OBYWATELSKIE OBCHODY 70 ROCZNICY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

0
93

OBYWATELSKIE OBCHODY 70 ROCZNICY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE

 

12:00 Msza św. na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

Przwodniczy: ks. Tadeusz Pikus Biskup Pomocniczy Warszawski

Mszę św. koncelebrują: ks.  Antoni Pacyfik Dydycz Ofm Cap.  Biskup Drohiczyński, ks. Mieczysław Mokrzycki Arcybiskup Metropolita Lwowski Przewodniczący Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy, ks. prałat dr Tadeusz Balewski, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej.

Organy i śpiew: Marek Gierczak, organista i śpiewak operowy

 

13:30 Marsz Pamięci – trasa: Plac Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście.

Uczestnicy w strojach stonowanych, transparenty z napisami miejscowości zaatakowanych i podaną liczbą ofiar, transparenty z napisami miejscowości rodzinnych pozostałych poza granicami. Kir na znak żałoby. Marsz w ciszy, będą odczytywane miejscowości i liczba ofiar (Wanda Pachla).

Marsz Pamięci będzie pierwszym po wojnie Marszem Jedności i Solidarności Kresów.

Głęboko wierzymy, że wszystkie kresowe organizacje i sympatycy ruchu kresowego wezmą udział w Marszu Pamięci, niezależnie od tego, z jaką prowincją zabraną są związane. Niech nie zabraknie obok Wołyniaków rodzin z dawnych województw: wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, tarnopolskiego,  lwowskiego i stanisławowskiego, z ziem I Rzeczypospolitej.   

15:00 Uroczystości przy Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, gdzie na zewnątrz znajduje się tablica upamiętniająca ludobójstwo  dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Złożenie kwiatów. Przejście na Plac Zamkowy w okolice sceny – przemówienie okolicznościowe w imieniu organizatorów wygłosi dr Lucyna Kulińska z Krakowa, nastąpi przedstawienie delegacji, zaproszenie na imprezy towarzyszące, komunikaty związane z bezpieczeństwem i organizacją powrotów oraz zaproszenie na widowisko artystyczne.

16:00 Koncert Pamięci – pierwszy raz od okresu przedwojennego zostaną przypomniane polskie melodie z Wołynia i z Podola. To wkład młodych kompozytorów i  wykonawców w uczczenie pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Zapewne Kresowianie ze wzruszeniem wysłuchają piosenek z ojczystych stron. Zobaczymy Teatr Muzyczny Od Czapy, Marcina Styczenia, Piotra Bajusa, Lecha Makowieckiego, który wykona znaną balladę “Wołyń 1943”. Na telebimach będzie wizualizacja fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych. Prowadzenie – Wojciech Reszczyński. 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

11:30 – otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.

21:00 – Kino uliczne Fundacji Kocham OB-CIACH zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943 – Małopolska Wschodnia 1944 (naprzeciwko kościoła św. Anny): “Skrawek piekła na Podolu” reż. Jolanta Kessler-Chojecka, “Wyrok śmierci” reż. Ewa Szakalicka, “Było sobie miasteczko” reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski, “Ballada o Wołyniu” sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.

Organizator Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca (tel. kom. 609 963 763)

Patronat nad obchodami: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Portal Kresy.pl, TV.Razem, Federacja Organizacji Kresowych, Światowy Kongres Kresowian, Muzeum Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie

Sponsor Koncertu: Niezależne Wydawnictwo Polskie

Patron medialny Koncertu: Dziennik Gazeta Polska Codziennie i portal niezależna.pl            

—————————————————-        

Czwartek, 11 lipca, g. 18.00 – Gdańsk – Akwen (budynek “Solidarności”) przy Wałach Piastowskich – wykład Piotra Szybarczyka oraz Marsz Pamięci pod pomnik Wołynian.         

Czwartek, 11 lipca, g. 12.00 – Łódź – msza św. za pomordowanych w katedrze pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

Czwartek, 11 lipca, g. 11.00 – Niemodlin – msza św. za ofiary ludobójstwa i uroczystości pod pomnikiem na pl. Obrońców Przebraża.

Czwartek, 11 lipca, g. 16.00 – Tychy – wymarsz Marszu Pamięci Wołyń 1943 spod Pomnika Smoleńskiego przy kościele św. Krzysztofa

http://solidarni2010.pl/15018-tychy-marsz-pamieci-wolyn-1943—pamietamy.html

Czwartek, 11 lipca – Malbork – spotkanie dla Kresowiaków – program obchodów 70 rocznicy rzeźni Wołyńskiej, organizowanych przez Urząd Miasta Stowarzyszenie Kaszubskie w osobie Piotra Szwedowskiego i Andrzeja Wolanin.

godz. 17,00 – złożenie kwiatów pod tablicą  upamiętniającą plebiscyt (Ratusz)

godz. 17,30 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych repatriantów z Wołynia (Dworzec)

godz. 18,00-  Msza Święta w intencji pomordowanych podczas Rzeźni Wołyńskiej przez Ukraińskie nacjonalistów (kościół MBNP)

godz.19,00 – koncert Andrzeja Kołakowskiego

Czwartek11 lipca, godz. 18.00 – Essen – w kościele św. Klemensa przy Hirtsieferstr. 13 odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Wołyńskich.

Czwartek, 11 lipca 2013 r. o godz. 18.00 – Sanok – w Kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa, tysięcy Polaków, najczęściej bezbronnych dzieci, kobiet i starców, popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA  na dawnych Kresach Wschodnich oraz w Bieszczadach i na Ziemi Sanockiej w latach 1939 -1947.

Czwartek, 11 lipca, godz. 18.00 – Kielce – msza św. w katedrze za pomordowanych Polaków, a nastepnie przemarsz pocztów sztandarowych na Cmentarz Partyzancki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko