Jerzy Granowski – O Alienacjach Dariusza Bereskiego

0
203

Jerzy Granowski


O Alienacjach Dariusza Bereskiego
Recenzja

Najtrudniej pisać o poezji, gdy ma się w rękach książkę, w której każdy wiersz może skłonićdo napisania rozbudowanego eseju. Tak jest z wierszami, które zostały zawarte w książce Dariusza Bereskiego zatytułowanej Alienacje.

Dariusz Bereski to nietuzinkowa postać o bardzo bogatym wnętrzu duchowym, która swoją osobowością promieniuje nie tylko w świecie teatralnym, ale i literackim. Aktor, który zaznaczył swoją obecność w ponad sześćdziesięciu rolach scenicznych. Współpracuje też z teatrem telewizji i rozgłośniami radiowymi. To Mistrz Mowy Polskiej VoxPopuli, Anno Domini 2012.

Urodzony we Wrocławiu w 1965 roku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wydziału zamiejscowego we Wrocławiu, jako dojrzały mężczyzna decyduje się na wydanie debiutanckiego tomu z przepiękną poezją, pełną głębokich przemyśleń i refleksji. Człowiek, który jączyta zmuszany jest przez autora do własnych przemyśleń nad dotychczasowymi dokonaniami i przyszłością. Autor w sposób delikatny, niezauważalny zatrzymuje nas w wielu miejscach, które nie tylko znaczą historię Polski, ale pozwalają odkrywać nasze wewnętrzne JA.

Wiersze zawarte w tomie to swoisty dialog z samym sobą, przyrodą i osobami, które miał szczęście poznać, a także z tymi których twórczośćodcisnęła na nim duchowe piętno. Mimo zabiegania we współczesnym konsumpcyjnym świecie znajduje czas na porozmawianie z ludźmi, wymianę myśli i doświadczeń, nie tylko artystycznych.

Śmiem twierdzić, że Alienacje to hołd oddany rodzinie, a szczególnie matce Krystynie Bereskiej – poetce, która jak sam twierdzi dała mu wszystko:


Matka dała mi wszystko co najlepsze, co najbardziej wyjątkowe, co trwałe i ulotne, co gorące i chłodne. Ona pierwsza wprowadziła mnie w świat poezji, zaszczepiła miłość do sztuki.

Dziś jako ojciec, mąż, aktor, lektor, pisarz, poeta dzieli się z innymi swoimi artystycznymi doświadczeniami i literackimi dokonaniami. Poetycki debiut należy uznać za udany, a książka Dariusza Bereskiego Alienacje powinna znaleźć się w rękach każdego, nie tylko wrażliwego czytelnika, bowiem niesie sobą coś co nie pozostanie nikomu obojętne.

Jerzy Granowski“Alienacje” – Dariusz Bereski
Wydawnictwo Książkowe IBiS
Warszawa 2012
ISBN 978-83-7358-125-8


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko