Tomasz Miłkowski – Przymiarka do epopei

0
91

Nie pierwsza to próba scenicznej (także jednoosobowej) prezentacji „Pana Tadeusza”, ale bodaj pierwsza tak ukazana. Stanisław Miedziewski, mistrz reżyserii monodramów i Mateusz Nowak, mający za sobą kilka wspólnie zrealizowanych spektakli z Miedziewskim, zaprosili na pokaz – przymiarkę do monodramu. Miała to być próba przyszłego spektaklu, czegoś, co si z tego wykluje, a po konfrontacji z widzami stanie się bardziej konkretne.

Tymczasem fragmenty z Mickiewiczowskiej epopei interpretowane przez Nowaka, któremu Miedziewski na żywo przekazywał swoje sugestie, wpisując strofy Mickiewicza w swoje własne wspomnienia i sieć skojarzeń okazały się paradoksalnie spektaklem pełnym, choć niegotowym. Jego siłą było ukazanie procesu pracy nad tekstem, jego sensem i głębszym znaczeniem. Przy okazji weszło na jaw, że „Pan Tadeusz” wcale nie jest taką miłą gawędą ku pokrzepieniu serc, jak mogłoby się wydawać, ale zawiera wiele wątków o gorzkiej wymowie i dalekich od radosnego delektowania się przeszłością. Tak czy owak, publiczność podczas słupskiego festiwalu „Sam na scenie’, na którym pokazy przedstawiono, przyjęła tę formułę dyskursu z dziełem z entuzjazmem. Może więc warto, aby pokazy te potraktować jako gotowe nie-przedstawienie, otwarty warsztat, który z jednej strony pozwala wniknąć za kulisy pracy nad spektaklem teatru jednego aktora, a z drugiej strony odkrywa mniej widoczne na pierwszy rzut oka walory tego, wydawałoby się,  powszechnie znanego dzieła. Gorąco namawiam twórców i producentów tego pokazu, aby nie poniechali formy publicznego zmagania się za dziełem Mickiewicza.

Tomasz Miłkowski

IMPROMTUS. OPUS POWOJENNE wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, próba monodramu w reżyserii Stanisława Miedziewskiego w wykonaniu Mateusza Nowaka, Teatr Rondo w Słupsku, premiera 16 czerwca 2023

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko