Nagroda “Odry” dla Zygmunta Baumana

0
65

Tegorocznym laureatem nagrody miesięcznika “Odra” został prof. Zygmunt Bauman za dwie opublikowane w zeszłym roku książki – “To  nie  jest  dziennik” i  “Bauman/ Bałka”.

 

“Redakcja i rada redakcyjna miesięcznika ‘Odra’ postanowiły przyznać Nagrodę ‘Odry’ za rok 2012 profesorowi Zygmuntowi Baumanowi, twórcy pojęcia ‘płynnej nowoczesności’, jednego z najważniejszych współczesnych socjologów na świecie. Dwie wydane w ubiegłym roku książki – ‘To nie jest dziennik’ i’Bauman Bałka’ – dowodzą szerokiego spektrum jego zainteresowań obejmujących socjologię, filozofię, politologię, etykę, teologię, a także wrażliwości na urodę i wagę literatury” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

 

Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu. Skończył studia w Warszawie i został pracownikiem wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Bauman jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu. Do najważniejszych prac Baumana należy wydana w 1989 r. “Nowoczesność i Zagłada”, za którą otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno. Inne książki Baumana to m.in.: “Europa – niedokończona przygoda”, “Płynna nowoczesność”, “Płynne życie”, “Razem osobno”,”Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie”, “Życie na przemiał”, “Płynny lęk”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko