika “HERITO” (www.herito.pl), poświęcony m.in.: dziedzictwu relacji polsko-tureckich na tle środkowoeuropejskim i wizjom przyszłych relacji Turcja – Unia Europejska.