L. Kwiatkowska i J.E. Bolek w Krakowie

0
138

 

PLASTYCZNA WIZJA POEZJI

 


Łączenie słów z grafikami to pomysł przyświecający wystawie plastyczno-literackiej „Staccato”, której autorami są Luiza Kwiatkowska (grafiki) i Juliusz Erazm Bolek (poezja). Ekspozycję można zwiedzać i czytać w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie.


 

 

O koncepcji artystycznej wystawy Juliusz Erazm Bolek mówi tak: „Do odliczania i wyodrębniania kropel służy kroplomierz. Do odnajdywania prawdziwych słów służy staccato – technika oddzielana wyrazów od siebie tak, aby sprawdzić brzmienie i sens każdego z osobna. W ten sposób można znaleźć słowa prawdziwe, które mają rzeczywistą Siłę i Moc. Oznacza to, że poza epigramatami jest jeszcze mniejsza, a jednocześnie bardziej treściwa forma literacka, która w zaskakujący sposób pomaga odkrywać otaczający świat.”

 

Ekspozycję jest dostępna do 31 lipca 2012 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 21.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00 w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie.

 

Luiza Kwiatkowska zajmuje się formami wizualnymi. Absolwentka Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową obroniła w pracowni plakatu u profesora Mieczysława Wasilewskiego. Lubi robić to co ją fascynuje. Forma jest dla niej materiałem, z którym można robić prawie wszystko. Zajmuje się między innymi malarstwem, grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią i montażem wideo. Podczas powstawania obrazów ruchomych, głównie wideoklipów oraz krótkich form filmowych zajmuje się całością danego tworu, od scenariusza poprzez statystowanie, montaż, produkcję i reżyserię. Zrobiła kilka teledysków, dla zespołu Komety („W dżinsach i swetrze”, „To samo miejsce”, „Kieszonkowiec. Darek 2006”, „Blue Moon”, „Nuda, nuda, nuda”, „Wyglądasz źle”) oraz do piosenki „Different” z repertuaru Indii Czajkowskiej.

 

Juliusz Erazm Bolek laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Autor kilku tomów poezji. Na podstawie jego wierszy skomponowano kilka piosenek i nakręcono parę teledysków poetyckich. Jego twórczość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Zasłynął niekonwencjonalnymi sposobami prezentowania poezji. Były to między innymi: plakaty poetyckie, wiersze na serwetkach, naklejki, pokazy typu dźwięk i światło, poezja na przystankach komunikacyjnych, wyświetlanie wierszy przy użyciu laserów. Jednym z wydań książki „Sekrety życia” pobił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Twórca nowych gatunków literackich: wiersza dialogowego i EFP – tzw. e-mailiowych felietonów poetyckich. Wynalazca nowej, opatentowanej, formy książki bodybook, która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Interesuje się zarówno poszukiwaniami w treści i znaczeniu słów jak i rozwiązaniami formalnymi, jak choćby w opowiadaniu „Serpentyna”, napisanym w drugiej osobie liczby pojedynczej.

 

Więcej informacji:

Magda Augustyn
Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopiańska 62, Kraków, tel./fax: 122 669 812

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko