Stanisława CELIŃSKA laureatką Nagrody AICT im. Ireny Solskiej

0
29
Fot. Daniel Kruczyński

Zarząd polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał STANISŁAWIE CELIŃSKIEJ Nagrodę im. Ireny Solskiej w uznaniu jej wybitnych osiągnięć aktorskich.

„Fenomen Stanisławy Celińskiej – skomentował unikatową osobowość Laureatki przewodniczący polskiej skecji AICT, Tomasz Miłkowski – polega na czymś więcej niż tylko powszechnym podziwie dla jej precyzyjnego warsztatu, oryginalnej interpretacji czy naturalnej muzyczności. To, że mamy do czynienia z aktorką wybitną, obdarzoną intuicją, rzetelną w swoich poszukiwaniach, odważną i oddaną pracy to oczywiste. I potwierdzają to jej liczne osiągnięcia w teatrze, telewizji, filmie i na estradzie. Ale Celińska jest kimś więcej niż tylko aktorką wyśmienitą. Jest przede wszystkim kobietą, której się ufa, jest kimś bliskim, u której chętnie w trudnej sytuacji szukałoby się rady i pomocy”.

Aktorka jest trzynastą z kolei laureatką tej Nagrody ustanowionej w roku 2010 przez polską sekcję AICT z intencją honorowania dorobku wybitnych artystek teatralnych. Jej inicjatorką była red. Justyna Hofman-Wiśniewska. Patronka nagrody – Irena Solska – należy do legend polskiego teatru, jej osiągnięcia i oddanie sztuce budziły podziw i respekt. Odwołanie się do jej osoby podkreśla wysoki pułap artystyczny, jaki towarzyszy wyborom laureatek.

Dotychczas otrzymały Nagrodę im. Ireny Solskiej w kolejnych latach: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska. Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Ewa Wiśniewska, Dorota Kolak, Danuta Stenka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, a ostatnio Irena Jun.

Wręczenie Nagrody zawsze ma uroczysty, unikatowy charakter. Tym razem uroczystość odbędzie się w Instucioe Teatralnym w Warszawie, 17 lsitopada. Poczatewk urpoczystrości o godzinie 17.00.

Zarząd polskiej sekcji AICT

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko