7 września odbędzie się inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

0
96

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 7 września br. o godz. 12.00 w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.

 

Na uczestników czeka wiele atrakcji m. in. zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków Klasztoru, rekonstrukcje obozu z okresu Powstania Styczniowego i koncert w wykonaniu wielkiej gwiazdy opery Wiesława Ochmana. Miejsce inauguracji jest nieprzypadkowe. Klasztor, zbudowany na przełomie XII i XIII wieku, jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. O wyborze miejsca zadecydowały również patriotyczne 
i niepodległościowe tradycje Opactwa oraz miasta Wąchocka.

 

Inauguracja EDD zorganizowana na terenie Opactwa Cystersów w Wąchocku, podkreśli znaczenie dziedzictwa klasztoru dla kultury polskiej. Będzie też wyróżnieniem dla całego regionu Gór Świętokrzyskich i pozwoli zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny trud jaki cystersi i w ogóle polskie zakony wkładają w utrzymanie zabytkowychzabudowań klasztornych.

 

21. Europejskie Dni Dziedzictwa – wystawy, koncerty, warsztaty mające miejsce w całej Polsce – odbywają się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Pragniemy pokazać Polskę jako państwowość, która trwa nieprzerwanie od X wieku oraz przypomnieć wszelkie formy budowy i walki o polską państwowość – mówi dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wybór tematu wynika też z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko