Promocja antologii “W tajemnicy wersów”
14 grudnia 2012 roku o godzinie 17:00 w Galerii pod Arkadami (budynek D) odbędzie się promocja antologii “W tajemnicy wersów” zawierającej wiersze laureatów XV i XVI “Lednickiej Wiosny Poetyckiej“.
Lednicka Wiosna Poetycka to turniej poetycki „O Koronę Wierzbową” Turniej adresowany jest do uzdolnionej literacko młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat. Jego celem jest odkrywanie i rozwijanie młodych talentów poetyckich, propagowanie patriotyzmu, wiedzy przyrodniczej, historycznej oraz geograficznej o Ziemi Lednickiej.
Kryminał z Poznaniem w tle
W piątek 14 grudnia o godzinie 17:30 w Bibliotece Raczyńskich, Filia nr 2, na os. Oświecenia 59 w Poznaniu odbędzie się Spotkania z JOANNĄ JODEŁKĄ autorką Polichromii (za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2009 r. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu), Grzechotki i Kamyka, czyli kryminałów, których akcja rozgrywa się w Poznaniu
Joanna Jodełka jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała powieścią “Polichromia”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału 2009 roku. Dwa lata później wydała “Grzechotkę”, a najnowszą jest powieść kryminalna „Kamyk”. Uzyskała stypendium literackie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendium Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Lubi tworzyć nie tylko książki, ale i wiersze oraz piosenki. Aktualnie pisze kolejną powieść fantasy.
Spotkanie z pisarzem i muzykiem Tomaszem Kruczkiem
W sobotę 15 grudnia o godzinie 16.00 w Księgarni Między Słowami,
przy ul. Galileusza 8 w Poznaniu odbędzie się spotkanie z pisarzem i muzykiem, wielbicielem średniowiecza Tomaszem Kruczkiem.
Tomasz Kruczek to pisarz, bard, animator kultury, twórca alternatywnych działań edukacyjnych. Wolnozawodowiec.
Jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz powieści historycznych.
Książki jego tłumaczone są na wiele języków.
Tomasz Kruczek prowadzi także harcerską drużynę historyczną. Razem z nauczycielami, pasjonatami należącymi do Klubu Odkrywców Wiedzy, organizuje spotkania i koncerty dla młodzieży wykorzystujące rekwizyty oraz stroje z epoki. Pisze także muzykę i gra w zespole Cithara Sanctorum.
Spektakl – Ostatnia ucieczka Brunona Schulza
W poniedziałek 17 grudnia w Teatrze U Przyjaciół, ul. Mielżyńskiego 27/29 o godzinie 20.00 rozpocznie się spektakl Ostatnia ucieczka Brunona Schulza.
Bruno Schulz jako – Autor. Bohater. Czytelnik. Mesjasz. Oczekujący. Dziecko. Dorosły. Manekin. Ptak. Pies. Karakon. Krokodyl. Kabotyn.
Próba syntezy i spojrzenia na twórczość literata z różnych perspektyw: Brunona Schulza – samego autora, bohaterów wykreowanego przez niego świata oraz Brunia – postaci-denuncjatora treści jego utworu. A jest to treść żywa, która nie dość, że odnosi się do rzeczywistości, to na dodatek sama na nią napiera, prowokuje, próbując zdominować. To, o czym opowiemy, wydarzyło się w trzynastym nadliczbowym i niejako fałszywym miesiącu roku, w którym Bruno Schulz próbował nie tylko napisać własne dzieło, ale też się przed nim uchronić.
scenariusz: Marcin Kluczykowski reżyseria: Tomasz Zajcher muzyka: Bartek Krywczuk
oprawa plastyczna: Sylwia Pietrowiak