Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
223

Paweł Jakub Wojtasiewicz na urodzinach PoemaCafe

                       

      W niedzielę 1 września PoemaCafe w Poznaniu, Langiewicza 2,  będzie obchodzić swoje VIII urodziny.
Z tej okazji przygotowany jest o godzinie 18.00 recital wyśmienitego śpiewaka (mezzosopranisty) – Pawła Jakuba Wojtasiewicza. Artysta wystąpi przy akompaniamencie pianistki -Joanny Sipowicz.
W programie arie barokowe, klasyczne oraz pieśni polskie i obce…


Paweł Jakub Wojtasiewicz

Jako mały chłopiec był członkiem znanego poznańskiego chóru „Poznańskie Słowiki” pod batutą Stefana Stuligrosza. Wraz z zespołem koncertował w wielu miastach w kraju i za granicą. Ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie organów (J. Smykowska), śpiewu solowego (J. Kajdasz), oraz klawesynu i fortepianu (B.Mucha). W roku 2005 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Cieśli oraz Jadwigi Rappé (promotor pracy dyplomowej) oraz kameralistyki fortepianowej i akompaniamentu w klasie prof. Haliny Szyszkowskiej.
Paweł Jakub Wojtasiewicz, obdarzony jest lirycznym barytonem o ciekawej barwie, ze szczególną zdolnością koloratur, predestynującym go w dużej mierze do wykonawstwa muzyki barokowej i klasycznej (Bach, Haendel, Haydn, Mozart). Artysta koncertuje w Polsce oraz w wielu krajach Europy: Czechy, Słowacja, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz Hiszpania.
Artysta uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki wokalnej m. in. u profesorów: Eugeniusza Sąsiadka, Stefanii Toczyskiej, Leopolda Spitzera, Paula Esswooda (Florencja) oraz Grace Bumbry, Teresy Cahill i Roberty Alexander (s’Hertogenbosch – Holandia), Brigitte Fassbaender, Christy Ludwig i Hildegard Zadek (Wiedeń), a także kursach tańca współczesnego, latynoamerykańskiego i standardowego w kraju i za granicą. Już w roku 2000 otrzymał III nagrodę na Konkursie Młodych Śpiewaków w Łodzi i wyróżnienie za najlepszą interpretację utworu muzyki dawnej. Był uczestnikiem prestiżowych konkursów wokalnych, m.in Klassik Mania Vienna (2004), IVC ‘s-Hertogenbosh (2008), Concorso Internationale di Canto Lirico da Bari (2008), Hilde Zadek Gesangwettbewerb Vienna (2009). Występował na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. Festiwal Muzyki Niemieckiej w Hannowerze, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal Mozartowski w Bari (Włochy).
Paweł Jakub Wojtasiewicz współpracuje ze znanymi zespołami muzyki dawnej, takimi jak „Arte Dei Suonatori”, „Academia dell’ Arcadia” oraz Międzywydziałowe Studium Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Warszawie pod dyrekcją Agaty Sapiechy (liczne koncerty w ramach promocji muzyki dawnej przy współpracy prof. J. Rappé). Od 2000r do 2005r Paweł Jakub Wojtasiewicz współpracował z Warszawską Operą Kameralną. Obecnie, związany jest z dwoma zagranicznymi agencjami artystycznymi jako śpiewak koncertujący: od roku 2005 z Ten Have Impresariaat Almere (Holandia) oraz od roku 2008 z Xavier Dorado Agenzia de Musica Clasica (Hiszpania), biorąc udział w licznych projektach operowych i estradowych obu agencji, głownie na terenie krajów Beneluxu i Hiszpanii.
Oprócz umiłowanego repertuaru barokowego i wczesno – klasycznego, artysta chętnie sięga także po repertuar z kręgu włoskiej opery romantycznej oraz repertuar pieśniarski.Wystawa rzeźb Edwarda Kupca „Czasoprzestrzeń”


      We wtorek 3 września o godzinie 18.00,  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna W Nowym Tomyślu, ulica Witosa 8, otwarta zostanie wystawa rzeźb Edwarda Kupca „Czasoprzestrzeń. Ekspozycja złożona z metalowych rzeźb – statuetek dotykać będzie tematu czasu, miejsca człowieka w przestrzeni i odchodzących zawodów.


Edward Kupiec – z zawodu stolarz. Rocznik 1953, od 40 lat w zawodzie.Przez ostatnie lata w swojej pracowni oddawał się rzeźbieniu aniołów i drewnianych form abstrakcyjnych – kilka ich wystaw znalazło swoje miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Ostatnią serią prac, których wystawa miała miejsce również w bibliotece, zaskoczył wszystkich. Prace, jakie złożyły się na ekspozycję „Drugie życie metalu” wykonał ze starych gwoździ i elementów metalowych, których funkcje użytkowe przeminęły. Ze starych okuć, skobli, śrub, zawiasów i innych metalowych detali, pozyskanych w czasie remontów starych domów czy kościołów, wykonał figurki nawiązujące do archetypicznych postaci kultury – m.in. Chrystusa, Wieży Babel, Don Kichota, Stańczyka itd……Najnowsze prace, jakie możemy zobaczyć w ramach wystawy „czasoprzestrzeń” powstały z podobnych materiałów.Stefania Pruszyńska w „Dąbrówce”


      3 września o godzinie 18.00 w Klubie Literackim „Dąbrówka”,os. Bolesława Chrobrego 117, odbędzie się prezentacja twórczości poetyckiej i plastycznej Stefanii Pruszyńskiej.


Stefania Pruszyńska: Ze Słońca inspiracji… moje credo… 

 Sięgam do różnych źródeł inspiracji  tematycznych –  zdecydowanie i przede wszystkim –  własnych,  wybuchających silnymi impulsami twórczymi, bodźcami ideowymi, poznawczymi, emocjonalnymi…  Sięgam nieraz  z wielkim, nie do opanowania, entuzjazmem – do niektórych ciekawych inspiracji, którymi  mnie osoba o  szczególnym dla mnie  znaczeniu (z wszystkichniemal względów) potrafi rozognić… zapalić… (choć na pozór zachowuję chłód…  jak przystało na dominującą nad emocją we mnie refleksję)…  Podobnie zresztą sięgam do  inspiracji płynących do mnie od Przyjaciół artystów (i poetów, i muzyków… ) – tych  pobudzających moją wyobraźnię, wrażliwość,  umysł do  poszukiwań…  lub wywołujących  wolę konfrontacji, dialogu i jego bezwzględną konieczność…   Wspieram niektóre  idee,  jeśli są bliskie mojemu światu myśli czy  uznawanych przeze mnie wartości takich, jak wolność choćby… Wolność  przekonań,  słowa, twórcza, życiowa…  Wychodzę z założenia, że źródłem i dawcą wolności jest Bóg…  dawca natury, życia, miłości…  Wszystkie  inne ludzkie wartości toczą z tymi darami  spór twórczy…  czy ideowy… albo rozwijają się w ewolucyjnym dialogu…


A oto jeden z wierszy poetki:


Szepty dalekobieżne

I z ptaków na powiekach nocy

mówisz do mnie jak z okien słońca.

Nawet w cieniu niewiadomej

wzniecasz wdzięczność

za okruch nieosiągalności

według Twoich miar

i przez Ciebie wyznaczony

na haust nostalgii…

Nie wątpię, ze zawsze szepczesz

odpowiedź jak pochodnię,

zanim we mnie od nowa

wzejdzie ten sam płomień…Jubileusz Zygmunta Dekierta


      4 września 2013r. – godz. 17:00, Pałac Działyńskich – Sala Złota, Stary Rynek 78/79, P

Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk i Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu w ramach cyklu „Z muzami na ty” zapraszają na Jubileusz 15-lecia literackich uczynków ZYGMUNTA DEKIERTA

CZAS WIERSZEM ZYGMUNTA ZATRZYMANY

Oprawa muzyczna – gitara, śpiew: Alina i Krzysztof Galasowie


Zygmunt Dekiert

Urodził się 04.02.1946 w Szamotułach, mgr pedagogiki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Pierwsze utwory poetyckie powstają latem 1998 r. Od 1999 roku – członek Klubu Literackiego C.K. „ZAMEK” – aktualna nazwa Klubu -„DĄBRÓWKA”.

W roku 2003 – pierwsze miejsce w Konkursie poetyckim „ Poznań Poetów” – wiersz pt. „ XXI WIEK”, opublikowany w Gazecie Zamkowej – listopad 2003.

Od tego momentu wiele wierszy doczekało się publikacji w periodykach literackich, np. „Akant”, w Protokóle Literackim, Gazecie Zamkowej, Gazecie Kulturalnej, Wyzwolenie – Obrzeża –itd.Utwory Z. Dekierta zagościły również w almanachu pt. „ARKA” – wydanym w 2005 r. z okazji 35 -lecia Klubu Literackiego C.K. „ZAMEK”, w antologiach poezji: pt. „ ZGODA NA ADOPCJĘ BIEDRONKO” – roku 2006 i „ZA POWIETRZE, JABŁKA I MIŁOŚĆ” – roku 2007 -Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie. W 2007 roku – wiersz pt. „Zagubiony czas” – opublikowano w antologii VII –go Agonu Poetyckiego „Akantu” – pt. „ PIĘKNO JEST PO TO …”. W roku 2004 – debiut książką poetycką „Afrodyta w zapachu tęsknoty”. Druga książka – pt. „Łza pomarańczy”- zostaje wydana w roku 2006.

„Dywagacje okazjonalne” – 2008 r. W roku 2008 pojawiają się pierwsze próby prozatorskie i krytycznoliterackie drukowane m. in. w „Akancie”. Jest też autorem tekstów do widowiska muzycznego – „NIEBIAŃSKA MUZYKA” – 05.04.2008 – Wrocław, zorganizowanego po raz pierwszy w Polsce przez brytyjską firmę – KUCHNIA BOGA.

 

 

Koncert zespołu Her Bright Skies

 

      5 września o godzinie 20.00 Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego, rozpocznie się koncert zespołu Her Bright Skies.


HER BRIGHT SKIES uznawany jest za nadzieję szwedzkiej sceny post hardcorowej. W swoim dorobku mają 3 długogrające albumy oraz występy przed takimi zespołami jak 30 Second To Mars, HIM, Pendulum i Paramore. Zespół już miał okazję gościć w naszym kraju, występując 11 lutego w Poznaniu u boku Royal Republic. W listopadzie minionego roku grupa powróciła na scenę z trzecim albumem w dyskografii zatytułowanym “Rivals”. Krążek wyprodukował Mike Plotnikoff znany ze współpracy z takimi zespołami jak All American Rejects czy My Chemical Romance.


BLACK RADIO powstał w październiku 2008 roku w Łodzi. Ich muzyka to indie rock’n’roll, z elementami grunge’u, mieszanka stylów. Charakterystyczną cechą dla zespołu Black Radio jest błyskawiczny kontakt z publicznością. Powoduje to spontaniczne historie dziejące się pod sceną i nadaje klimatyczną atmosferę interakcji z publiką jak na wielkich koncertach znanych zespołów. Mimo młodego wieku Black Radio ma dużą dojrzałość muzyczną, obycie ze sceną, oraz jeden cel : ciężką pracą dojść tam, gdzie ich idole, i sprawdzić co jest za następnym rogiem – wyznaczyć nowe trendy w muzyce rock’n’rollowej, oraz przyczynić się do rozwoju nowych gatunków muzycznych.

 

 

Led Zeppelin Night


      W sobotę 7 września o godzinie 20.00 w Blue Note, wejście od ul. Kościuszki rozpocznie się niezwykły koncert. Wykonawcą jest zespół Joe’s Garage, który wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami, przedstawi bardziej i mniej znaną twórczość Led Zeppelin.

Spektakl to cztery sety muzyczne, które wprost odnoszą się do etapów twórczości Led Zeppelin. Przekazem jest tu nie tylko muzyka, ale również dokumenty filmowe i wizualizacje. Wszystkie elementy łączy opowiadanie konferansjera. Muzycznemu kwartetowi będą towarzyszyć przyjaciele, urozmaicając brzmienia utworów dodatkowymi gitarami, smyczkami, harmonijką i śpiewem.

“Największą frajdę mamy, grając własne koncerty, a Led Zeppelin Night to projekt, który szczególnie nas kręci. […] Od tego rozpoczęła się nasza droga, bazą pod brzmienie i twórczość jest właśnie to, co dał nam w głównej mierze Led Zeppelin. Oczywiście to nie jedyna inspiracja, ale podstawowa”.

Bartek – basista Joe’s Garage

“…nasza przygoda to tak trochę, jak śpiewa Plant w utworze “The Ocean” z płyty Houses Of The Holy – czasem gramy za darmo, czasem za pieniądze, gramy dla siebie i dla wielu innych, o dobrych rzeczach i słońcu, kiedy wstaje, gramy oceanom, aż się gubią fale ;)”.

Tomek – perkusista Joe’s Garage

“Mamy szczęście, że otaczają nas muzycy i słuchacze, mamy szczęście, że mamy swoją muzyczną przystań, w której możemy tworzyć, mamy szczęście, że mamy tę pasję i potrafimy wyskrobać odrobinę czasu, żeby ją realizować”.

Ahmed – wokalista Joe’s Garage

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko