Warszawska Nagroda Literacka przyznana

0
81

Joanna Kulmowa została laureatką Warszawskiej Nagrody Literackiej za rok 2012 w głównej kategorii nazwanej „warszawski twórca”.

 

W literaturze powinno się ukuć termin multipoetyka, aby ogarnąć mnogość uprawianych przez nią gatunków – uzasadniał werdykt jury prof. Grzegorz Leszczyński, który stwierdził również, że laureatkę cechuje „tajemna poetyka, którą pozwalam sobie nazwać kulmizmem”.

 

W kategorii „proza” nagrodzona została powieść Kazimierza Orłosia „Dom pod lutnią” opowiadająca o życiu na Mazurach w 1949 i 1950 roku. – Jestem wzruszony.

 

W tej kategorii nominowani byli także Krzysztof Varga za powieść „Trociny” (Czarne) oraz Ludwika Włodek za „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” (Wydawnictwo Literackie).

 

Nagrodę w kategorii „poezja” otrzymał Krzysztof Karasek za tomik „Dziennik Rozbitka” (Instytut Mikołowski), poruszający tematykę „kruchości istnienia oraz tajemnicy życia i przemijania”.

 

Nominacje w kategorii „poezja” otrzymała Beata Patrycja Klary za „De-klaracje” (Towarzystwo Przyjaciół Sopotu) oraz Jacek Podsiadło za tom „Pod światło” (Bez Napiwku). 

 

Nagrodę w kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje” otrzymała Dorota Sidor oraz autorzy ilustracji Aleksandra i Daniel Mizielińscy za książkę „Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie” (Dwie Siostry).

 

W tej kategorii nominowano także „XY” Joanny Rudniańskiej z ilustracjami Jacka Ambrożewskiego (Muchomor) i „Tajemnice Malutkiej” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Agaty Dudek (Ezop).

 

Tomasz Mościcki, autor książki „Teatry Warszawy 1944 – 1945” (Fundacja Historia i Kultura) został laureat w kategorii „edycja warszawska”.

 

Do szóstej edycji Nagrody nadesłano 250 książek. Laureaci pięciu kategorii otrzymują łącznie 200 tys. zł. Nagroda w głównej kategorii „warszawski twórca” wynosząca 100 tys. zł. to najwyższa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd. 

 

Nagroda Literacka m.st. Warszawy nawiązuje do przedwojennej nagrody o tej samej nazwie przyznawanej w latach 1926-1938. Pierwszym laureatem nagrody był Władysław Mickiewicz, syn Adama Mickiewicza.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko