Gdańskie Przedbramie zaprasza na wystawę przedmiotów odnalezionych w… latrynie

0
127

Więzienne stroje i zamki do drzwi, kufle, fajki czy skórzane piłki do gry w palanta – to niektóre z eksponatów, jakie od piątku będzie można oglądać w Zespole Przedbramia na ul. Długiej w Gdańsku. Na wystawie oprócz przedmiotów pochodzących z dawnego więzienia, zobaczyć będzie można też odnalezione przez archeologów elementy architektoniczne zabytkowej budowli.

Więzienie działało w Zespole Przedbramia przez ponad dwa i pół stulecia – od początku XVII do połowy XIX w. Gdy przed około dziesięciu laty zespół archeologów prowadził badania na terenie dziedzińca, natrafił na wiele przedmiotów pochodzących właśnie z tego okresu.

To głównie te eksponaty złożą się na wystawę, której otwarcie zaplanowano na piątek (17.01.14).

Gospodarzem Zespołu Przedbramia jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Jak poinformowała pracująca w Muzeum archeolog dr Aleksandra Pudło, na ekspozycji zobaczyć będzie można wiele przedmiotów używanych niegdyś przez więźniów i personel więzienny. Znajdą się tam m.in. dzbany, miski, kufle, naczynia apteczne, talerze, łyżki, buty, fajki, a także elementy strojów.

Szczątki jedzenia i psie kości

Dr Pudło wyjaśniła, że większość przedmiotów znaleziono w… latrynie o wyjątkowo dużych rozmiarach – ponad 20 mkw. – na jaką natrafiono w czasie prac pod dziedzińcem Zespołu. W latrynie odkryto również pozostałości pożywienia, w tym szczątki zbóż, warzyw, owoców i przypraw oraz zwierzęce kości, których badania pozwoliły wysnuć wnioski na temat diety osadzonych oraz pracowników więzienia. Konkluzje badaczy na ten temat zostaną zaprezentowane na wystawie.

Źródło: PAP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko