Zakończył się Europejski Port Literacki Wrocław

0
108

www.biuroliterackie.pl

 

Przez trzy dni od wczesnego południa do późnej nocy festiwal świętował z pisarzami i setkami czytelników osiemnaste urodziny. Postawiono na oryginalność każdego spotkania – można śmiało stwierdzić, że żaden wieczór nie był podobny do drugiego.

 

Odmieniona formuła czytań okazała się strzałem w dziesiątkę, a nowe pomysły zyskały przychylność publiczności. Poznaliśmy najbardziej poetycką szkołę Wrocławia i laureatów konkursów na komiks i etiudę. Dzięki fantastycznej atmosferze tworzonej wspólnie przez autorów, prowadzących i widzów, literacki maraton w Imparcie przemienił się w prawdziwe „Port Party”, które zamknął koncert Kim Nowak. Każdego dnia sale Impartu gościły setki czytelników, sprzedano też rekordową liczbę książek.

 

Obchodzący w tym roku 70. urodziny Bogusław Kierc i Ryszard Krynicki opowiedzieli Stanisławowi Beresiowi o swoim dzieciństwie, rozmowie towarzyszyły zdjęcia z archiwów autorów. Lech Janerka, który niedługo skończy 60 lat, zagrał niesamowity, dwugodzinny koncert, podczas którego rozmawiał z publicznością i zachęcał do zadawania pytań. Zaproponował wręcz, by przekształcić Portowy koncert w swego rodzaju „rockowy wieczór autorski”.

 

Na osiemnaste urodziny festiwal odszedł od klucza geograficznego i zaprosił wybitnego prozaika z Iraku – Hasana Blasima,, laureatkę Pulitzera z USA – Jorie Graham oraz urodzoną w Rumunii noblistkę prezentującą poetycko-graficzną część swej twórczości – Herty Müller.

 

Na uwagę zasługuje również ślad, jaki na 18. Porcie Literackim odcisnęli młodzi twórcy. Spotkania Odsieczy i Połowu przyniosły świetne czytania, na Nowych sytuacjach Katarzyna Fetlińska zawojowała scenę, przemieniając swoje czytanie w elektryzujący monodram łączący muzykę i obraz z niewiarygodnym talentem interpretacyjnym urodzonej w 1991 roku poetki. Na tym samym wieczorze Filip Zawada czytał przy akompaniamencie gitary basowej, na której grał… wiolonczelowym smyczkiem!

 

Festiwal był również okazją do spotkania z nowymi wierszami rodzimych twórców, takich jak Katarzyna Jakubiak, Jerzy Jarniewicz, Marta Podgórnik, Andrzej Sosnowski. Za sprawą Poezji polskiej od nowa na Portowej scenie zagościła twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa, prezentowana przez Justynę Bargielską, Jacka Dehnela i Bogusława Kierca.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko