27.06.2017

0
217

Sopot, Warszawa, dn. 23.05.2017

INFORMACJA PRASOWA

Święto młodej sztuki nad Wisłą

Finał tegorocznej 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii odbędzie się w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Już 27 czerwca br., na otwartym dla szerokiej publiczności wernisażu zobaczymy prace wszystkich finalistów oraz poznamy laureatów konkursu. Na czas trwania wystawy zaplanowano również edukacyjne wydarzenia towarzyszące.

 

Wernisaż wystawy prac tegorocznych finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz ogłoszenie nazwisk laureatów – to dwa główne punkty gali finałowej, która odbędzie się 27 czerwca br. o godz. 19.00 w Muzeum nad Wisłą –  filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mecenasem tej wyjątkowego w skali kraju i trwającego nieprzerwanie od 2002 roku projektu wsparcia młodych polskich twórców, jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA, a organizatorem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.

 

Na konkursowej wystawie finałowej, trwającej w tym roku do 9 lipca, zobaczymy prace 26 młodych artystów tworzących w technice wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji. Zaprezentowane zostaną w przestrzeni Muzeum nad Wisłą, które ERGO Hestia wspiera w ramach strategicznego partnerstwa. Będzie to druga wystawa w otwartym niedawno pawilonie na warszawskich bulwarach. Wydarzenie jest wyjątkową okazją, aby zapoznać się z tym, co nowego dzieje się w młodej polskiej sztuce.

– 26 finalistów to tyleż samo postaw twórczych, zróżnicowanych koncepcji i zamysłów na sztukę. Młodość ma to do siebie, że szykuje często niespodzianki, których – mówiąc szczerze – niecierpliwie oczekiwaliśmy. Ta niezwykła artystyczna różnorodność jest też w dużej mierze zasługą jurorów naszego konkursu – reprezentują oni przecież różne środowiska i pokolenia a przy wyborze najciekawszych prac patrzyli na sztukę z wielu perspektyw. Zachęcamy serdecznie do przyjrzenia się tej różnorodności także z własnego punktu widzenia i własnej perspektywy – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Jury 16. edycji konkursu swoją decyzję podejmie po wysłuchaniu indywidualnych prezentacji każdego z 26 finalistów. Tegoroczny laureat nagrody głównej otrzyma możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat drugiej nagrody spędzi inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć będzie w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu laureatów w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Laureaci konkursu otrzymują możliwość wystaw porezydencyjnych w stołecznych galeriach, a prace wybranych finalistów cyklicznie pokazywane będą w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.

Oprócz nagród związanych z wyjazdami rezydencyjnymi, co roku w konkursie przyznawana jest także nagroda specjalna, której fundatorem jest prezes Sopockiego Towarzystwa ERGO Hestia Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy. I tak – przy okazji 16. wystawy finałowej – goście i zwiedzający Muzeum nad Wisłą będą mieli okazję zobaczyć pracę zeszłorocznej laureatki nagrody specjalnej, Hanny Dyrcz. Artystka zaprezentuje projekt, będący efektem wielomiesięcznych twórczych poszukiwań, spotkań i rozmów przeprowadzonych z pracownikami ERGO Hestii.

Wystawa prac finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – jak co roku – jest szczególnym wydarzeniem na tegorocznej mapie kulturalnej stolicy. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znajdą się również bezpłatne warsztaty edukacyjno-artystyczne dla najmłodszych i dorosłych, a także specjalne oprowadzania kuratorskie. Wszystko to stanowi wyjątkową okazję, by podejrzeć, w jakim kierunku podążają młodzi adepci sztuki, jakie tematy ich interesują i jak bardzo ich sposób widzenia świata może wpłynąć na perspektywę odbiorcy.

Kontakt dla mediów:

Monika Tramś

telefon: +48 508-207-010

e–mail: monika.trams@fundacjaaph.pl

Janusz Heller

telefon: +48 515-555-832

e–mail: janusz.heller@fundacjaaph.pl

www.artystycznapodrozhestii.pl

#konkursaph

Facebook: Artystyczna Podróż Hestii

Instagram: @konkursaph

 

***
Fundator

Grupa ERGO Hestia

Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Partner

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Patronat Honorowy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni:
Tygodnik Polityka, TVP Kultura, Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Contemporary Lynx, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, enter the ROOM, Warsawholic

Współpraca redakcyjna:
RMF Classic

 

***

Laureaci w kolejności od 2016 roku: Piotr Urbaniec, Olga Kowalska, Hanna Dyrcz, Krzysztof Maniak, Katarzyna Kimak, Ewa Kasperek, Xavery Wolski, Małgorzata Goliszewska, Matěj Frank, Krzysztof Nowicki, Agnieszka Kobyłecka, Cyryl Polaczek, Michał Batorski, Daniel Cybulski, Natalia Bażowska, Ewa Mrowiec, Łukasz Biliński, Łukasz Patelczyk, Anna Wypych, Aleksandra Prusinowska, Marta Antoniak, Marcin Zawicki, Miłosz Wnukowski, Katarzyna Makieła, Magdalena Melin, Ewa Juszkiewicz, Jakub Rebelka, Anna Kloc, Paulina Maksjan, Kamil Lisek, Tomasz Kucharski, Marek Wrzesiński, Anna Waligórska, Marcin Grzęda, Agnieszka Ledóchowska.

 

 

***

Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne
i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.

Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.

***

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra
M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu
z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.

W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.

 

 

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów
i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot.

Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki
z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.

Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W 2016 roku pomogliśmy w ponad 600 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Informacja o Muzeum nad Wisłą

Muzeum nad Wisłą filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3, położone tuż nad wiślanymi bulwarami, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), mieści się w budynku projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa galeria sztuki (Temporäre Kunsthalle) w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Zgodnie z wizją architekta, elewacje Muzeum nad Wisłą to przestrzeń do twórczego zagospodarowania przez artystów. W 2016 roku konkurs na projekt plastyczny fasady wygrał malarz Sławomir Pawszak. W Muzeum nad Wisłą, oprócz sali wystawowej, znajdują się kawiarnia, księgarnia oraz niewielkie centrum edukacyjne. Budynek otaczają tarasy do działań plenerowych.

Muzeum nad Wisłą działać będzie do czasu wybudowania gmachu na placu Defilad.

Godziny otwarcia:

wtorek-czwartek 12:00-20:00

piątek 12:00-22:00

sobota 12:00-20:00

niedziela 12:00-18:00

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny!

Adres: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-390 Warszawa

www.artmuseum.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko