Michał Piętniewicz – Lektury z biblioteki osiedlowej

2
263

Cykl “Lektury z biblioteki osiedlowej” odwołuje się do mojej książki krytycznoliterackiej o tym samym tytule, wydanej przez Krakowską Biblioteką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w 2018 roku.
W tej książce poruszam problem pisarzy “centralnych” i “peryferyjnych”. Również cykl, który proponuję Pisarzom.pl będzie posiadać osiowe napięcie między tym, co centralne a tym, co peryferyjne.
W centrum moich rozważań lekturowych znajduje się duchowość, filozofia, literatura, teologia. Próbuję jakby na własną rękę, samodzielnie, penetrować biblioteki, antykwariaty oraz księgarnie w nadziei, że dokopię się do upragnionej perły, która da mi duchowe, intelektualne oraz psychologiczne wyzwolenie. Akt lekturowy jest poniekąd aktem cierpienia, konotuje się z ciężką pracą, namysłem, z pozoru przypomina pracę Syzyfową i bezużyteczną. Antykwariusze ducha są współczesnymi Don Kichotami, którzy walczą z wiatrakami rozmaitych mód konsumpcyjnych i uwielbiają swoje Dulcynee. Czym byłby jednak świat bez tej walki, z pozoru bezużytecznej i niepotrzebnej? Byłby uboższy moim zdaniem o jednego czy dwóch nikomu niepotrzebnych dziwaków, oddanych zgłębianiu ksiąg. Mój cykl kronikarski jest tak naprawdę zapisem z bezużyteczności i niepotrzebności, która jednak, żywię głęboką nadzieję, komuś się przysłuży i rozświetli może małym światełkiem jakiś pojedynczy mrok. Żywię głęboką nadzieję, że moja praca komuś się jednak przyda. Cykl ten ma charakter mówiony, zależy mi na bezpośrednim kontakcie z odbiorcą. W tym cyklu i eksperymencie zarazem widać moją bezradność, wyrażającą się w zmaganiu ze słowem, moją, własną chorobą i  wybraną lekturą, która jakoś pomaga mi żyć i bytować pośród Przyjaciół. Zatem mogę moich odbiorców prosić o jedno: o pomoc. I samemu tą pomocą służyć.
Zapraszam.

Pierwszy filmik z cyklu “Lektury z biblioteki osiedlowej”, poświęcony książce “Flu game” Wojciecha Klęczara.

Słowa kluczowe: koszykówka, Michael Jordan, niemożliwość, nihilizm, pokolenie nic i pokolenie JP II, Światowe Dni Młodzieży, Ojciec Szustak, immanentne pogubienie, absurd, cierpienie, grypa czasów, diagnoza czasów, karnawał a pustynia. Bardziej pytanie aniżeli jakakolwiek odpowiedź.

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=6NNQP_7uChc

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Michale, filmiki to wspaniały pomysł na prezentację Twoich lektur z osiedlowej biblioteki. Robisz to profesjonalnie rzetelnie, zajmująco. Osobiście bardzo odpowiada mi taka promocja książek, które warte są przeczytania. GRATULUJĘ!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko