Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

0
224

Man Li Szczepańska w Kawiarni „Noworolski” 

    W kawiarni „Noworolski” w krakowskich Sukiennicach 13 stycznia o godz.17.30 odbędzie się kolejny wieczór poetycko-muzyczny i podróżniczy z cyklu „MAN LI  SZCZEPAŃSKA I JEJ GOŚCIE”.

Znakomita chińsko-polska pianistka Man Li Szczepańska zagra na fortepianie kompozycje polskich i światowych twórców, w tym kompozytorów chińskich.

W części poetycko-muzycznej wystąpi artystka z Piwnicy pod Baranami, kompozytorka i wokalistka Agnieszka Grochowicz.

Man Li Szczepańska zaprosiła  do udziału w części poetyckiej  krakowską poetkę Irenę Kaczmarczyk i Wiesława Adamika, którzy zaprezentują publiczności swoje wiersze miłosne.

Wybrzmią też w kawiarni piękne liryki Juliusza Słowackiego.

Gośćmi eventu będą również podróżnicy z  Biura Turystycznego „Fogra Travel”, którzy podzielą się wrażeniami z podróży do Indii. W spotkaniu weźmie udział właściciel kawiarni Wojciech Noworolski i radca Jan Szczepański. Obecność swą zapowiedział aktor z filmu „Ogniem i mieczem” Włodzimierz W. Brodecki.

Scenarzystą i reżyserem eventów jest Wiesław Adamik z Andrychowa, który specjalnie dla wiadomości 24.pl powiedział:

POEZJA PRZEŻYWANA NA NOWO „ Inscenizacja wieczorów z poezją Wieszczów i muzyką pianistyczną w obecnych czasach, gdy liczy się przede wszystkim tzw. Show, to trudne zadanie i przedsięwzięcie ambitne, ale jako scenarzysta tego nowego cyklu eventów poetycko- muzycznych dedykowanych wielkim Polakom, dostrzegłem szansę na pokazanie tego wszystkiego w nowym ujęciu, i to w samym sercu Krakowa ( jesteśmy otwarci na zaproszenie daleko od tego miejsca!), bo tu, gdzie może pojawić się legendarna zaczarowana dorożka, można sprawić, że wielka polska poezja i muzyka zainspiruje najmocniej także nasze uwspółcześnione spojrzenie na wiersze m. in. Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego i na kompozycje muzyczne;  da niezwykłą oprawę dla poezji i piosenek tworzonych także w XXI wieku. Takie miejsca w Krakowie, otoczone klimatem magii i legend jak u Noworolskich w naturalny sposób pozwalają na nowe ich przeżywanie”.

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/magiczna_man_li_szczepanska_i_jej_goscie_pamieci_slowackiego_292111.html
Nowy numer Miesięcznika Kraków


W nim:

  • -młodzieńczy portret słynnego astronoma Mikołaja Kopernika i jego odkrywcę prezentuje Adrian Pozarzycki;
  • -poetę Krakowa, Bieszczad i Sądecczyzny – Jerzego Harasymowicza wspomina Józef Baran oraz Ladislav Volko;
  • -Lesław Peters rozmawia z profesorem Władysławem Stróżewskim o filozofii na kanwie arcydzieł ;
  • -Wawel -wczoraj i dziś – przedstawia Jan Rogóż;
  • -o niebanalnych miejscach koncertowych w Krakowie i nie tylko… – Agnieszka Barańska.
WOJCIECH KILAR PRO MEMORIA


Chcąc złożyć hołd Wojciechowi Kilarowi, Filharmonia Krakowska dedykuje jego pamięci najbliższe koncerty oratoryjne – 10 i 11 stycznia 2014 – pod batutą Maestro Antoniego Wita. W programie obok II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i Stabat Mater Karola Szymanowskiego, znalazł się także Kościelec 1909 Wojciecha Kilara – dzieło napisane przez niego w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego symfonika i taternika, tragicznie zmarłego w Tatrach – Mieczysława Karłowicza, którego poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12 otworzy oba koncerty.


Wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej, prowadzonymi przez Antoniego Wita, wystąpią znakomici soliści: Aleksandra Kuls (skrzypce), Iwona Hossa (sopran), Ewa Marciniec (alt) oraz Jarosław Bręk (baryton).


10 stycznia 2014 (piątek), godz. 19.30 

11 stycznia 2014 (sobota), godz. 18.00
Sala FilharmoniiMiasto Literatury TOPem Roku!


Jak co roku dziennikarze Dziennika Polskiego podsumowali miniony rok i przyznali tytuły TOPów i WTOP roku w krakowskiej kulturze. Za najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie roku uznano przyznanie Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO.


W uzasadnieniu podkreślano, że doceniono nie tylko rangę miasta na światowej mapie literatury, ale przede wszystkim jego potencjał. Tytuł ten jest bowiem zachętą, by zacząć działać z nowym rozmachem.


W zestawieniu pięciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2013 roku znalazły się także trzy festiwale: Off Plus Camera – który prezentuje wysoki poziom, zarówno jeżeli chodzi o opracowanie programu, jak i zapraszanych do Krakowa gości, Unsound – mający pozycję i grono wiernych fanów, a zarazem wciąż się rozwija, oraz Boska Komedia – który szybko zyskał wysoką rangę w teatralnym świecie.


Dziennikarze Dziennika Polskiego docenili także pierwszą edycję Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, projekt Mall Wall Art, skok Opery Krakowskiej w prestiżowym rankingu portalu Operabase, „Drugi Dziennik” Jerzego Pilcha oraz wystawę „Matta. Człowiek i Wszechświat” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wśród nominowanych znalazło się również między innymi otwarcie Europeum, działalność Cricoteki, wystawa „Praca kobiety nigdy się nie kończy” w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz projekty Kraków Film Commission.


Jednogłośnie WTOPĄ Roku uznano protest w Starym Teatrze


(Magiczny Kraków)Olczak – Ronikier laureatką nagrody Turowicza


Pisarka i scenarzystka Joanna Olczak-Ronikier została laureatką pierwszej edycji Nagrody Jerzego Turowicza za wydaną w 2011 roku książkę “Korczak. Próba biografii”.

Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody nastąpiło podczas piątkowej uroczystości w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na dwa tygodnie przed 101. rocznicą urodzin Jerzego Turowicza. Laureatka otrzymała statuetkę oraz 10 tys. złotych. Nagrodę wręczyła córka Turowicza, Elżbieta Jogałła. Myślę, że teraz przez tę nagrodę on chce ci teraz powiedzieć: Joanno, tak trzymaj – powiedziała. Dodała też, że pisanie tej ksiązki było dla niej, jak stąpanie po brzytwie. 


Przewodniczy kapituły i prezes Fundacji Jerzego Turowicza Tomasz Fiałkowski podkreślił, że książka “Korczak. Próba biografii” “na nowo portretuje Korczaka, wyjmuje go z ram świeckiego świętego, przedstawia, jako człowieka z krwi i kości, zarazem z jakąś wewnętrzną tajemnicą”. Kapituła zwróciła też uwagę na szerokie historyczne tło publikacji, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-żydowskich i dramatu Żydów polskich, którzy wybrali polską kulturę, nie wyrzekając się jednak swoich korzeni.

Statuetka pomysłu Krystyny Zachwatowicz przedstawia stos gazet, jakich wiele zajmowało miejsce na podłodze krakowskiego mieszkania Turowicza przy ul. Lenartowicza 3. Znajduje się na kawałku dębowej klepki parkietowej pochodzącej z tego mieszkania.
W Krakowie powstaje nowa siedziba Cricoteki


Jej kształt ma wymiar metaforyczny: jest to przetworzenie charakterystycznego rysunku człowieka niosącego na plecach stół (rysunek autorstwa Tadeusza Kantora). Jest symbolem „spięcia” materii, przedmiotu z istotą ludzką. Niezwykle wyrazisty budynek w zdecydowany sposób ingeruje w przestrzeń Podgórza (krakowska Dzielnica), budując jego nową panoramę. Budynek jest jednocześnie jednym z kantorowskich „rekwizytów” odpowiadający duchowi i skali tej postindustrialnej dzielnicy Krakowa.


Projekt został nagrodzony za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią – miejscem nieustannego spektaklu, gdzie tak jak w Teatrze Kantora, zostają zlikwidowane granice między aktorem a widzem. W pracy widać koncepcje artystyczne Kantora, szczególnie ideę ambalażu i sztukę konfliktu i „spięcia”, łamanie stereotypów i prowadzenie niecodziennych zderzeń form i treści.

Wielofunkcyjny budynek będzie nie tylko jedną z najoryginalniejszych budowli w Krakowie, ale także miejscem wielu artystycznych wydarzeń.

W nowej siedzibie Cricoteki znajdą się: stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, przestrzeń na wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala (na 140osób) gotowa na przyjęcie gościnnych spektakli, prowadzenie warsztatów teatralnych, sala edukacyjna, archiwum, czytelnia, biblioteka, księgarnia oraz kawiarnia z jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa.

 

Plac przed budynkiem o pow. 600 m2 będzie specjalnie przystosowany do zmiany w scenę na otwartym powietrzu, na co dzień będzie mieć charakter publiczny z ławkami i małym placem zabaw dla dzieci.

Charakterystyczny budynek został zaprojektowany przez IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków).

(mat.prasowe) 


Szyszko-Bohusz w Muzeum Narodowym

Wystawa „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” jest pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku architekta To właśnie jemu – jednemu z najważniejszych polskich architektów XX wieku – przypadły w udziale najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje II Rzeczpospolitej. Złośliwy przydomek – Adolf „Wszystko” Bohusz, nadany mu przez współczesnych wiele mówi o wszechstronności, umiejętności godzenia kilku ról i prominentnej pozycji tego wybitnego projektanta.

Wystawa „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”  wykracza znacznie poza ramy typowej monograficznej ekspozycji. Jej celem jest zbadanie, w jaki sposób Szyszko-Bohusz – architekt, ale także badacz historii architektury i konserwator najważniejszych narodowych zabytków – asymilował w swoich projektach modernizm.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko