Dąbrowski Cezary Maciej

0
73
Cezary Maciej Dąbrowski. Z archiwum autora

Cezary Maciej DĄBROWSKI  

(ur. 9 marca 1968 r. w Skierniewicach) – poeta, prozaik, a także pianista, perkusista, kompozytor, recytator, mający w swoim dorobku siedemnaście książek oraz autorską płytę Zaplątany w Twoje włosy. Wiersze i miniatury fortepianowe. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (1992). Swoją twórczość prezentuje podczas recitali autorskich „Słowo jak muzyka”, a także za pośrednictwem serwisów internetowych, udostępniając recytacje i melorecytacje. Finalista Nagrody Literackiej im. ks. Twardowskiego (2017), w tym samym roku, laureat wyróżnienia za wiersz Wolność w The International Kosciuszko Bicentenary Competition w Sydney (Australia). Promotor poezji wśród młodzieży; Maturzystom XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Warszawie trzykrotnie wręczano tomiki poetyckie z dedykacjami autora: Zbiór nieaspirujący w roku 2020, Sztafeta (z przedmową pióra Krzysztofa Masłonia) w roku 2021, i zbiór wierszy i tekstów eseistycznych Pieśni Polskie w 2022. Juror Festiwalu Poezji Współczesnej w tymże Liceum. Przekłady jego wierszy ukazały się w Antologii autorstwa Grzegorza Łatuszyńskiego zatytułowanej „Stu współczesnych poetów polskich: Księga druga” (Oficyna Mali Nemo). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Artysta wszechstronny; laureat Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej za wykonanie czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera w Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (pierwszy laureat-perkusista w historii konkursu)… 

Jego pełniejsze biogramy są ogólnie dostępne w Internecie, także na autorskiej stronie, gdzie poeta publikuje i omawia swoje utwory.

Dorobek twórczy:

Książki:

 • Wiersze sercem pisane, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2014
 • Brudnopis, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2015
 • Ech, żywocie…, Oficyna Wydawnicza „Agawa”, Warszawa 2016
 • Wierszem i Prozą, LTW, Łomianki 2017 / Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa 2017
 • Osobliwości, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2017
 • Dalej, LTW, Łomianki 2018
 • Zbiór nieaspirujący, LTW, Łomianki 2019
 • Skrawki życia, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2019
 • W dalszym ciągu, LTW, Łomianki 2020
 • Polityczny dzik (Osobliwości II), Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2020
 • Sztafeta, LTW, Łomianki 2020
 • Wiersze aforystyczne, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2021
 • Pieśni Polskie (A Ty ciągle o tych wierszach…), LTW, Łomianki 2022
 • Wiersze niepoprawne, LTW, Łomianki 2022
 • Zimno nadchodzi, LTW, Łomianki 2023

Płyta autorska:

 • Zaplątany w Twoje włosy. Wiersze i miniatury fortepianowe – płyta autorska, 2015

Nagrody:

 • 1992 – Nagroda Główna i Nagroda Specjalna za wykonanie czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera w Konkursie Muzyki XX wieku Dla Młodych Wykonawców, z okazji Światowych Dni Muzyki zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
 • 2017 – Finalista Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego
 • 2017 – Wyróżnienie w The International Kosciuszko Bicentenary Competition w Sydney (Australia) – za wiersz Wolność.

Strona autorska:  

Kontakt:

Krytycy o twórczości Cezarego Macieja Dąbrowskiego:

   Swoimi kolejnymi tomami Cezary Maciej Dąbrowski dowodzi osobności i niezależności swojej poezji od wszelkich mód, szkół i trendów. Pozostając bezkompromisowy w swojej twórczości, której rytm wystukuje Herbertowska kołatka, bezbłędnie wskazująca na to, co białe, a co czarne. Stanów pośrednich tu się nie uświadczy i, chciałoby się rzec, chwała Bogu – relatywizmu mamy w życiu aż nadto. Dąbrowskiego tyleż interesuje współczesność, którą śledzi bardzo uważnie, ile przeszłość, ze szczególnym uwzględnieniem historii ojczystej. Dla niego wydarzenia sprzed dziesięcioleci, a nawet wieków są równie istotne jak te dziejące się tu i teraz; bohaterami jego utworów są takie postacie jak Witold Pilecki czy Tadeusz Kościuszko, bo przecież „napisać wiersz o Kościuszce, to jakby Polskę opisać”.

Krzysztof Masłoń
Po stronie dobra. Tygodnik „Do Rzeczy”, nr 30/2020

   Jest to twórczość ważna również w dziejach najnowszych literatury polskiej, mimo że nie zawsze należycie doceniana (pomijana na przykład podczas kolejnych konkursów „Nike”). Przeczuwam, że o twórczości poetyckiej Cezarego Macieja Dąbrowskiego usłyszy jeszcze wielu odbiorców, usłyszą kolejne pokolenia. Jest poetą na nasze czasy, współczesnym Panem Cogito.

Marcin Tadeusz Łukaszewski
Zimno nadeszło? Perły poezji Cezarego Macieja Dąbrowskiego. „Pisarze.pl”, nr 26/23 

   Tom Cezarego M. Dąbrowskiego „Zimno nadchodzi” charakteryzuje się kunsztem obrazowania poetyckiego, wyjątkowością strof i metafor. Na tle całej twórczości autora, ta książka poetycka jest rodzajem syntezy filozoficznej. Ukazuje zmagania ze słowem, porusza odczucia, budzi emocje, dotyka strun serca. A przecież nie zapominajmy, że tłem dla tomu jest malarstwo młodopolskie, które ciągle pozostaje żywym organizmem w mitycznym polskim myśleniu narodowym.

Tadeusz Karabowicz  
Filozoficzna autogeneza i literacka przeszłość. „Pisarze.pl”, nr 11/23

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko