Adam Waga i Erwin Kruk – laureaci tegorocznych nagród im ks. J. Twardowskiego

0
118

Adam Waga i Erwin Kruk – laureaci

tegorocznych nagród im ks. J. Twardowskiego

 

            Ile w ciągu roku wychodzi tomików poezji w Polsce? Tego nie wie nikt. W każdym razie oficyny na wpół tajne i podziemne pracują pełną parą, nieustannie wypuszczając w świat nowych wieszczów. Ogromna ilość tych tomików jest martwa w chwili poczęcia i spuśćmy nad nimi zasłonę miłosierdzia. Są jednak w Polsce poeci, którzy piszą dobre wiersze i wydają je w dobrych i znanych wydawnictwach. Ilu ich jest? To także trudno  sprawdzić. Członkowie Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego w osobach: Tomasza Burka, Wojciecha Kaliszewskiego, Jana Rodzima, Grzegorza Zegadły, Janusza A. Kobierskiego (przewodniczący Kapituły) i Stanisława Grabowskiego (sekretarz Kapituły) zapoznali się z ok. 100 poetyckimi tomikami wydanymi w ubiegłym roku, z których wybrali siedem do ostatecznej rywalizacji o tytuł najciekawszego tomiku poetyckiego za 2015 rok.

            Po długiej dyskusji, na posiedzeniu Kapituły 16 marca br., spośród tej siódemki, ostatecznie zwycięzcą wybrano Adama Wagę (to pseudonim), autora tomu pt. Samosiew. To jego trzecia książka poetycka. Dwie wcześniejsze (Obol, Chromając) też zostały wcześniej zauważone i pozytywnie ocenione przez członków Kapituły. Jego konkurentami byli: Piotr Müldner Nieckowski (Schody), Artur Nowaczewski (Kutabuk), Maria Dorota Pieńkowska (Noc światła), Alicja Rybałko (Przyzwyczajać się do odlotu), Jan Polkowski (Gorzka godzina) i Adriana Szymańska (Złoty dzięcioł).

            Członkowie Kapituły poświęcili także dużo uwagi tomowi wierszy pt. Nieobecność autorstwa Erwina Kruka. Pisarz w maju br. będzie obchodził 75. rocznicę urodzin. To twórca z pewnością należący do czołówki polskich poetów i prozaików, ponadto eseista i tłumacz, senator RP, członek PEN Clubu, członek-założyciel SPP, postać o wielkim społecznym dorobku, animator wielu ważnych dla regionu przedsięwzięć. Ikona Warmii i Mazur. Laureat dziesiątek prestiżowych nagród i wyróżnień. Długo czekaliśmy na jego kolejny tomik wierszy. I oto po dziesięciu latach otrzymaliśmy tom, który nosi tytuł Nieobecność. Ale autor nie usprawiedliwia się z nieobecności. To zbiór liryk o obecności w życiu, o przemijaniu i odchodzeniu, a Kruk wyjątkowo dużo ma nam do opowiedzenia. To mędrzec, który porozumiewa się z czytelnikami lirycznym, mocnym i celnym słowem.

            Kapituła przyznała mu medal im. ks. Twardowskiego za całokształt twórczości, to tylko skromny sposób, by uczcić dorobek twórczy pisarza, który nigdy nie wyrzekł się swojej mazurskiej ziemi, swoich mazurskich korzeni.

            Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 29 maja br. o godz. 17.00 w Pałacu Sokoła w Pruszkowie. Uświetni je deklamacja wierszy ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu m.in. Teresy Lipowskiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko