ANGELUS 2013

0
97

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.

 

Półfinalistów jury nagrody wyłoniło z grupy 41 książek zakwalifikowanych do konkursu w marcu. Wśród polskich książek, które przeszły do półfinału, znalazły się m. in. “Dziennik” Jerzego Pilcha, “Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia, “Grochów” Andrzeja Stasiuka, “Morfina” Szczepana Twardocha, “Wypędzony” Jacka Inglota, “Ciemno prawie noc” Joanny Bator i “Trociny” Krzysztofa Vargi.

 

Oprócz polskich książek jury konkursu wybrało także dzieła pisarzy z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Czech, Rosji i Ukrainy. Zwycięzcę poznamy 19 października na uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol. Wydarzenie poprzedzi cykl spotkań z autorami, którzy znajda się w finale. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą także laureat pierwszej edycji nagrody Ukrainiec Jurij Andruchowicz oraz węgierski pisarz Gyorgy Spiro, który Angelusa otrzymał w 2010 r.

 

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko