OLBROMSKI Mariusz Jerzy

0
465

Mariusz Jerzy OLBROMSKI
 

Urodził się w 1955 r. w Lubaczowie. Studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył filologię klasyczną i polską. Poeta, prozaik, eseista, muzealnik, działacz kultury, edytor. Członek warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureat wielu konkursów literackich, mi. in. wielokrotnie Ogólnopolskiego Konkursu „U progu Kresów”. Autor cenionych przez czytelników i krytykę literacką książek zwany „poetą pamięci kultury” lub „poetą Kresów”. Opublikował książki : „Dwie podróże”, „Niepojęte, niewysłowione”, „W poszukiwaniu zagubionych miejsc”, „Poemat jednej nocy”, „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, „Róża i kamień. Podróże na Kresy”, „Dwa skrzydła nadziei” oraz obszerne opracowanie o charakterze naukowym i dokumentacyjno-albumowym „ Pomniki pisarzy i poetów polskich na dawnych Kresach Południowych Rzeczypospolitej” (trzy edycje). Utwory publikował m. in. w „Arce”, „Frazie”, „Kresach”, paryskim „Recogito”, londyńskiej „Biesiadzie Literackiej”. Autor licznych artykułów i rozpraw naukowych. Jego utwory były prezentowane m.in. w Radio Lublin, Radio Rzeszów, Radio Lwów, Programie II Polskiego Radia, Katolickim Radio „Fara” Archidiecezji Przemyskiej. W ostatnich latach pisarz jest chętnie zapraszany na spotkania autorskie w całej Polsce i poza granicami (Ukraina, Wielka Brytania, Francja); odbywa ich kilkadziesiąt rocznie. Do jego najnowszego dzieła „Dwóch skrzydeł nadziei” powstała muzyka, którą skomponował Wincenty z Krakowa (Schmit).To oratorium „Polskie Kresy”, którego prapremiera w wykonaniu znakomitych artystów miała miejsce w Krakowie 27 września 2014 roku w kościele oo Bernardynów pod Wawelem.

 

W latach 80-tych pisarz związany był z opozycją polityczną , intensywnie działał społecznie jako współzałożyciel i przez okres dziesięciu lat prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, organizując Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, cykle wykładów i spotkań artystycznych, występy Teatru Polskiego ze Lwowa i zespołów polskich z Kresów. Po przemianach społecznych w latach 1990-1999 jako dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Przemyślu kierował rozwojem kultury na terenie całego województwa, a także odegrał szczególną rolę dla odradzającego się środowiska kulturalnego we Lwowie i innych miastach na terenie Ukrainy (Drohobycz, Stryj, Krzemieniec, Stanisławów). Budował też od podstaw współpracę instytucji polskich z instytucjami ukraińskimi w regionie przygranicznym. W latach 2000- 2010 jako dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej doprowadził do wybudowania nowoczesnego i okazałego gmachu Muzeum, a także utworzenia w odrestaurowanych dwóch zabytkowych kamienicach Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz w zabytkowej wieży zegarowej Muzeum Dzwonów i Fajek jako oddziałów tej instytucji. Doprowadził też do ożywienia działalności tej instytucji i nawiązania współpracy z muzeami na terenie Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Węgier. Od kilkunastu lat organizuje coroczne spotkania w Muzeum im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie, pod nazwą „Dialog dwóch kultur” skupiające intelektualistów, pisarzy i artystów z całej Polski i z Ukrainy. Pokłosiem spotkań jest wydawany pod tym samym tytułem rocznik.
Pisarz został uhonorowany wieloma odznaczeniami za osiągnięcia w dziedzinie kultury: węgierskim Krzyżem Oficerskim I Klasy, srebrnym Krzyżem Zasługi dla Kultury „Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim „Semper Fidelis” przyznanym przez Zarząd Główny Kombatantów NSZZ ”Solidarność”. Otrzymał również ” odznakę „ Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, a za ochronę polskiego dziedzictwa narodowego na terenie Ukrainy „Złoty Medal za Opiekę nad Zabytkami”; również złotą odznakę ” Za Zasługi dla Towarzystwa Kultury Polskiej we Lwowie”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko