Niemiecka Nagroda dla Adama Zagajewskiego

0
122

Adam Zagajewski otrzymał Nagrodę Literacką im. Eichendorffa Towarzystwa Literatury i Sztuki Wschodu w Wangen na południu kraju związkowego Badenia-Wirtembergia – poinformowała PAP we wtorek honorowa przewodnicząca stowarzyszenia Monika Taubitz.


“Zagajewski jest autorem wybitnych wierszy, znanych dzięki doskonałym tłumaczeniom także czytelnikowi niemieckiemu” – powiedziała Taubitz, pochodząca z Dolnego Śląska poetka i pisarka niemiecka. W rozmowie z PAP Taubitz oceniła wysoko między innymi tom poezji “Niewidzialna ręka”, który ukazał się na rynku niemieckim w 2012 roku, oraz wcześniejszą powieść “Słuch absolutny” (1979).

 

Przyznawana od 1956 roku nagroda wynosi 5 tys. euro. Uroczystość wręczenia wyróżnienia Zagajewskiemu odbędzie się 21 września 2014 roku. Jedną z wcześniejszych laureatek nagrody była polska poetka Urszula Kozioł. Krąg Wangen w Allgaeu został założony przez niemieckich literatów, którzy po 1945 roku w wyniku przesunięcia granicy polsko-niemieckiej musieli wyjechać z Dolnego Śląska. Od upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku Towarzystwo utrzymuje bliskie stosunki z polskimi pisarzami i germanistami we Wrocławiu i Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko