Sterna-Wachowiak ponownie prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

0
130

12.06. Warszawa (PAP) – Na czele Stowarzyszenia Pisarzy Polskich stanął ponownie Sergiusz Sterna-Wachowiak – poeta, prozaik i eseista z Poznania – poinformował PAP w niedzielę prezes Oddziału Warszawskiego SPP Jacek Moskwa.

Wyboru dokonano podczas IX Zjazdu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, który obradował w Warszawie w sobotę i niedzielę.

Jak poinformował Moskwa, na Zjeździe dyskutowano o przyszłości tej organizacji, pozbawionej w ostatnich latach wsparcia materialnego ze strony państwa.

“Pisarze chcą jednak kontynuować jej działalność, broniąc wysokich wartości literatury polskiej przed komercyjnymi zagrożeniami, a jej twórców przed postępującą pauperyzacją. Z nadzieją przyjęto podpisanie przez premiera Donalda Tuska Paktu dla Kultury, wśród sygnatariuszy, którego znalazł się także prezes SPP” – zaznaczył Moskwa. Dodał, że środowisko twórców literatury chce kontynuacji dialogu z władzami na temat zagrożeń i przyszłości kultury polskiej.

Przypomniał, że członkostwo honorowe Stowarzyszenia przyznawane jest wybitnym propagatorom literatury polskiej za granicą. “W niedzielę otrzymali je między innymi Anders Bodegard ze Szwecji, Pietro Marchesani z Włoch i Biserka Rajczić z Serbii” – poinformował.

Jak podkreślił Moskwa SPP kontynuuje tradycję tej części członków dawnego Związku Literatów Polskich, która nie zaakceptowała kroków, jakie wobec tej organizacji podjęły władze stanu wojennego. W 1989 roku zarejestrowali oni własne stowarzyszenie, do którego weszli m. in. Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, a z żyjących Tadeusz Różewicz i Wisława Szymborska. Obecnie liczy ono ponad 800 członów. (PAP)

luo/ par/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko