Paweł Chmielewski – Donosy Kulturalne z Kielc

0
195

Ukazał się drugi numer kieleckiego magazynu kulturalnego „Projektor”. Głównym tematem wydania jest teatr.

Na otwarcie znajdziemy artykuł poświęcony realizacjom dramatów Sławomira Mrożka w Teatrze im. Stefana Żeromskiego – od „Policji” (1958) do „Wdów” (2007) opatrzone fragmentami recenzji z epoki, które często mówią więcej o czasach, w których przyszło tworzyć pisarzowi niż o samych realizacjach. Pozostając w kręgu Melpomeny możemy przeczytać o nowym teatrze Grzegorza Artmana powstającym w budynku dawnego archiwum; głośnych czytaniach sześciu dramatów w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej (w role wcielali się aktorzy: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr ECCE HOMO, Teatru Promocji Poezji oraz Teatru „Kubuś”) i przeglądzie ostatnich najciekawszych premier sceny Ecce Homo: „Grosse Aktion” według „Łaskawych” Jonathana Littella i „Barbarzyńcy przyszli” na podstawie „Nocy” Andrzeja Stasiuka.

Ponadto: Manga w Muzeum Historii Kielc czyli wystawa Anny Klimczak, recenzjo/ nierecenzja książki artystycznej Radosława Nowakowskiego „Moje państwo” i zaproszenie do jego Liberlandii, wnioski po lekturze powieści „Berlin, późne lato” Grzegorza Kozery czyli „Zielone wzgórza nad Wannsse” i ilustracyjna perła – „Kot w butach” Tomasza Łukaszczyka na podstawie bajki Charlesa Perraulta.

Oraz: wystawa Anny i Huberta Bujaków w BWA, wspomnienie o Bolesławie Cetnerze i „Turbina” Adama Garnka na pl. Artystów jako mała zapowiedź numeru trzeciego, „Mistrzowie ilustracji” (m.in. Butenko, Szancer) w Centrum Designu, kody + tablet + abstrakcja tzn. wystawa Rafała Urbańskiego, archetypy filmu animowanego – „Snępowina” Marty Pajek nagrodzona m.in. na festiwalu w Wiedniu oraz płytoteka – Jedyna Maść „Mięso”, Kajman „K2”, Medium „Alternatywne źródło energii” i Lesbollah „Szalej maleńka”.

Magazyn jest dostępny na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Projektor-kielecki-magazyn-kulturalny/525177067553081

oraz stronie internetowej wydawcy Stowarzyszenia Twórczego „Zenit”: www.zenit.org.pl

 

PAWEŁ CHMIELEWSKI

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko