Wisława Szymborska w Kamienicy Szołayskich

0
135

www.onet.kultura.pl

Na początku lutego 2013 r. w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta ekspozycja związana z wybitną poetką i noblistką – Wisławą Szymborską na której będzie można zobaczyć m. in. oryginalne meble, część księgozbioru Wisławy Szymborskiej oraz jej osobiste pamiątki.

 

W budynku, który jest oddziałem Muzeum Narodowego, zaaranżowana zostanie przestrzeń nazwana “Szufladą Wisławy Szymborskiej”. Jak wyjaśnia wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek

poetka uważała szuflady za największy wynalazek ludzkości i je uwielbiała. Komoda w jej mieszkaniu miała 36 szuflad, w których przechowywała np. kolekcję starych pocztówek.

 

W kamienicy Szołayskich będzie można zobaczyć m. in. sofę, komodę, kilka obrazów i bibeloty z mieszkania Wisławy Szymborskiej. Obok sofy będzie telefon, w którym po podniesieniu słuchawki będzie można usłyszeć wiersz czytany przez Szymborską lub jej krótką wypowiedź.

 

Publiczności zaprezentowane zostaną maski i pocztówki, które kolekcjonowała poetka oraz zdjęcia, które robiła sobie pod tablicami z intrygującymi nazwami miejscowości. Miłośnicy poezji będą mogli prześledzić etapy powstawania jej wierszy – od rękopisu, przez maszynopis z poprawkami po utwór wydrukowany.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko